Dementerenden reageren verrassend op spullen 'Feest van herkenning' 2.4,95* 19,95 fabius Uitaminehoek "De Krasse" €3,50 1,25 €2,50 €2,25 1,49 Een leuke baan? «teuwel 3-gangen Haal nu je diploma! Bintje aardappelen kistje 10 kilo Bloemkool per stuk Spruiten 500 gram 59 Ct. Gieser Wildeman stoofperen 2 kilo KiP-ananassalade 100 sram 75 Cf. Kanzi appels zak 1.5 kilo Blauwe druiven 500 sram Rapenburswes 18a - Meliskerke - Tel. 0118 - 561642 WWW.U1TAM1NEH0EKDEKRAGGE.NL Het reminiscentieproject van Museum De Schotse Huizen in Veere bestaat uit themakoffers gevuld met voorwerpen uit museumcol lecties van dertien musea. De kisten wordt gebruikt om (licht) dementerende ouderen in zorginstellingen te helpen om herinneringen op te halen uit het verle den. "Ouderen reageerden tijdens de pilot in Nieuw- Sandenburgh in Veere zo verrassend op de meege brachte spullen dat besloten werd dat hier een gevolg op moest komen", vertelt Jan Louwerse, coördinator op Walcheren en vanaf het begin betrokken bij het pro ject 'Feest van herkenning'. Toen er ook financiële steun van Fonds Sluyterman van Loo en Stichting RCOAK beschikbaar was, kon het project Zeelandbreed uitge rold worden. "Vanmiddag ga ik met de Oranjekoffer op pad. Daarin zitten voor werpen van het Oranjehuis zoals medailles en de ge boortekrant van Beatrix. De ouderen herkennen de voorwerpen en er komen de meest bijzondere verhalen los. In Domburg vertelden de bewoners dat Koningin Wilhelmina in 1947 tijdens de Boomplantdag haar spa in de grond zette en dat toen 'WILHELMINA BUKTE ZICH EN TOEN BRAK HET ELASTIEK VAN HAAR ONDERBROEK' het elastiek van haar onder broek brak en afzakte", ver telt Louwerse. "Met de Scheldekoffer ben ik aan het Picassoplein in Vlis- singen geweest waar oud- Schelde medewerkers en familieleden herinneringen ophaalden aan hun werk. Ik hoorde over een 'hakker' en 'koker'. Het is niet de bedoe ling dat wij praten, maar de mensen zelf. We proberen iedereen, van de acht tot tien personen, bij het ge sprek te betrekken, We gaan ook alleen naar de demente renden die hier echt baat bij hebben, we doen geen soos- bezoekjes." Louwerse somt op dat er bijvoorbeeld ook een dijkmand is, een thema koffer met Walcherse streek- dracht, huishoudelijke spul- len en een schoolkoffer. "We zijn zowel op vrouwen als mannen georiënteerd, want voor iedereen zitten er her kenbare voorwerpen in." De themakoffers worden gepresenteerd door ervaren vrijwilligers. Er zijn twaalf dames, die twee aan twee naar de tehuizen gaan. In drie maanden tijd hebben 35 vrijwilligers hiermee meer dan 500 dementerende be jaarden bereikt. Daarnaast heeft Sylvia van Dam Mer- rett van het museum, met foto's uit de collectie van de 'stichting en de beeldbank van de Zeeuwse Bibliotheek een lottospel samengesteld, dat extra mogelijkheden biedt. Verzorgingshuizen die interesse hebben voor een bezoek van vrijwilligers van het project 'Feest van herkenning' kunnen bellen naar: 0118-501744 Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen heeft een herinneringskist gemaakt met scheldegereedschap, een gedenkbord en andere voorwerpen die herinnerin gen oproepen. Walchenaren herinneren zich de glorie tijd van De Schelde, waar circa 4500 mensen werkten en de schepen op de werf boven de stad uittorenden. Het gerucht dat as vaak niet opgehaald wordt, klopt niet. Jilleba: "In principe bewa ren we de as zes maanden. Is het dan niet opgehaald, dan gaan we schrijven of bellen. Het gebeurt eigenlijk maar een enkele keer, dat er een asbus blijft staan. Wet telijk bestaat er een bewaar termijn van tien jaar. Ver volgens strooien we de as uit op het strooiveld van de begraafplaats. Het gaat maar om heel kleine aantallen." Het Middelburgse crema torium biedt verschillende mogelijkheden om de as van overledenen te bewa ren. Even voor het verstrij ken van de bewaartijd van een maand krijgen de na bestaanden een informatie pakket. Hierin worden de verschillende mogelijkhe den genoemd van verstrooi ing of bijzetting. Verder bestaan er mogelijk heden om as te verwerken in hangers, glazen kunstvoor werpen of bijzondere urnen. Meer bijzondere asbestem- mingen, bij andere bedrijven zijn: het verwerken in een tatoeage op je lichaam, in een baan om de aarde bren gen (3.000 euro per gram), of verspreiding door middel van vuurwerk. De mogelijk heden zijn onbegrensd. 2-i -ga ngen CHEAP DÏNNER by the sea...! CHEAP DINNER KEUZEMENU Ouderwetse kippensoep Bospaddestoelensoep Rosbiefrolletjes met kruidenkaas Zeeuws vispasteitje Zalmreepjes in Oosterse saus Beenhammetje met honing-tijmsaus Hoofdgerecht van de dag Parijse soes gevuld met vanille-ijs en kersensaus Tiramisutaart met Italiaans cassata-ijs Kijk op onze website voor info en voorwaarden bij: Cheap Dinner op lei dingen ^inbslte) Boulevard - Vlissingen 0118-41 55 55 www.restaurantwaterfront.nl Actie t/m 28 februari! Uoor al uw aardappelen, groenten, fruit. salades en versgesneden groenten. Deze aanbiedingen zün geldig van woensdag 5 februari t/m dinsdag 11 februari 2014 Weekaanbiedingen! Verse worst per kilo Kipfilet mosterd bacon 100 gram 500 gr. lasagne en 300 gr. spaghetti gratin samen Tonijnsalade uit eigen keuken 100 gram Grillham uit eigen keuken 100 gram Roompaté uit eigen keuken 100 gram Gebr. gehakt uit eigen keuken 100 gram Jong belegen Weijdeland kaas Geitenkaas jong belegen Geitenkaas met Italiaanse kruiden Nuf 5.98 Nu €1.19 Nuf 8.95 Nuf 1.99 Nuf 1.99 Nuf 1.49 Nuf 1.19 Nuf 5.49 Nuf 2.45 NuJ Torenstraat 4.4365AE Meliskerke N* T: 0118-566066 - E: irio@sIagerij-wisse.nl - www.slagerij-wisse.nl 5 www.de-faam.nl De Faam woensdag 5 februari 2014 5 me- Het reminiscentieproject 'Feest van herkenning' is een succes. Coördinator Jan Louwerse heeft voor februari alweer 17 afspraken staan. door Ellen De Vriend Collectiebeheerder Wesley Sekewael vult de herinneringskist van de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Foto: P.R. vervolg van pagina 3 Een halfjaar bewaren Informatiepakket Onbegrensde mogelijkheden O www.middelburg.nl restaurant Pedro en Aflette Ventevogel Receptioniste Telefoniste (6 mnd), Administratief Medewerker (9 mnd), Financieel Administratief Medewerker {12 mnd), Commercieel Administratief Medewerker (12 mnd), Secretaresse (12 mnd), Medewerker Projectadministratie (12 mnd), BKB BKC PDB Geen specifieke vooropleiding nodig Fabius is een CRKBO erkende opleider 1 ochtend of 1 avond p/w les in meer dan 50 locaties meer dan 90% van onze cursisten beveelt onze opleidingen aan VRAAG NU ONZE BROCHURE AAN! 0800-4464464 (gratis) www.fabiusopleidingen.nl o.a. Breda, Oosterhout, Roosendaal, Bergen op Zoom, Middelburg, Goes Deze aanbiedingen zijn geldig van woensdag 5 t/m dinsdag 11 februari 2014Prijswijzigingen en drukfouten voorbehouden

de Faam | 2014 | | pagina 5