LOKAAL NIEUW Ingeblikt zonlicht zichtbaar gemaakt bij Volkssterrenwacht Samen slim besparen Vlissingen trapt langste dag vol Vlissingen 700: de loods met DELTA Comfort Wijzer MIDDELBURG - Bij sterren wacht Philippus Lansber gen in Middelburg is het vrijdagavond 20 juni de tra ditionele blikjesavond. Elk half jaar vinden ruim honderd blikjes-camera's hun weg bij zonnewaar- nemers in de provincie en daarbuiten die het zonlicht hebben 'ingeblikt'. Nu de zon z'n hoogste punt aan de hemel deze week gaat berei ken, is het tijd om de blikjes weg te halen. 21 juni is na melijk de langste dag van het jaar. De blikjescamera bestaat uit een blikje waarin een minuscuul gaatje is ge prikt. Dit gaatje werkt als een optische lens: het om gevingsbeeld wordt omge keerd geprojecteerd in de binnenkant van het blikje, op de zijde tegenover het gaatje. Daar wordt het beeld opgevangen door een velle tje fotopapier. In de zomer beschrijft de zon een hoge baan boven de horizon en in de winter een lage baan. Dat komt door de schuine stand van de aardas ten opzichte van de zon. Iedere dag vanaf 21 december - de kortste dag - wordt de zonnebaan iets hoger. Geïnteresseerden kunnen vrijdagavond om 19.30 uur langskomen bij de sterren wacht aan de Herengracht 52 in Middelburg. Vanaf 21 juni gaat de zon weer dalen en kan een nieuwe opname worden gestart. verbindt Als jong meisje bracht ik begin jaren zeventig mijn zomervakanties door aan de boulevard in Vlissin gen. Mijn oom, de broer van mijn vader, woonde met zijn vrouw aan de Boulevard Bankert, op de tweede etage van een ap partementencomplex. Zij waren kinderloos geble ven en neefjes en nichtjes waren altijd meer dan welkom. In Bergen op Zoom werd ik op de trein gezet, wat al een hele belevenis was, en werd door oom en tante in Vlissingen van het station gehaald. Zodra ik de trein uit kwam, snoof ik de zilte zeelucht diep in en voelde met meteen weer thuis. Wekenlang genoot ik van het prachtige uitzicht van uit het appartement, 's Morgens, heel vroeg, sloop ik de logeerkamer uit en ging in de grote stoel van mijn oom zitten. De stoel rook naar tabak - mijn oom was een zware shagroker - en met mijn benen opgekruld kon ik uren kijken naar de sche pen die voorbij kwamen. Mijn oom was loods en als hij dienst had, liep ik trots met hem mee naar het loodsenkantoor. Met VLISSINGEN - Vlissingen is zaterdag 21 juni voor de zesde keer het toneel van de 24uurvanvlissingen, een spinningmarathon waarbij vijftig tot zestig spinfietsen van 12.00 uur tot 00.00 uur in beweging worden gehou den, ieder uur door een an der persoon. De marathon is een initia tief van Rotaryclub Vlissin gen. Op zaterdagmiddag om 12.00 uur wordt het start schot gegeven door wethou der John de Jonge, die tevens het eerste uur meefietst. Op het Bellamypark wordt ge spind door bedrijventeams, sportverenigingen en vrien dengroepen die zich laten gaat naar Jeugdsportfonds Zeeland en het Odensehuis Walcheren en wordt zater dagnacht om 00.00 uur be kend gemaakt. Naast de spinningmarathon zijn is er zaterdag meer te doen op het Bellamypark. Zo wordt er tusen 12.00 uur en 17.00 uur een Bizarre Bazaar Bellamy georganiseerd. De Vlissingse Rotaryleden bie den daar brocante, boeken en bizarre zaken te koop aan waarvan de totale opbrengst ten goede komt aan de twee goede doelen. Inschrijven kan via internet. www.DELTA.nl/ComfortWijzer zijn uniform aan was hij in mijn ogen een zeer belangrijk persoon. Ook mocht ik hem ophalen als de dienst voorbij was en liep ik mee naar het lood- sencafé waar hij steevast twee jonge jenevers ach terover sloeg. 'Niets tegen je tante zeggen hoor', zei hij dan zachtjes. Iedere dag zat ik op het strand en zo vloog de vakantie voorbij. Mooie herinneringen, die ik nog steeds koester. Gelukkig woon ik al ruim twaalf jaar in Oostkapelle, terug naar de kust. Maud Minneboo sponsoren. Ook individuele deelnemers kunnen één of meerdere uren mee spinnen. De fietsers worden begeleid door professionele spin- ninginstructeurs. Zij geven het ritme aan, het verzet, de hoogte van stuur en zadel en de houding van handen aan het stuur maar de deel nemers bepalen individueel welke inspanning ze kun nen en willen leveren. Elk uur wordt een fietser afge lost door een teamgenoot. Op deze manier wordt de fiets continu in beweging gehouden en wordt er zoveel mogelijk geld ingezameld voor de goede doelen. De opbrengst van deze editie O www.de-faam.nl De Faam woensdag 18 juni 2014 19 De 24uurvanVlissingen is een spinningmarathon waarbij deelnemers elkaar iedere uur aflossen. Om twaalf uur 's nachts klinkt het eindsignaal. Foto: PR "We hebben ontdekt dat we een heleboel kunnen bezuinigen op een heleboel apparatuur", zegt Corina Priem uit Scherpenisse over DELTA Comfort Wijzer. Met de smart plugs van DELTA Comfort Wijzer krijg je verhelderend inzicht in het elektriciteitsverbruik van alle apparaten bij jou in huis. Moet je eens kijken hoe verbazingwekkend eenvoudig energie besparen is! Kijk naar de ervaringen van Corina Priem op www.DELTA.nl/ComfortWijzer. O www.24uurvanvlissingen. nl DELTA Comfort Wijzer

de Faam | 2014 | | pagina 19