Boek over de Zeeuwse vliegindustrie Plafonds Sierlijsten Verlichting Bezoek onze plafondshow op... ii De Faam woensdag 5 maart 2014 15 vlissingen - Binnenkort komt een nieuw boek uit over de scheepswerf De Schelde Afdeling Vliegtuigbouw. In het verleden zijn verschillende boeken verschenen over de scheepswerf in Vlissingen maar nog niet over de afdeling vliegtuigbouw. Auteur van dit boek is Pieter van Wijngaarden die vorige maand ook al het succesvolle boek over de voormalige vliegtuigbouwer Aviolanda publiceerde. Het boek over De Schelde biedt veel historisch nieuws en vooral unieke foto's. Het gaat over vliegtuigontwer pen van De Schelde in Vlis singen, zoals de S.12, Schel- demusch, Scheldemeeuw en vooral over de S.20. Er kwamen ook bijzondere pro jecten van de tekentafel in Vlissingen voor reusachtige vliegtuigen voor trans-At lantische luchtroutes naar Zuid- en Noord-Amerika. Deze ontwerpen werden gemaakt voor de KLM maar zijn nooit gerealiseerd. Veel succes heeft De Schelde met de bouw van vliegtui gen nooit gehad. Maar het gaf wel aan over wat voor capaciteiten deze scheeps werf beschikte. Dat zou na de oorlog wel blijken. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werkte men aan de S.21, een zeer inno vatief jachtvliegtuig waar andere vliegtuigbouwers in Nederland niet aan konden tippen. Jammer genoeg brak de Tweede Wereldoorlog te vroeg uit om het werkelijk in actie te zien tegen de Duitse agressor. Een bijzondere BIJZONDERE PLAATS IN HET BOEK VOOR VLIEGVELD SOUBURG plaats in het boek wordt in genomen door de geschie denis van het vliegveld Vlissingen, meer bekend on der de naam Souburg. Dit vliegveld is door zijn ligging on losmakend verbonden ge weest aan de fabriek. Hier werden immers de ontwer pen van constructeur Theo Slot ingevlogen. Eerste vliegkunsten Verder maken we in het boek kennis met de eerste vliegkunsten die ruim hon derd jaar geleden plaats vonden op Souburg, door Nederlands eerste aviateurs als Hein van der Burg, Jan van Bussel en Adriaan Mul der. Souburg maakte deel uit van hun luchtvaartcar rière. In de twintiger jaren De grootste vliegtuigorder kwam uit Zweden voor de bouw van 120 SAAB Safirs (zie foto) en de aanpassing van 8 stuks van de Rijksluchtvaartschool. Foto PR raakte het vliegveld bekend door het burgerluchtverkeer met als hoogtepunt de pas sagiersdiensten van de KLM en uiteraard de bekende Scheldevlucht. Militairen Toen zich eind jaren dertig donkere wolken opstapel den, werd het vliegveld over genomen door militairen van de Militaire Luchtvaart. Toen Nederland in mei 1940 capituleerde nam de Duitse Luftwaffe het vliegveld in gebruik. In het boek wordt ingegaan op de luchtaanvallen en bombardementen op het vliegveld en de stad Vlis singen. Informatie Het boek van Pieter van Wijngaarden verschijnt half maart bij de reguliere Zeeuwse boekhandels. Het boek omvat 160 pagina's en ongeveer 250 foto's. Voorinschrij- ven is reeds mogelijk via elviravanwijngaarden@gmail. com of tel: 06-25033699. De prijs bedraagt 24,95 euro bij voorinschrijving en 29,95 euro in de boekwinkel. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3, 4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl vrijdag 7 maart (14:00 -18:00) zaterdag 8 maart (10:00 -16:00) - Voor elke interieurstijl - Verlichting naar wens - Uit één geheel op maat - Schone montage - Zonder hakken en breken - De meubels kunnen blijven staan De laatste 30 jaar heeft bewezen dat Plameco de ideale oplossing heeft voor u. Het beproefde flexibele plafond van Plameco kent eigenlijk alleen maar voordelen. Het hoogwaardig materiaal is geschikt voor natte ruimtes (schimmel-, algen- en bacteriënwerend), gemakkelijk schoon te houden en bestand tegen vocht, koude en warmte. Een Plameco plafond heeft een isolerende werking en zorgt voor akoestische optimalisatie, zodat u geen last meer heeft van galm of echo's. De ontwikkelingen staan niet stil wat betreft keuze mogelijkheden in kleur en structuur. Elk plafond wordt als één strak geheel - scheur- en schilfervrij - voor u op maat gemaakt en vervolgens zonder hakken en breken in één dag gemonteerd. Uw bestaande verlichting kan volledig geïntegreerd worden, maar het is ook mogelijk het plafond te verfraaien met inbouwverlichting. Daarnaast kunt u bij Plameco kiezen uit bijzonder veel randafwerkingen en ornamenten. Er zit altijd wel iets naar uw smaak tussen! door de redactie PLAFONDS

de Faam | 2014 | | pagina 15