Open Huizen Dag: lucratief fenomeen Gunstige regelingen voor woningstarters Woning te koop? Maak haar 'verkoopproof' OPEN HUIZEN D i.M laagdrempelig ter beschik king voor bezichtiging. Be langstellenden kunnen snel even binnen komen en het sfeertje opsnuiven. Vergeet niet dat kopers binnen een betere indruk van een wo ning krijgen, dan vanaf een plaatje of vanuit een een omschrijving op papier of op internet. Hoe meer men sen de woning binnenlopen, des te geïnteresseerder zijn anderen. Verkopers die willen deelne men aan de NVM Open Hui zen Dag kunnen zich melden bij hun makelaar. De kosten van deelname liggen tussen 50 en 150. Voorgaande NVM Open Huizen dagen leverden vaak meer dan 100.000 bezoeken op. De belangrijkste reden voor die populariteit is dat de Open Huizen Dag zowel huizenzoekers als verkopers van een huis een unieke kans biedt. Voor wie een huis zoekt, is het heel aantrekkelijk om in de gewenste regio een aan tal huizen zonder afspraak te kunnen bekijken en ver gelijken. Voor wie zijn huis wil verkopen, biedt de NVM Open Huizen Dag de kans zijn woning aan een groter aantal geïnteresseerden te laten zien. Starters op de woning markt kunnen profite ren van aantrekkelijke regelingen. Zoals de versoepeling van de hy potheek voor waarden en de starterslening. Starters met perspectief op een inkomensstijging kunnen sinds 2013 ge bruikmaken van versoe pelde hypotheekvoor- waarden. Als zij binnen enkele maanden of ja ren een verhoging van het salaris verwachten, kunnen zij een ruimere hypotheek sluiten. Het doel van de maatregel is op verantwoorde wijze starters meer ruimte te geven voor een hypo theek, waardoor meer maatwerk mogelijk wordt. Voor extra ruimte moet er objectieve in formatie beschikbaar zijn waaruit blijkt dat een inkomensstijging te verwachten is. De inkomensstijging moet binnen een redelijke ter mijn plaatsvinden. Deze maatregel vervangt de oude regel. Die schreef voor dat de verwachte salarisverhoging bin nen zes maanden moet plaatsvinden en onvoor waardelijk schriftelijk moet zijn toegezegd door de werkgever. Hierover was onduidelijkheid op de hypotheekmarkt ont staan. Om deze onduide lijkheid weg te nemen, is besloten de inkomenscri teria vast te leggen in een ministeriële regeling. Deze tabellen worden opgesteld door het Nibud. De tabellen worden jaarlijks aangepast op basis van advies van een onafhankelijk instituut. Starters die liever willen kopen dan huren, maar te kampen hebben met de hoge woonlasten, kun nen meestal met de Star terslening toch de woning kopen die zij u op het oog hebben. De Starterslening wordt aangeboden door het Stimuleringsfonds Volks huisvesting (SVn) en de ge meente. De lening overbrugt het verschil tussen de wer vingskosten van het huis en het bedrag dat de starter bij zijn geldverstrekker maximaal kan lenen volgens de normen van Nationale Hypotheek garantie. De hoogte van de Starterslening hangt af van het inkomen, het eigen vermogen en de voorwaarden van de gemeente. De gemeente stelt ook de maximale hoofdsom van de Star terslening, die de star ter kan krijgen, vasfc SVn verstrekt de Star terslening namens de gemeente en behandelt ook de aanvraag en ver zorgt de verdere afhan deling en administratie. Let op: Niet alle gemeen ten voorzien in een Star terslening. Informeer er dus tijdig naar. Jaarlijks organiseren de Nederlandse Vereniging voor Ma kelaars (NVM), ERA Makelaars en Makelaarsland open dagen voor woningzoekenden. Makkelijker kunnen deze makelaarsorganisaties en de daarbij aangesloten (en soms ook niet-aangesloten) makelaars het verkopers en kopers niet maken. Zonder afspraak kunnen potentiële kopers op één dag zoveel te koop staande woningen bezoeken als zij maar willen. Geheel vrijblijvend. Dit jaar staan in ieder geval op zaterdag 5 april en zater dag 14 oktober NVM Open Huizen Dagen/Open Huizen Routes gepland. Deze staan van 11.00 tot 15.00 uur in de agenda. Zonder afspraak woningen bezichtigen is aantrekke lijk. Meestal worden te koop staande woningen bekeken tijdens kantooruren en moet de woonconsument er nogal eens vrij voor nemen. Of de bezichtiging vindt in de avonduren plaats. Een hoop geregel en gedoe. Huizen kijken op zaterdag is dus een uitkomst. Vooral nu er een groot aan bod huizen is, is het bezoe ken van de Open Huizen Dag lucratief. Woningzoekenden kunnen in een paar uur zien wat er voor hun budget beschikbaar is. Dat maakt het droomhuis bereikbaar, ook in een andere dan de huidige woonplaats. Want genoemde makelaarsorgani saties beschikken over een landelijke netwerk. Dat kan een optimale rol spelen in de oriëntatiepogingen van de verhuizende consument in zijn of haar nieuwe be oogde woonplaats. Voor kopers zijn de voorde len van de NVM Open Hui zen Dag niet op één hand te tellen. Zo kunnen zij snel even speeddaten bij meerde re huizen om vervolgens te besluiten welke woning(en) uitgebreid moet(en) worden bezichtigd. Voorafgaand aan de open dag kan een wensenlijstje worden opge steld. En valt de woning bij de eerste indruk tegen, dan keer je binnen een minuut de woning de rug toe. Bij een 'echte' bezichtiging gaat men uit beleefdheid toch dat hele huis door. Let op: Niet alle woningen die te koop staan, nemen deel aan de NVM Open Hui zen Dag. Verkopers kunnen namelijk zelf bepalen of zij hun deur voor de open dag openzetten. De woningen die deelne men aan de NVM Open Huizen Dag zijn herkenbaar aan raamposters of aan het opzetbordje op het tuinbord. Op www.funda.nl staan de huizen vermeld die mee doen aan de open dagen. De NVM Open Huizen Dag kan ook gevolgd worden via Fa- cebook en Twitter. De woonconsument die een huis wil bezichtigen dat niet deelneemt aan de open dag, kan natuurlijk gewoon met de verkopende makelaar van die woning een afspraak maken. Tip: Download op www. nvm.nl voor elk huis dat wordt bezichtigd het 'NVM bezichtigingverslag voor aankoop van een woning'. In het bezichtigingsverslag kan de belangstellende de plus- en minpunten van de woning en andere belang rijke informatie aantekenen. Beschouw het verslag als een nuttig geheugensteun tje. Dat is makkelijk, zeker als meerdere huizen worden bezocht. Meedoen aan de NVM Open Huizen Dag werkt. De kans op woningverkoop binnen een maand na het Open Huis is vijf maal groter bij deelname, zo blijkt uit cij fers van de eerder gehouden open dagen. De voordelen van de verko pende partij zijn legio. Zij stellen hun woning immers Staat de woning al geruime tijd in de verkoop? Toch blijft het niet onmogelijk een woning te verkopen. Meer dan ooit moet een huis zich onderscheiden van andere huizen, een realis tische vraagprijs hebben. Bovendien moet de woning een 'up-to-date' uitstraling hebben. Zorg voor een rus tige allure, zodat de koper zich een beter beeld van de woning kan vormen. Maak het huis - en dat kan soms al met kleine ingrepen - ver koopproof door de sterke punten van het huis te bena drukken en de zwakke pun ten te neutraliseren. Schil der bijvoorbeeld een rode muur wit of lichtbeige. Dat vergt een paar uurtjes tijd. De koop kan namelijk afket sen op één muur in de ver keerde kleur. Het is zaak dat de verkoper zich verplaatst in de potentiële koper. De eerste indruk is een daalder waard. Die eerste indruk maakt de tuin en de staat van onderhoud van gevels, kozijnen en deuren. Is de tuin verzorgd, zit de voordeur strak in de verf en doet de bel het? Zorg voor een nieuwe deurmat! Zet voor de bezichtiging de ramen open, zodat huis- geurtjes verdwijnen. De keuken is een ruimte, waar op kopers een huis vaak af rekenen. Ruim de rommel op, schrob de natte ruimten, repareer kleine gebreken (bijvoorbeeld loszittende deurknoppen en lekkende kranen), plaats een aantal sfeermakers (bijvoorbeeld mooie glazen voorwerpen) en breng de hond en kinde ren naar vrienden/buren/fa milie. Vraag aan de verkopende makelaar advies over het verkoopklaar maken van de woning. Als geen ander weet hij hoe potentiële kopers op bepaalde zaken negatief kunnen reageren. Schakel eventueel een bedrijf in, ge specialiseerd in house sty ling. Het is belangrijk dat de geïnteresseerde koper de indruk krijgt dat hij zo het huis kan betrekken. De Faam woensdag 2 april 2014 45 Populair Dankzij een Starterslening kunnen meer starters kiezer voor koop, in plaats van huur. Groot aanbod Kopers dróómt'" 1 "emen VO,°P gele80nne'd °m 0p zoek te gaan naar die woning waar je al zo lang van Verkopers

de Faam | 2014 | | pagina 45