Officiële opening N290 rotonde grensovergang in Kapellebrug Uitnodiging voor workshop over gevolgen slavernijverleden Zestig projecten ingediend voor subsidieregeling Provinciale Impuls Wonen Erfgoed Tweede Wereldoorlog voor groot publiek toegankelijk Quinoa uit Colijnsplaat Xj" CD OO 'N#'; Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl /mosttr 4"Terr>eu De afgelopen maanden heeft de Provincie Zeeland in samenwerking met de gemeente Hulst en de Vlaamse partners het knelpunt bij de grensovergang in Kapellebrug aangepakt en gecoördineerd. Met Europees geld is er een rotonde aangelegd, die voor een goede doorstroming van tienduizend voertuigen per dag moet zorgen. De rotonde wordt vandaag, woensdag 18 juni 2014, officieel geopend. Met oog voor het hele traject j Gedeputeerde Kees van Beveren: "We- hechten een steeds grotere waarde aan een goede grensoverschrijdende mo biliteit. De bereikbaarheid van Zeeland stopt niet bij de provinciegrenzen. Ook voor de economie van Zeeland is een goede grensoverschrijdende mobiliteit en bijbehorende inrichting van het we gennet onmisbaar. Dit doen we steeds meer in nadrukkelijk wederzijds overleg met de Vlaamse gemeenten, de provin cies Oost- en West-Vlaanderen en het Vlaams gewest. Ik ben blij dat we de verkeersdoorstroming op de grensover gang hebben verbeterd. Wat nog volgt zijn werkzaamheden bij de kapel, zoals het realiseren van een veilige oversteek- voorziening voor fietsers en voetgangers en een toegangspad aan de westzijde van de Gentsevaart (N290) tussen de Brouwerijstraat en de su permarkt van Mangnus. De verkeersremmende oversteekvoorziening is ook een voorwaarde voor goede grensoverschrijdende mobiliteit: niet alleen symptoombestrijding, dus het wegnemen van het knelpunt ter plaatse, maar ook met oog voor het hele traject. En niet alleen voor de passerende automobilist, maar ook voor de inwoners zelf." De oversteekvoorziening legt de Provincie met provinciaal geld aan. In 2014 herdenken we de afschaffing van de slavenhandel. Het Roosevelt Study Center (RSC) organi seert daarom op 1 juli 2014 de internationale workshop 'From Slave Trade to Fair Trade? Global Trade and the Devaluation of Human Life' in de Filmzaal, Abdij 8 in Middelburg. Het programma wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Provincie Zeeland. In de workshop belichten Prof. dr. Jean Casimir en Prof. dr. Walter Mignolo de gevolgen van de slavenhan del voor de menswaardigheid van ons bestaan en de stappen die gezet kunnen worden om de menselijke schade te herstellen. Zij beantwoorden de vraag of de geschiedenis echt zolang doorwerkt en of dat kan worden opgelost: De voertaal tijdens de workshop is Engels. Deelname aan de workshop is gratis. U kunt zich tot vrijdag 27 juni 2014 aanmelden via rsc@zeeland.nl of 0118-631590. Kijk voor meer informatie over het programma op www.roosevelt.nl Bewegwijzering rotonde Kapellebrug De subsidieregeling Provinciale Impuls Wonen (PIW) was tot 1 mei 2014 opengesteld voor subsidieaan vragen. Doel van deze regeling is het financieel ondersteunen van projecten die bijdragen aan het toe- komstbestendig maken van de woningvoorraad en de leefomgeving. Er zijn zestig projecten ingediend, waarbij in totaal 8,2 miljoen euro subsidie is aangevraagd. Omdat er 3,5 miljoen euro beschikbaar is, selecteert de Provincie alleen de beste projecten. Half juli 2014 maakt zij via www.zeeland.nl bekend welke aanvragen worden gehonoreerd. Stevige impuls Van de zestig aanvragen zijn er 37 door particuliere woningeigenaren aangevraagd. Zes door gemeen ten, negen door bouwbedrijven en ontwikkelaars en acht door corporaties en zorgpartijen. In totaal gaat het om 24 projecten in Zeeuws-Vlaanderen, vijftien op de Bevelanden en Tholen, negen op Schouwen-Duiveland en twaalf op Walcheren. De meeste aanvragen (37) hebben het slopen of samenvoegen van woningen tot doel, waar bij 57 particuliere woningen gesloopt worden en er 26 nieuwe woningen voor terug komen. Woningbouwcorporaties hebben zes projecten ingediend, waarbij 278 sociale huurwoningen worden gesloopt en er 163 worden terugge- bouwd. Zeven projectaanvragen streven ernaar de openbare ruimte een stevige impuls te geven. Voor acht leegstaande panden wordt subsidie gevraagd om deze op te knappen en nieuw leven in te blazen. Voor uitgebreide informatie over de subsidiere- Sloop President Röoseveltlaan in Vlissingen geling Verwijzen wij u naar www.zeeland.nl/piw De afgelopen drie jaar was de Provincie Zeeland trekker van het Interreg IV-A 2 zeeën project Erfgoed van de Tweede Wereldoor log. Hierin werkte zij samen met de gemeenten Vlissingen en Mid delburg, het Maritiem MuZEEum en zes partners uit Engeland, Frankrijk en Vlaanderen. Doel van deze grensoverschrijdende samenwerking was het verbeteren en toegankelijk maken van het erfgoed van de Tweede Wereldoorlog. Op 24 juni 2014 worden de projectresultaten gepresenteerd tijdens de slotconferentie. Drie keer opbrengst samenwerking Tijdens het project werd er historische informatie verzameld: bun kers, forten, linies en andere fysieke resten zijn geïnventariseerd. Ook wel materieel erfgoed genaamd. Het immaterieel erfgoed is gedocumenteerd via interviews met ooggetuigen over het dagelijks leven in deze periode. Daarnaast werd de fysieke en educatieve toe gankelijkheid van belangrijke erfgoedlocaties verbeterd. Zo werd in en om de Oranjemolen in Vlissingen een herdenkingsgebied ingericht. In Middelburg is Park Toorenvliedt met zijn bunkers in gericht als herdenkingsomgeving met spelelementen, zodat ook kinderen al spelend de geschiedenis leren kennen. Tot slot zijn ver schillende regionale wandel- en fietsroutes tussen de locaties ge maakt. Daarnaast is er een grensoverschrijdende route tussen de Tweede WereldooHog locaties in Engeland, Frankrijk, België en Zeeland ontwikkeld. Deze routes zijn toegankelijk via de interac tieve app WWII heritage, die na de slotconferentie beschikbaar is. Gedeputeerde Ben de Reu (grensoverschrijdende samenwerking): "Europese projecten zijn belangrijk voor Zeeland, zowel economi sche als cultuurhistorische projecten. De Europese Unie vond dit project zo belangrijk, dat zij hiervoor twee miljoen euro ter beschik king stelde, waarvan één miljoen euro voor Zeeland." Meer lezen? www.worldwar2heritage.com Op Colijnsplaat, bij Proefboerderij Rusthoeve, groeit iets moois. Het is de Biobased Innovations Garden. Agrarisch Innovatie en Kennis centrum Rusthoeve ligt aan de voet van de Zeelandbrug. Sinds kort staan op de akkers ook gewassen waar je niet meteen aan denkt in Zeeland, zoals stevia, quinoa en lupine. Deze gewassen worden beoordeeld op hun economische prestaties. De onderzoekers kij ken bijvoorbeeld welke vorm van quinoa het beste in het Zeeuwse klimaat past. Op vrijdag 20 juni 2014 opent gedeputeerde Kees van Beveren de Biobased Innovations Garden officieel. Hij is blij met het initiatief: "Zeeland is een agrarische provincie. Maar om de landbouw op lange termijn economisch gezond te houden, zijn innovaties noodzakelijk. Daarom stimuleren we onderzoek naar de teelt van nieuwe gewas sen, ook financieel." Rusthoeve werkt nauw samen met afnemers, onderwijs en onder zoeksinstellingen. Want het gaat niet alleen om het telen van nieuwe gewassen, maar ook óm het economisch rendement. De nieuwe ge wassen zijn de grondstof voor levensmiddelen of gebruiksvoorwer pen. Een mooi voorbeeld is de kweek van meekrap als basis voor kleurstoffen. Of het gebruik van hennep als bouwmateriaal. Ook gedeputeerde Ben de Reu (economie) draagt de Biobased In novations Garden een warm hart toe. "We stimuleren de overstap op groene grondstoffen en het gebruik van duurzame producten. Proef boerderij Rusthoeve speelt een hoofdrol in het telen en verwerken van gewassen. Er wordt hier een mooie basis gelegd voor vergroe ning van de Zeeuwse economie." De Biobased Innovations Garden is een project uit de Economi sche Agenda van de Provincie Zeeland. Meer informatie vindt u op www.zeeland.nl/economischeagenda. Sam de Vlieger van Proefboerderij Rusthoeve tussen zijn lupines COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Provincie Zeeland Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informa tiecentrum via de e-mail infocentrum <«'zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 U 00. Of schrijf naar Postbus 6001.6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6,6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 2 juli 2016. Provinciewerk leest u ook via http://nieuws.zeeland.nl/provinciewerk Provincie Zeeland

de Faam | 2014 | | pagina 10