"Betrokkenheid kent in Zeeland extra randje" Groot onderhoud aan Keersluisbrug Vlissingen Hoe stimuleert de Provincie de diversiteit aan planten en dieren? Inloopbijeenkomst Waterdunen Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Hij is per 1 maart 2014 een jaar onze commissaris van de Koning (CdK). Han Polman blikt vooruit als behartiger van de belangen voor Zeeland. Afgelopen jaar stond in het teken van kennismaken en ontmoeten. Dat blijft u uiteraard doen, maar waarop richt u zich de komende tijd vooral? Veel is belangrijk, maar vooral ook economie én bestuur. De economie bepalen we niet zelf als overheids organisatie, maar we kunnen wel innovaties bevorderen, door te zorgen voor goede contacten tussen kennisinstituten en het bedrijfsleven. Afgelopen jaar heb ik Zeeuwse krachten gezien: gastvrij, energiek en ondernemend. Ik zie dat we daarin verder kunnen groeien binnen onze provincie maar ook samen met Vlaanderen, Noord-Brabant en Zuid-Holland. In het licht van alle (bezuinigings)opgaven, decentralisaties en de dienstverlening aan inwoners en be drijven is er bestuurlijk gezien ook veel werk te verrichten. Dit vergt een kritische blik en openheid in het ter discussie stellen van hoe we deze inhoudelijke opgaven nu aanpakken. We moeten kritisch kijken naar onszelf en naar de onderlinge samenwerking tussen en met de gemeenten,, het waterschap en de Provincie. De vrijblijvendheid moet ervan af. Dat is in het belang van onze inwoners. Niet alleen in het hier en nu, maar ook voor de komende decennia. U staat als CdK boven de (politieke) partijen. Op woensdag 19 maart 2014 vinden de gemeenteraads verkiezingen plaats: de eerste verkiezing die u vanuit uw ambt meemaakt in onze provincie. Wat heeft u hierover te zeggen? Ik zie enorme betrokkenheid bij de Zeeuwen. In Zeeland krijgt dat een extra randje vanwege de schaal. We zijn een provincie met grote verscheidenheid, maar ook één regio met een sterke identiteit. Ik hoop dat deze betrokkenheid in Zeeland ervoor zorgt dat mensen gebruik maken van hun stemrecht op 19 maart. Door te stemmen, heb je invloed op de koers van je gemeente en de personen die bepalen wat je gemeente doet of niet moet doen. Ik heb veel respect voor de kandidaten voor de gemeenteraden die zich willen inzetten om uiteindelijk het goede te doen en de juiste afwegingen te maken tussen en binnen de verschillende belangen die er zijn. Er is namelijk-nooit één item, één belang waarop je een gemeente goed kunt besturen. Uw agenda bestaat uit afspraken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Wanneer kunt u uw werk 'even loslaten'? Thuis ontspan ik. Fysiek buiten zijn en werken in onze tuin biedt mij ook ontspanning. Sinds augustus vorig jaar woonden we in een huurhuis in de stad. Vanaf begin deze maand woon ik met mijn vrouw Caroline en onze vier kinderen met veel plezier in ons nieuwe huis op tien minuten fietsen van de Abdij: een wens die is uitgekomen! Lees het jaarverslag 2013 van de CdK via bestuur.zeeland.nl/cdk Vanaf maandag 3 maart tot en met vrij dag 28 maart 2014 is de Keersluisbrug in Vlissingen afgesloten voor verkeer. De reden hiervan is dat er groot onder houd plaatsvindt aan de brug. De complete brug wordt ontdaan van 'oude verflagen en daarna opnieuw geschilderd. Tijdens de werkzaamheden staat de brug omhoog. Snelverkeer wordt omgeleid over de Sloebrug. Voetgangers en fietsers kun nen over de naastgelegen deuren van de binnenkeersluis. De omleidingen worden met borden aan gegeven. Kijk voor meer informatie op: www.zeeland.nl De natuur uitbreiden en een handje helpen, planten en dieren be schermen en beheren, de mensen natuur laten beleven en er van laten genieten. Dat is sinds 2012 een kerntaak van de Provincies. Bevoordelen De Provincie Zeeland werkt actief aan het beschermen en behouden van natuur en landschap en de diversiteit aan soorten die in onze provincie voorkomen (biodiversiteit). Speciaal voor het behoud van kwetsbare en bedreigde dier- en plantensoorten is geld opzij gelegd. Gedeputeerde Carla Schönknecht: "Bij de besteding van die gelden werken we intensief samen met natuurorganisaties zoals Natuur monumenten en Staatsbosbeheer, maar ook met organisaties die specifieke kennis hebben van bepaalde diergroepen zoals de Ravon voor reptielen en amfibieën. Resultaten van deze samenwerking zijn dat er bijvoorbeeld poelen worden gegraven voor kikkers en sala manders of dat er nestgelegenheid wordt gemaakt voor de steenuil. Ook.indirect werken we aan de diversiteit van planten en dieren. Door de samenwerking met groene organisaties worden Zeeuwse inwo ners gestimuleerd om in hun eigen woonomgeving aan de slag te gaan. Voorbeelden hiervan zijn een vijver, nectarplanten in de tuin of het ophangen van nestkastjes. Het is vanwege deze samenwerking dat we kunnen genieten van het natuurschoon in onze provincie." Grenzen opzoeken Naast gerichte maatregelen voor planten en dieren werkt de Pro vincie ook op andere wijze aan het natuurbehoud. De zorg voor een aantrekkelijk landschap met een afwisseling aan rietkragen, heggen en bomen en de realisatie van een aaneengesloten netwerk van na tuurgebieden zijn daar voorbeelden van. Onderdeel van dit netwerk zijn de bijzondere plekken: Natura 2000 gebieden. Deze gebieden zijn bijzonder op een Europese schaal. In onze provin cie zijn dat bijvoorbeeld de grotere wateren zoals de Oosterschelde, duingebieden als de Kop van Schouwen en diverse graslandgebie den zoals de Kapelsaen Yerseke Moer. Vooral in deze gebieden zie je natuurwaarden die kenmerkend zijn voor Zeeland: natuurwaarden op de grens tussen land en water, zoet en zout, zand en klei. Voor beelden van soorten op die grenzen zijn de kustbroedvogels zoals de stern en de kluut, maar ook de zeehond, de patrijs (akkervogel) en de plant lamsoor die in het zout gedijt. De opgave vanuit Europa is gm de soorten die hier leven en groeien te beschermen. In de huidige economische situatie ontkomt de natuur niet aan be zuinigingen. Afgelopen jaar heeft de Provincie de aanleg van het Na- tuurnetwerk opnieuw tegen het licht gehouden en qua omvang in geperkt. Daarbij is kwaliteit boven omvang geplaatst. Op die manier wordt ook aan de Europese opgaven voldaan. Zie ook www.zeeland.nl/natuur_milieu In de Van Haaftenpolder op Tholen (lamsoor op de voorgrond) broeden ook kustbroedvogels als kluut en visdief Donderdag 27 februari 2014 is er een inloopbijeenkomst over Waterdunen. U bent van harte welkom tussen 16.00 uur en 20.00 uur op het projectbureau Zwakke Schakels, Veerhaven 5 in Breskens. Tijdens de bijeenkomst praten de Provincie Zeeland en waterschap Scheldestromen u bij over de stand van zaken in Waterdunen; kust- versterking, getijdenduiker en aanleg natuur- en recreatiegebied. Welke werkzaamheden zijn er tot nu toe uitgevoerd en wat staat er voor de komende periode op de planning. Benieuwd? Loop gerust binnen. Zie ook www.waterdunen.com COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: de Provincie Zeeland Fotografie: Ben Bionda (Keersluisbrug) voor DNA beeldbank op www.laatzeelandzien.nl, Anda van Riet (Han Polman), Piet Ban der Reest (Van Haaftenpolder). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6. 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 12 maart 2016. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk. Provincie Zeeland

de Faam | 2014 | | pagina 12