Nieuwe Jeep Cherokee Campagne recycling auto's AUTONIEUW Polestar: vooral sportief 'Patent op patent' Nissan werkt aan zelfreinigende auto CWIHI, Seat viert dit jaar de dertig ste verjaardag van de Ibiza. In die tijdspanne zijn er zo'n vijf miljoen Ibiza's verkocht. Het model staat symbool voor een goede prijs-pres- tatieverhouding en veel rij plezier. In het kader van de viering presenteert Seat de complete Ibiza FR Dyna- mic. Tesla showroom in Tilburg Tesla opent een nieuwe showroom bij de Europese eindassemblagefabriek in Tilburg. Bezoekers kunnen met behulp van interactieve displays en de Tesla Design Studio de elektrische Model S geheel naar eigen smaak vormgeven. Volvo produceert een geli miteerde oplage (750) van de S60 en V60 Polestar. In tó taal komen vijftig stuks naar Nederland, veertig V60's en tien S60's. Levering staat gepland voor oktober 2014. De prijzen van de Polestar S60 en V60 zijn vastgesteld op 96.500 en 99.500 euro. De auto is gebaseerd op de nieuwste generatie S60 en V60 wordt gecombineerd met de brede motorspor tervaring van Polestar. Een precieze en comfortabele rijervaring is bereikt door het chassis op diverse pun ten aan te passen. Dat omvat 80 procent stijvere veren in vergelijking met de S60 R- Design. Deze veren worden gecombineerd met op maat gemaakte high performance Ohlins-schokdempers. Ook worden de S60 en V60 Po lestar voorzien van een met carbon versterkte veerpoot- brug. Deze aanpassingen sa men met de 20 inch Polestar wielen voorzien van Miche- lin Pilot Super Sport banden resulteren in sportieve maar comfortabele rijervaring. Het gemodificeerde remsy- steem bestaat uit Polestar/ Brembo remklauwen met zes zuigers en 371 millime ter geventileerde Brembo remschijven op de vooras. Samen met de 302 millime ter geventileerde remschij ven met Brembo remblok- ken op de achteras levert het systeem remprestaties van een ongekend hoog niveau. Om de prestaties van de S60 en V60 Polestar nog beter op het wegdek te krijgen is de aërodynamica geoptima liseerd. De zescilinder T6 motor is doorontwikkeld en levert 350 pk bij 5.250 toeren per minuut en 500 Nm kop pel tussen 3.000 en 4.750 tpm. De zestraps automati sche transmissie is uitgerust met schakelpaddles aan het stuurwiel. Ook zijn launch control is toegevoegd. MODERNER, TECHNISCH HOOGWAARDIGER, COMFORTABELER zuiniger dan de V6-motor die hij vervangt. Een op tien moet volgens Jeep mogelijk zijn. Het merk levert de V6 eveneens met de nieuwe negentraps transmissie. Die staat voor soepel schakelen en snel accelereren. De bak kan ook met de hand wor den bediend. Kennismaken met de Cherokee betekent zowel op de weg als in het terrein rijden. Op geplaveide ondergrond blijkt de twee- wiel aangedreven Cherokee een comfortabele SUV. Voor de vierwielaandrijving kan worden gekozen uit drie systemen zodat elk terrein kan worden geslecht: Active Drive I, Active Drive II en Ac tive Drive Lock met koppel- management, lage gearing en sperdifferentieel achter (Trailhawk). De Cherokee is de eerste middenklasse SUV met mogelijke uitscha keling van de achterwiel- aandrijving. Dat resulteert in een zuiniger brandstof verbruik als de 4x4-capaci- teiten helemaal niet nodig zijn. De uitschakeling van de achterwielaandrijving gebeurt automatisch. Alle nieuwe Cherokee 4x4 sy stemen beschikken over het Selec-Terrain tractiecon- trolesysteem van Jeep met vier modi. Het model Trail hawk heeft er vijf. De extra modus 'Rock' is toegevoegd aan Auto, Sneeuw, Sport en Zand/Modder. In het terrein blijkt de Cherokee een alles- kunner. Een kwestie van de juiste instelling en als een roofdier sluipt de auto, zon der gas beroeren, over een super slechte ondergrond. Ook klimmen en dalen gaat als vanzelfsprekend. Nemen we de vormgeving in ogen schouw dan moeten we zeg gen dat Jeep de Cherokee een wat aantrekkelijker aanzien heeft gegeven dan zijn voor ganger. Dat zonder afbreuk te doen aan de merkwaarde. De wat agressief ogende ze- vensleufs grille is daarvan een representatief voor beeld. Led-verlichting heeft zijn intrede gedaan. Jeep voorziet de Cherokee indien gewenst van een glazen dak. In het compleet nieuwe in terieur is veel mooi en zacht materiaal toegepast. Veel opbergplekken zorgen voor praktisch gemak. De stoelen geven prima steun. Gezien de capriolen in het terrein een welkom voordeel. De high-tech veiligheidsvoor zieningen zijn van de jong ste generatie. Jeep levert de Cherokee standaard met 17 inch lichtmetaal, parkeer- hulp achter en een Ucon- nect infotainment-systeem. De uitvoeringen zijn Longi tude, Limited en Trailhawk en de prijs start bij 44.990 euro (140 pk, zes handbak), de versie met 170 pk (negent raps automaat) is er vanaf 52.990 euro en het topmodel (272 pk) vanaf 67.490 euro. Wereldwijde autoverkopen Wereldwijd zijn in het eerste kwartaal van 2014 20.095.418 auto's verkocht. Dat is 6,1 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar (18.933.507). IHS Auto motive verwacht dat er dit jaar zo'n vier procent meer nieuwe auto's worden ver kocht dan vorig jaar, toen er ruim 75 miljoen nieuwe au to's naar consumenten gin gen. Ook West-Europa zit in de eerste drie maanden van dit jaar in een stijgende lijn. Seat Ibiza dertig jaar jong Nissan ontwikkelt een nieu we vocht- en vuilafstotende autolak die wassen overbo dig maakt. De speciaal ont wikkelde super-hydro- en oleofobische lak stoot water, olie en ander vuil af. Nissan is de eerste autofabrikant die de technologie toepast op een auto. Een beschermend luchtlaagje tussen de lak en de omgeving zorgt ervoor dat water en vuil zich niet op de auto hechten. Nissan overweegt de coating als op tie aan te bieden. Jeep voorziet de vierde ge neratie Cherokee niet alleen van een wat slanker design maar ook van moderne krachtbronnen, transmis sies en aandrijfsystemen. Het aanbod motoren bestaat uit een 2.0 liter Multijet II turbodiesel. Die is er in twee versies 140 en 170 pk. Laatst genoemde wordt gecombi neerd met een negentraps automaat. Ook is er een 3.2 liter V6 Pentastar benzine motor en die kan met 272 pk uiteraard vele uitdagingen het hoofd bieden. Boven dien is die dertig procent als de nummer twee op de lijst Honda. Het eerste Euro pese automerk is Volkswa gen Groep met 3.100 patent- aanvragen. 92 Procent van Toyota's patentaanvragen heeft betrekking op schone en zuinige aandrijflijnen. In dat kader heeft Toyota vol gens bureau Center of Au tomotive Management een voortrekkersrol. Kennis over autorecycling is nog marginaal. Dat blijkt uit onderzoek van ARN. Wie in Nederland een nieuwe auto koopt, betaalt bovenop de aanschafprijs een recycling- bijdrage van 45 euro. Slechts een procent van de Neder landers kent dit exacte be drag. Wat ook opvallend is, is dat de Nederlander denkt dat gemiddeld 59 procent van een auto opnieuw ge bruikt kan worden. Dat is 95 procent. In 2015 wordt dit percentage ook de wettelijke norm. Elke Nederlander kan hier aan bijdragen. Door de oude auto in te leveren bij een bij ARN aangesloten au- todemontagebedrijf, is een verantwoorde recyclingge- garandeerd. Per jaar worden zo'n 200.000 oude auto's ge recycled. Iedere oude auto levert onder meer gemid deld 14 kilo vloeistoffen, 55 kilo textiel vezels, 65 kilo zand, 30 kilo banden, 35 kilo aluminium, 4 kilo olie en 55 kilo plastic op. Toyota is onder de autofabri kanten wereldwijd record houder van patenten. Geen ander automerk patenteert zoveel innovaties als de Toyota Motor Corporation. Alleen al in 2013 waren dat er bijna 14.000. Alle overige automerken patenteerden tezamen 39.000 innovaties. Toyota heeft ruim twee keer zoveel patenten aangevraagd De Volvo S6o Polestar snelt in 4,9 seconden van 0-100 km/u met een elektronisch afgeregelde topsnelheid van 250 km/u. Jeep heeft de Cherokee een kwaliteitsimpuls gegeven. Mercedes-Benz presenteert de Collectie 2014, een verzameling van lifestyle producten. Er zijn items voor dames en heren in acht categorieën: horloges, accessoires, kleding, reizen, sleutelhangers, cadeautips, sport en AMG. De Chronograaf Ceramic voor heren is een van de blikvangers. Voor kinderen is er in de cadeaureeks een loopfietsje. O www.arn.nl Nissan past de vuilafstotende coating in de testfase toe op een nieuwe Note.

de Faam | 2014 | | pagina 35