Gratis rondleidingen Abdij Middelburg Uit de agenda van CdK Han Polman: werkbezoek Minister Stef Blok aan Zeeland OV-ambassadeurs zijn gebruiksaanwijzing voor openbaar vervoer Lees waarover Gedeputeerde Staten van Zeeland wekelijks besluiten Tobias van Gent over de Toekomstvisie Zeeland 2040 O CN CXJ Provinciale Staten *4 Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Bij de start van de viering van 200 jaar provincie Zeeland vindt er op zaterdag 15 februari 2014 een open dag plaats in de Middelburgse Abdij. De Abdij is het huis van de Provincie Zeeland en het provin ciebestuur. Medebewoners zijn het onderzoeksinstituut Roosevelt Study Center (RSC) en het Zeeuws Museum. Door medewerkers Zaterdag 15 februari 2014 zijn er gratis rondleidingen door verschillende ruimtes van de Abdij. Ook door vertrekken die anders voor het publiek gesloten zijn. Zo bezoekt u onder andere de Statenzaal, het Prinsenlogement'en de Crypten. In de Filmzaal (Oude Dormter) wordt de film 'Historama' vertoond. Medewerkers van de Provincie leiden u rond. U hoeft zich vooraf niet aan te melden. De rondleidingen vinden plaats van 10.00 uur tot 16.00 uur Canon van Zeeland Deze open dag sluit aan op het tv- programma Abdij van Middelburg', die Omroep Zeeland uitzendt op 11 februari 2014 om 18.20 uur (ieder uur herha ling). Omroep Zeeland heeft vanwege 200 jaar provincie Zeeland een 50-delige televisieserie gemaakt over de Canon van Zeeland. De Canon van Zeeland is een lijst van vijftig onderwerpen, die de belangrijk ste ontwikkelingen markeren in de ge schiedenis van Zeeland. Met eigen ogen zien waar Gedeputeerden Staten wekelijks vergaderen? Kom dan naar deze open dag Zie ook www.zeeuwseankers.nl Minister Stef Blok Wonen en Rijksdienst) bezocht maandag 20 januari 2014 Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. De minister werd begeleid door Commissaris van de Koning Han Polman en de gedeputeerden George van Heukelom, Carla Schönknecht en Kees van Beveren. Zijn bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen stond in het teken van bevolkingskrimp. Qe minister bezocht onder andere een basisschool in Nieuw-namen. Hoe belangrijk is zo'n bezoek? Han Polman: "Beslissingen die in Den Haag worden genomen, hebben gevolgen voor Zeeland. Het is dus belangrijk dat een bewindsman zelf ziet wat de problemen, uitdagingen en kansen voor Zeeland zijn. leder bezoek is daarom belangrijk. In de middag ging het gezelschap met de boot naar Vlissingen waar alle aandacht uitging naar de marinierskazerne. De minister werd er verwelkomd in de Marinekazerne en bekeek het terrein waar de mariniers, als alles goed gaat, in 2017 welkom worden geheten. De Provincie Zeeland heeft een enthousiast team met vrijwilligers: de OV-ambassadeurs. Deze groep is in het leven geroepen om 55-plussers te informeren over de mogelijkheden van het openbaar vervoer (OV) in Zeeland en indien nodig de helpende hand te bieden. Dat doen de ambassadeurs door middel van voorlichtingen en (groeps)proefreizen. Een nieuwe doelgroep waarop de Provincie zich richt met de inzet van OV-ambassadeurs, bij het project 'MEE op weg', zijn reizigers met een beperking. Zelfstandig leren reizen De OV-ambassadeurs willen ook graag andere doelgroepen informeren over de mogelijkheden die het openbaar vervoer hen biedt. Onlangs namen zeven OV-ambassadeurs deel aan een training om ook cliënten van MEE Zeeland zelfstandig te leren reizen. Matty Lootens (64) uit Breskens deed de cursus en is inmiddels een reismaatje van een cliënt van MEE Zeeland. Matty reist al ruim twintig jaar met het OV en heeft veel ervaring met mensen met een beperking. "Er bestaat grote onbekendheid over de voordelen van het open baar vervoer. Sommige mensen willen wel, maar weten de weg nog niet. De. overheid werkt hard aan gelijke kansen, zo ook om voor iedereen zelfstandig en onaf hankelijk reizen mogelijk te maken. Maar, het product OV is jarenlang verkocht zonder een fatsoenlijke gebruiksaanwijzing erbij te leveren. Als OV-ambassadeur geven we die-handvatten graag en halen we 'beren en leeuwen' weg op een persoonlijke manier." OV-ambassadeur Matty Lootens (l) leert mensen met een beperking zelfstandig reizen. Dit doet zij samen met andere enthousiaste OV-ambassadeurs Iedere dinsdag vergaderen de Gedeputeerde Staten (GS) van Zee land en nemen zij besluiten die Zeeland aangaan. De besluitenlijst staat 's middags na afloop van de vergadering op www.zeeland.nl. In deze besluitenlijst leest u meer over de verschillende onderwer pen waar GS een besluit over namen. Daar treft u ook een greep uit de publieke agenda van de gedeputeerden Kees van Beveren, George van Heukelom, Ben de Reu en Carla Schönknecht en van de commis saris van de Koning Han Polman. Eerdere openbare besluiten vindt u terug in het archief. 2 e e a n d Hulp nodig in het OV? Wilt u een informatiebijeenkomst bijwonen, voorlichting aanvragen of een proefreis, individueel of met een groep, maken met een OV-ambassadeur? Kijk op www.degoedekantop.nl/info en klik op OV-ambas sadeurs, neem telefonisch contact op via 0118 - 63 10 20 of stuur een e-mail naar info@ovambassadeurs.nl Tobias van Gent is sinds 2011 statenlid voor de VVD. In het dage lijkse leven is hij universitair docent geschiedenis en politicolo gie aan de University College Roosevelt Academy. Met zijn vrouw en drie kinderen woont hij sinds het einde van de vorige eeuw in Middelburg. Zijn politieke speerpunten zijn de zelfstandigheid van bestuurlijk Zeeland, het voorzieningenniveau en de cultuurhistorie. Als oud-marineman is hij daarnaast ook zeer begaan met de komst van de marinierskazerne in Vlissingen. Waarom een toekomstvisie Zeeland 2040? Tobias is lid van de stuurgroep Zeeland 2040. Een lange termijn visie voor Zeeland, in opdracht van Provinciale Staten, heeft tot doel om inzicht te krijgen in de wijze waarop onze provincie 'toekomstbesten- dig' kan worden. Hiermee worden de opgaven voor de toekomst van Zeeland geïdentificeerd. "Door een maatschappelijke discussie met andere overheden, bedrijfsleven, deskundigen, jongeren en maat schappelijke organisaties is het afgelopen jaar duidelijk geworden waar kansen, krachten, mogelijkheden en onmogelijkheden liggen voor Zeeland. Dit leidde tot een visie die in de vergadering van Provin ciale Staten van 31 januari 2014 zal worden vastgesteld." Hoe gaat Zeeland er in 2040 uitzien? "Niemand die dat echt precies weet. Deskundigen houden rekening met drie megatrends, te weten technologisering, verduurzaming en verpersoonlijking. De wereld wordt aan de ene kant groter en vol net werkmogelijkheden. Tegelijk worden lokale kwaliteiten en de men selijke maat belangrijker. In de maatschappij winnen 'zachte' waarden zoals gezondheid, leefbaarheid en beleving aan gewicht. Nieuwe samenwerkingsverbanden zullen ontstaan tussen de samenleving, de overheid, het bedrijfsleven en het onderwijs. Mensen kunnen en zullen meer zelf bepalen. 'Kwaliteit van leven' is het doel van Zeeland 2040, met een 'open Zeeland' als voorwaarde om dit doel te bereiken. Het is belangrijk je te realiseren dat de toekomstvisie geen blauw druk of beleidsnotitie is. Het is een verhaal over kansen en urgenties en een aansporing aan de hele Zeeuwse samenleving om hier op voort te bouwen. Kortom: het moet 'het provincie bestuur inspireren om samen met haar partners belangrijke Zeeuwse thema's verder uit te werken, initiatieven te ontplooien en de discus sie over de toekomst van Zeeland levend tehouden!" Kom ook naar de Statenvergadering Op vrijdag 31 januari 2014 vindt de openbare Provin ciale Statenvergadering plaats in het provinciehuis vanaf 09.30 uur. Kijk op www.zeeland.nl voor de agenda of de internetuitzending. U kunt via de Appstore en www.zeeland.nl de App over de toekomstvisie Zeeland2040 downloaden. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: de Provincie Zeeland Fotografie: Felice Buonadonna (Admiraliteitszaal) voor DNA beeldbank op www.laatzeelandzien.nl, Anda van Riet (OV-ambassadeursl Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118-63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 12 februari 2016. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk. Provincie Zeeland

de Faam | 2014 | | pagina 22