Jubileumjaar '200 jaar Zeeland' Zeeuwen in het buitenland... Mindfulness Roeptoeters! MELIESTE 'C Zeeland I viert feest Glashandel Seniorenverhuizingen Zeeland 11 €135,00 "Ik voel me nog wel Zeeuws, maar meer Oegandees", zegt Carolien de Jong in het Oe- gandese Kampala. Ze ver huisde in 2007 naar Afrika. "Ik was het al lang erg beu in Nederland. Ik had een heel goede baan maar ik vond het geen leuk werk. En altijd dat koude weer, dat had ik hele maal gehad. Ik had een aan tal lange reizen gemaakt, naar Afrika maar ook naar andere werelddelen. Maar iedere keer wilde ik toch weer terug naar Afrika", ver telt Carolien. "Ik denk dat het de combinatie van lek ker weer, wildleven en de natuur in het algemeen was wat mij daar aantrok." De emigratie is haar meegeval len. Ze werd manager van Travel Iers Rest, een lodge met twaalf kamers in Kiso- 1 ro, een kleine stad in het zuiden van Oeganda vlakbij p de grens met Rwanda. Om dat dit wel erg afgelegen lag werd Carolien eerst reisleid- ster bij de Nederlandse reis organisatie Matoke Tours en daar later General Manager. Nu woont ze in de hectische hoofdstad Kampala met al z'n verkeersopstoppingen. Wat Carolien het meeste mist uit Zeeland is haar familie. De gezelligheid en knusheid. "In Oeganda lei den de meeste getrouwde stellen meer een ieder-voor- zich leven dan samen." Daarnaast noemt ze als typisch Zeeuwse of Neder landse dingen die ze mist kroketten, drop en lekkere chocolade en kaas. "Ook zijn we in Zeeland gewend om heel direct met elkaar te communiceren. Je loopt op iemand af en stelt direct je vraag. Dat is in Oeganda not done. Daar geef je eerst een hand en vraag je hoe het met de familie is. Daarna kom je pas ter zake." De zus van Carolien, Ellen De Vriend, heeft het boek 'Gelukkig hebben we skype' geschreven met verhalen van 20 emigranten en de familieleden die zij in Ne derland achterlieten. Het is voor 19,95 euro te koop in de boekwinkels. Voor de Zeeuwse geschiedenis is 29 maart 1814 een cruciale dag. Toen werd het huidige grondgebied van de provincie Zeeland voor het eerst onder één bestuur samengevoegd. Tot dat moment maakten grotere of kleinere delen van het gebied onderdeel uit van andere staatkundige verbanden. Deze mijlpaal herdenken we dit jaar. De redactie van De Faam zoekt Zeeuwen die geëmi greerd zijn of al jaren in het buitenland wonen voor een interview en foto. Aanmelden: redactie.faam@wegener- media.nl Concert van Jong O.N.D.A. VLISSINGEN - Jong O.N.D.A., het jeugdorkest van mu ziekvereniging O.N.D.A. uit Nieuw en Sint Joosland, geeft op zaterdag 15 februari een concert in het Atrium van Ter Reede in Vlissin- gen. Jong O.N.D.A zal deze avond een gevarieerd pro gramma ten gehore brengen onder leiding van dirigent Cora Dellebeke. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Expositie in SVRZ Simnia DOMBURG - Caroline Sou- tendijk en Tjerk Kloostra exposeren tot 27 maart in zorgcentrum Simnia in Domburg. Caroline Souten- dijk toont foto's afgedrukt op grote canvas doeken. Zij is zelfstandig fotograaf en heeft haar passie voor het strand omgezet in Zeeuwse Photo-Art. Het thema is meestal 'aangespoeld'. De tails zijn belangrijk in haar werk. Je ziet in eerste oog opslag vaak niet wat een afbeelding voorstelt. Je moet de beelden op je in laten werken. Verder zijn schilderijen te zien van Tjerk Kloostra. Ook hij neemt strand en zee vaak als thema. Onder andere het schitterende strand- en duingebied tussen Domburg en Oostkapelle was een in spiratiebron voor schitteren de schilderijen. De werken zijn te bekijken in Simnia tussen 9.30 en 17.30 uur. Hardglazen deuren Monumentenglas HR++ isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood Spiegels Al 75 jaar transparant Bezemschone oplevering bij overlijden, kleiner wonen, huisuitruimingén. Kompleet pakket van A tot Z www.seniorenverhuizingenzeeland.nl Tel. 0118-642078 www.meditatiezeeland.nl NIEUW IN DE PRAKTIJK DE ESTECK BODYSCAN Uw gezondheidscheck op maat ITT Zeeuwen trekken al eeuwenlang de wereld door. Op ontdekkingsreis, op handelsvaart of op zoek naar een nieuw bestaan in het buitenland. De redactie van De Faam ging, naar aanleiding van het jubileumjaar '200 jaar Zeeland' op zoek naar Zeeuwen in het buitenland. Hoe Zeeuws zijn zij nog? Zeeuws? v Carolien de Jong (links) en haar zus Ellen De Vriend-de Jong, die op vakantie was in Oeganda. Foto: Martin De Vriend/Logo: www.zeeuwseankers.nl Boek over emigranten Provincie Zeeland bestaat 200 jaar Zeeland Aanmelden: Zeeuwen in het buitenland! De Faam woensdag 12 februari 2014 5 Livingstoneweg 20 GOES www.meliesteglas.nl Bacbweg 2 j 4337 XD Middelburg om de week 8 dinsdagochtenden (2,5 uur) 18 februari tot 27 mei 6-12 personen Gapinge Joke de Vrieze natuurgeneeskundig therapeut Tel. 06-22868392 - met gratis voedingsadvies - nu met gratis meridianenmeting Uw therapeut: Theo Splinter Amstelstraat 1 - 4388 RJ Oost-Souburg 0118-637374 www.pcs-neurofeedback.nl Cehele of gedeeltelijke vergoeding via uw verzekeraar. Lid NFG en MBOG f F,- - neurofeedbacfc Praktijk voor brain, body en food Sandenburghlaan 2a 4351 RL Veere Uitvaartcentrum H. Jobse elefoon 0118 46 22 05 www. hjobse-uitvaart. nl ft.''y-'f-u, <i;»iftni;r«T i'ri"~*ry COLUMN - Ronald Adams Veel ouders zullen hun kinderen ooit een soortgelijke waarschuwing gegeven hebben: als je in het zwembad een paar keer doet alsof je verdrinkt, zal de badmeester niet meer reageren als je echt in de problemen raakt. Badmeesters zullen in hun beginperiode opveren bij elk signaal van verdrinking. Maar dat zal geleidelijk aan minder worden als veel kinderen doen alsof. Wat in het begin direct binnenkomt als een signaal voor gevaar, blijkt al te vaak loos alarm. De vraag wo'rdt dan: hoe onderscheid je echt van nep? Lastig voor de badmeester. Als de uitzondering regel wordt, verliest iets zijn kracht. Dat zie je ook terug in reclames. Het koopje en de aanbieding werden "megakorting". De opruimingen de uitverkoop werden "ultrasales". Niemand kijkt waarschijnlijk nog op van het bestaan van een "Ultra Sales Store" waar het hele jaar door "alles weg moet". Hoe harderde koopmannen op de markt om je heen staan te schreeuwen, hoe minder je op een gegeven moment hoort. En het is niet gezegd dat degene die het hardste schreeuwt, ook het beste aanbod heeft. In prijs en kwaliteit... Lastig voor de consument. Maar wat kun je-als marktkoopman? Wie niks zegt, wordt zeker niet gehoord. Je kunt je er nauwelijks aan onttrekken en je moet dus eigenlijk wel mee. Bij deze hanteren ook wij de roeptoeter: WIJ BIEDEN NU EEN EXTRA LAGE RENTE OP EEN SNS HYPOTHEEK! Hoe laag? Nou... Als je echt op zoek bent naar een lage rente, kijk dan op snsbank.nl/hypotheekactie en maak een afspraak of kom naar onze SNS Winkel. We leggen die roeptoeter graag opzij, want we gaan er liever goed voor zitten om het rustig met je door te spreken. Wil je gebruik maken van de voordelen van Nationale Hypotheek Garantie (NHG), dan is het goed om te weten dat de grens tot 1 juli nog op c 290.000,- ligt. Daarna wordt die verlaagd tot 265.000,-. "PUf'iigj SNSBank.Middelburg(a)sns.nl

de Faam | 2014 | | pagina 5