Vier keer Kanaalzone Aftrap herdenkingsjaar afschaffing slavenhandel Referendum nu ook in Zeeland mogelijk Laat de wieken maar draaien CD Provinciewerk O Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl CD De Kanaalzone is een belangrijk economisch gebied voor Zeeland. Door investeringen zorgt de Pro vincie ervoor dat het vestigingsklimaat in de Kanaalzone nog beter wordt. De Provincie werkt daarbij intensief samen met de gemeente Terneuzen en Zeeland Seaports. 1. Snel en veilig van Goes naar Gent Voor onze zuiderburen is het water ook een economische levensader. Daarom werken Zeeland en Oost- Vlaanderen nauw samen om de werkgelegenheid en de welvaart te verbeteren. Dat gebeurt in het Inter- reg-project Grenzeloze Kanaalzone. Gedeputeerde Ben de Reu: "Terneuzen en Gent zijn verbonden door het Kanaal. Zeeland grenst aan de "Randstad" van Vlaanderen. Eigenlijk zijn we één economisch gebied. Daarin investeren we samen in infrastructuur: de basis voor een goed vestigingsklimaat." De N62 is daarbij een belangrijke route van Goes naar Gent. "Als de Sluiskiltunnel in 2015 klaar is, verbeteren de doorstroming en de bereikbaarheid van de Kanaalzone", aldus Ben de Reu. Tel daar de verbreding van de Sloeweg, de Tractaatweg en de toekomstige verbeteringen van de R6 door de Vlaamse overheid nog bij op: dan zié je dat de doorgaande route van Goes naar Gent steeds beter wordt!" In het Portaal van Vlaanderen kom je meer te weten over alle projecten in de Kanaalzone: www.portaalvanvlaanderen.nl 2. Extra bedrijvigheid Ben de Reu: "Een goed netwerk van wegen en vaarwegen is een mooie basis, maar. je hebt er weinig aan als (vracht)verkeer alleen maar door het gebied heen rijdt of vaart. We willen oo&zorgen voor extra bedrijvigheid. Bijvoorbeeld op het gebied van verduurzaming en vergroening van de indpstrie. We hebben al een goede uitgangspositie, maar er zijn nog volop kansen te verzilveren om de economische kracht van de regio te versterken. Daarom investeren we als Provincie bijvoorbeeld ook in ;de komst van het Maintenance Valuepark en een internationaal veiligheidscentrum. Bij deze projecten trekken overheid en bedrijfsleven samen op: als Provincie scheppen we de randvoorwaarden." 3. Tomaten en paprika's In de buurt van Westdorpe wordt in totaal driehonderd hectare glastuinbouw ontwikkeld. Dit moderne glastuinbouwgebied is het meest energievriendelijke glastuingebied van Nederland: restwarmte en C02 van de omliggende bedrijven worden ingevet voor de groei van tomaten en paprika's. Het duurde even voordat grote spelers uit de tuinbouw het gebied ontdekten. Daar is nu verandering in gekomen. Steeds meer sterke bedrijven uit binnen en buitenland investerèn in nieuwe kassen. A. Ook voor natuurliefhebbers Natuur en een fijne leefomgeving is belangrijk in de Kanaalzone. Op veel plaatsen wordt daarom nieuw groen aangeplant, bijvoorbeeld rond de bedrijventerreinen en in het grensgebied bij Zelzate en Sas van Gent. Ook de kassen van Biopark Terneuzen hebben een groene invulling gekregen. Je kunt er prachtig wandelen en fietsen. Daarom worden terreinen opengesteld en komen er voorzieningen voor recreanten. Onlangs is de toegang tot natuurgebied Canisvliet verbeterd. Er staat nu ook een picknicktafel, waar wandelaars even heerlijk kunnen picknicken. Meer weten? www.grenzelozekanaalzone.nl en www.zeeland.nl/verkeer_vervoer/wegen/werkzaamheden/n62 In 201A is het 200 jaar geleden dat de slavenhandel werd afgeschaft in Nederland. De aftrap van dit herden kingsjaar vindt op vrijdag 11 april 2016 plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Marcel van Engelen geeft een lezing over zijn boek 'Het kasteel van Elmina'; in het spoor van de Nederlandse sla venhandel in Afrika. De lezing is gratis toegankelijk zonder toegangsbewijs. De inloop is vanaf 16.30 uur en het programma begint om 15.00 uur. Op 16 juni 2016 vindt de nationale herdenking afschaffing slavenhandel plaats in Middelburg, waarbij de Pro vincie Zeeland gastheer is. Meer lezen? www.zeeuwseankers.nl Monument voor het Zeeuws Slavernijverleden in Middelburg Een volksraadgeving of referendum is een instrument waarbij kies gerechtigde inwoners de rrtogelijkheid krijgen om zich rechtstreeks uit te spreken over een bepaald onderwerp waarover Provinciale Staten (PS) een besluit gaan nemen of hebben genomen. Inspraak en burgerinitiatief zijn andere bestaande mogelijkheden hiervoor. Op initiatief van de Zeeuwse Statenfracties D66, PW, PvZ en PvdA is dit nu ook hiér mogelijk. Zeeland is daarmee één van de vijf Provin cies met een referendumverordening. Ook al staat een referendum niet zomaar op de agenda: de partijen zijn van mening dat deze vorm van inspraak er moet zijn. In de refe rendumverordening is bepaald in welke gevallen inwoners een refe rendum kunnen aanvragen door het inzamelen van handtekeningen. Er zijn duizend handtekeningen nodig voor het inleidend verzoek: het agenderen. Vervolgens zijn er ongeveer 5800 handtekeningen nodig (2% van het aantal kiesgerechtigden) voor het definitieve verzoek Als er voldoende draagvlak is voor het houden van een referendum en het onderwerp leent zich daartoe, kunnen de inwoners voor of tegen een (voorgenomen) besluit van PS stemmen. Juridisch gezien is de uitslag van het referendum niet bindend, maar is het oordeel van de inwoners een advies aan Provinciale Staten. In de praktijk legt de politiek echter niet gauw een referendumuitslag naast zich neer. Meer lezen over de provinciale referendumverordening en de criteria die daarbij horen? zoek.officielebekendmakingen.nl/prb-2016-165.html Voor het behoud van historische molens is het belangrijk dat de wieken regelmatig draaien. Het behoud van cultuurhistorisch erf goed is onderdeel van het provinciaal cultuurbeleid. Daarom kun nen moleneigenaren subsidie ontvangen van de Provincie Zeeland. Dit heet de draaipremieregeling. Op basis van het aantal geregis treerde asomwentelingen krijgen moleneigenaren 50 eurocent per 300 asomwentelingen met een maximum van tweeduizend euro per jaar. 68 Molens krijgen daarom in totaal 26.171 euro. Gunstige windlocatie In Biggekerke staat een 302 jaar oude Korenmolen. Sinds 1852 is de molen in het bezit van de familie Brasser: al zes generaties lang en de zevende generatie staat klaar. Met 1.601.853 asomwentelingen draait hij het nQeest van alle molens in Zeeland. Daarmee ontvangt de familie Brasser de maximale sub sidie van tweeduizend euro. Sjaak Brasser: "Deze subsidie betekent voor ons een steun in de rug wat het onderhoud betreft. Omdat onze molen nog steeds familiebezit is, en niet zoals de meeste molens in Nederland in handen van de lokale overheid of een stichting, moe ten wij het onderhoud en de verzekeringspremie voor een belangrijk deel zelf ophoesten. Daar gebruiken wij dit geldbedrag voor. Het is redelijk te doen om dit aantal-asomwentelingen te halen, want we wonen naast de molen. Daarnaast malen we nog veel voor ons be drijf. Ook zitten we aan de Zeeuwse kust op een gunstige locatie wat het windaanbod betreft. Hopelijk blijft de draaipremieregeling in deze tijd van bezuinigingen overeind. Voor ons als particulier eigenaar is dit belangrijk, omdat onderhoudssubsidies vanuit de Provincie Zee land al zijn afgeschaft. Draaien is belangrijk voor een molen: kleine gebreken worden vlugger gesignaleerd en kunnen met betrekkelijk kleine bedragen worden verholpen. De draaipremie betaalt.zich op de langere termijn zeker terug." De nummer twee en nummer drie zijn res pectievelijk met ruim 1,3 miljoen asomwentelin gen 'De Onderneming' in Wissenkerke van Rinus Verhage en 'De Lelie' in Eikerzee van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Het vele draaien van de molen trekt ook inwo ners en toeristen aan. Wist u dat veel van de molens ook op de zater dagen te bezichtigen zijn als de wieken draaien of de vlag uithangt? Meer weten? brasserskorenmolen.nl en www.zeeuwsemolens.nl Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: de Provincie Zeeland Fotografie: Felice Buonadonna (Kanaalzone), Lian de Vos-Brasser (korenmolen). Reageren op deze uitgave van Provinc iewerk7 Of geïnteresseerd in verschenen nota s of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrums zeeland.nl of per telefoon öp 0118-63 K 00. Of schrijf naar Postbus 6001. 6330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6.6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 23 april 2016. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk. Provincie Zeeland

de Faam | 2014 | | pagina 12