oVloeibaar krijgt ruimte VJ Tankopslag Oiltanking fors uitgebreid zeeland seaports Russisch bezoek De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met als aandeelhouders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele, Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoor delijk voor de economische ontwik keling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoor delijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond Het ondersteunen van de bedrijven in de havens bij het aantrekken van nieuwe ladingstromen. Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheep vaartverkeer in het bijzonder. Zo'n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening; alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. De Zeeuwse havens blijven zich ook dit jaar verder ontwikkelen. Speerpunten voor Zeeland Seaports zijn hierbij de verdere uitbouw van de op- en overslag van containers, offshore windprojecten, vloeibare bulk en food. In de Haven in Zicht leest u hierover meer. warmte mogelijk energie verloren. Nog een lfe~ w7i_. aardgasnetwerk. Handig, kunnen we onze aardap- In de Zeeuwse havens wordt de komende jaren flink geïnvesteerd in opslagmogelijkheden voor vloei stoffen. Olie, biobrandstof, palmolie, chemicaliën, het zijn slechts een paar voorbeelden daarvan. Ze worden op verschillende plaatsen in de wereld gewonnen of geproduceerd. Al deze stoffen worden per schip vervoerd om ze ergens anders te ver werken tot bijvoorbeeld brandstof voor auto's of kunstmest voor gewassen. De havens van Zeeland bieden volop mogelijkheden om deze vloeistoffen op te slaan om ze vervolgens per binnenvaartschip, trein, pijplijn of over de weg bij de klant af te leveren. Die opslag gebeurt in grote tanks waar duizenden kubieke meters voor langere of kortere tijd kunnen worden bewaard. Speerpunt Wat bescheiden begon, groeit langzaam uit tot een speerpunt van onze Zeeuwse havens. Inmiddels slaan ruim tien bedrijven allerhande vloeistoffen op. En op hun terreinen verrijzen steeds meer op slagtanks. Aan de noordkant van de Westerschelde bijvoorbeeld breidt Vopak flink uit. Het bedrijf plaatst zes nieuwe "bullets" met een totale capaciteit van 36.800 kubieke meter (bijna 15 Olympische zwembaden vol). Het bedrijf kan nu ruim 168 duizend kubieke meter opslaan. Naar verwachting zal de extra opslagcapaciteit aan het einde van 2016 in gebruik worden genomen. Even verderop investeerde ook het bedrijf VESTA in nieuwe opslagmogelijkheden. De afgelopen jaren bouwde het bedrijf al zeven gloednieuwe tanks. Daar zouden er de komende tijd nog eens twaalf bij kunnen komen. En er is ruimte voor meer, veel meer. Op het voormalige Thermphos terrein is met omliggende terreinen nog 65 hectare voor herontwikkeling beschikbaar. Ook in de Vlis- singse Buitenhaven zijn vergunningen afgegeven voor nieuwe tanks, direct aan het water. In de toe komst wordt speciaal voor palmolie een pijplijn naar verder gelegen opslagruimtes aangelegd. Dat de Zeeuwse havens groot zijn in de opslag van vloeistoffen is bedrijven uit de olie-indu strie uit het Russische Sint Petersburg niet ontgaan. Ze wilden er graag meer over weten. Op 5 juni bezochten ze, vijfentwintig man sterk, onze regio. Na een korte presentatie over de voordelen van onze havens en alle nieuwe ontwikkelingen bij de bedrijven, gingen ze aan boord van de 'IJmond'. Tijdens een rondvaart langs de bedrijven zagen ze de vele nieuwe opslagtanks en uitbreidingslocaties op ware grootte. Zichtbaar onder de indruk van alles wat hier wordt ontwikkeld, stapten ze een uur later weer van boord. Het einde van een kort maar krachtig bezoek. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvolle manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens. Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn: betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met Haven in Ziqht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het haven bedrijf hierin. BOOM* 148"' 82 m.m.v. PvH Mediaprodueties Foto's: Zeeland Seaports Oiltanking Terneuzen heeft in 2013 haar tank opslag fors uitgebreid. Het bedrijf presteert goed. 'Beter dan goed, zelfs' licht Mare Tesselaar, Terminal Manager bij het Terneuzepse bedrijf, toe. 'We draaien boven verwachting.' Hij is vooral blij omdat er in West-Europa op dit moment enige overcapaciteit is. 'Deze algemene tendens geldt gelukkig niet in Terneuzen.' Tussen 2011 en 2013 heeft de uitbreiding plaatsgevon den. De Terneuzense vestiging van het Oiltanking concern - wereldwijd worden 75 terminals in 23, landen geëxploiteerd - heeft haar opslagcapaciteit verdrievoudigd, naar 672.500 kubieke meter, verdeeld over veertig opslagtanks. De tanks zijn gebouwd volgens een geavanceerd ontwerp: de zogeheten cup-tank. Tesselaar legt uit: 'Een cup-tank is een tank in een tank. De buitenste metalen wand dient als opvangbak, mocht er lekkage ontstaan. Dit is een zeer degelijke en veilige oplossing voor de opslag van olie en chemicaliën.' Alle opslagtanks zijn gebouwd volgens de nieuwste milieu- en veiligheidseisen. Diepgang belangrijk Een van de grote voordelen van de terminal, die zich bevindt op Valuepark Terneuzen, is de gemakkelijke toegang tot de open zee. De terminal heeft een grote diepgang. 'We oriënteren ons specifiek op deze markt', aldus Tesselaar. 'Op dit moment kunnen schepen met een diepgang tot 15 meter hier aanleg gen. Diepgang is belangrijk, zowel voor onszelf als voor de regio. Tankers worden steeds groter en als je die niet kunt ontvangen, mis je de boot. En in de opslagsector moet je ver vooruit kunnen kijken. Tankopslag is een traag evoluerende sector. Nu zijn er voldoende opslagfaciliteiten, en biedt de locatie voldoende diepgang voor grote schepen. Maar voor de lange termijn is meer diepgang nodig omdat de markt zich verplaatst naar grotere schepen.' Een ander voordeel van de Zeeuwse havens is de filevrije toegang tot het achterland - zowel via de weg, het spoor als de binnenwateren. Het bedrijf heeft onge veer vijftig werknemers in dienst. 'Goed-opgeleide, zeer gemotiveerde mensen, die ervoor zorgen dat de olieproducten en chemicaliën op veilige en correcte wijze worden op- en overgeslagen.' schelpenpad 2 O postbus 132 O 6530 AC terneuzen O nederland O port@zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 (0)115 667600 O F 0031 (0)115 667500

de Faam | 2014 | | pagina 27