Nieuwjaarsgedicht 2014 i Nieuwjaarsbijeenkomst in stadskantoor Ondernemers tekenen energieconvenant Van links naar rechts: Piet van Koeveringe (Vitrite), Peter van Waarde en Han Moerland (Compurad), wethouder Ed de GraafRoelof Francke (Herder), Mark Dekker (Labrujère Staalbouw) en Eduard Kooman (De Nieuwe Doelen). Foto Aart van Belzen geslagen en 16% bespaard kan wor den. Administratiekantoor Compurad gaat zonnepanelen aanschaffen en hotel De Nieuwe Doelen heeft zijn ne onverlichting aangepast door led-lam pen. Labrujère Staalbouw heeft zijn kantoor recent voorzien van verwar ming met waterterugkoppeling. Ook zij willen de komende jaren zonnepa nelen gaan plaatsen op het dak van hun fabriekshallen. De bedrijven wor den door de gemeente ondersteund bij het nemen van energiebesparende maatregelen. De gemeente verstrekt leningen aan het MKB en helpt ze op weg met advies. Ondernemers gezocht Naast Herder, Vitrite, Labrujère, Com purad en De Nieuwe Doelen hebben ook de volgende bedrijven aangege ven het energieconvenant te gaan te kenen: Buva Composites, Bouwgroep Peters, Wielemaker Transport, Stich ting Werkt voor Ouderen, Prior Advies, Paneelbouw Middelburg en Landbouw bedrijf 't Plitje. Ondernemers die een bijdrage willen leveren aan een ener gieneutraal Middelburg zijn van harte uitgenodigd om zich aan te sluiten bij dit initiatief. Zij kunnen zich melden bij Cor Helmendach van de gemeente Middelburg. Middelburg energieneutraal GEMEENTE MIDDELBURG Over de honderd Middelburgers brachten afgelopen zaterdag een bezoek aan de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie in het stads kantoor. Naast een nieuwjaarstoe spraak van onze burgemeester en een gedicht van de stadsdichter, konden bezoekers ook alles te weten komen over het project Middelburg Energieneutraal. Nieuwjaarstoespraak Een passage uit de nieuwjaarstoe spraak van burgemeester Harald Bergmann: "We willen een toekomst- bestendige gemeente zijn met voor zieningen en mogelijkheden voor haar inwoners, maar we moeten ook bezui nigen. Want in 2013 was het immers nog volop crisis. Dat hebben wij als gemeente ook gemerkt met onze be zuinigingen, waarbij het personeel niet is ontzien. En dat merken we iedere dag. Velen voelen de crisis veel har der, thuis of in hun naaste omgeving. Als zij hun baan verliezen of hun be drijf failliet gaat. Als zij hun huis niet verkocht krijgen, of er problemen ont staan met het betalen van de hypo theek of de huur. Dat het geld dat wij met zijn allen kun nen uitgeven wat minder wordt is niet meer dan logisch. Wij moeten alleen Foto Aart van Belzen proberen dat zo verantwoord mogelijk te doen en op een goede manier ver antwoordelijkheid te blijven nemen voor onze taken. We merken dat inwo ners en ondernemers erg initiatiefrijk zijn. Wij als lokale overheid ondersteu nen die initiatieven. 2013 was het jaar van de zon achter de wolken. In 2014 zal de zon steeds meer door de wolken heen schijnen. 2014 wordt een jaar van vertrouwen in en plannen voor de toekomst. Voor Middelburg geldt dat zeker." De volledige nieuwjaarstoespraak is te lezen op middelburg.nl. Het oude jaar is nog niet overal ten einde. Wij kijken met genoegen toe hoe onze buitenwijken worden omgebouwd tot gedroomde roze wolken hoe nieuwe ouderen de binnenstad bevolken en genieten van de lange winkelstraat waar dagelijks duizenden mensen lopen, die eindeloze straat vol rinkelend lekkers, met schoenen en jassen die fantastisch bij je passen, je kunt er in april al pepernoten kopen en waar misschien een nieuwe landgenoot met een muts waar wij om moeten lachen zich zomaar omdraait en peinzend door de straten staart, of daar soms een toekomst is. Het is niet moeilijk om te dichten in een stad waar geen tsunami's zijn, waar huizen zijn verankerd in hun eeuwenlang gelijk, maar waar één woord het fundament aantast en de zinnen in de stad ontregelt. Wij treuren om dingen die verloren gingen en gaan verder met wat we al hadden. Anders dan op plaatsen waar bestofte gezichten vertrouwden op hun goden. Zij dragen de stukken van hun steden op hun schouders en nemen afscheid van hun doden. Het oude jaar is nog niet overal ten einde. Soms staat er nog een rekening open als dilemma van bestuurders. Het water stijgt hen naar de lippen. Zij nemen tijd om af te ronden, in twijfel tussen wijsheid en prijs. Want ze weten al te goed: wie de stad verandert, verandert ook zichzelf. En de nieuwe generatie, geboren in de dagen dat Middelburg nog geen bouwput had, kijkt verwonderd om zich heen. Zij zijn nog jong en hebben heel veel vragen. Het oude jaar is nog niet overal ten einde, maar zie: nog even en de ijsbaan staat weer vol met bloemen. We warmen ons aan het neon in de straten en pellen de winter van ons lijf om wakker te worden in een rozenrode stad, verrassend in haar samenhang van mensen die een betekenis verzonnen voor ideeën over kunst en duurzaamheid. Op sommige plekken is het nieuwe jaar alvast begonnen Theo Raats Stadsdichter van Middelburg Zes Middelburgse ondernemers hebben zaterdag 11 januari hun handtekening gezet onder het energieconvenant van de ge meente Middelburg. Hiermee geven deze vooruitstrevende on dernemers aan een bijdrage te le veren aan een energieneutraal Middelburg. Concreet zetten deze koplopers in Middelburg zich de komende drie jaar in om het ener gieverbruik van hun onderneming met minimaal tien procent terug te brengen. De gemeente Middelburg streeft er naar om in 2050 energieneutraal te zijn. Dit betekent dat er in de ge meente substantieel minder energie wordt verbruikt en dat alle energie die wordt opgewekt duurzaam is. Om te komen tot een beter milieu worden de komende jaren al stappen gezet zoals het zoeken van de samenwerking met het bedrijfsleven. Bedrijven aan zet Herder, Vitrite, Labrujère, Compurad en De Nieuwe Doelen zijn de vooruit strevende ondernemingen die het energieconvenant hebben onderte kend. Zij zijn bewust met energiebe sparing bezig en willen zich ook de komende jaren hiervoor inzetten. Zo heeft Herder een nieuwe verwarmings installatie geplaatst en nieuwe dakiso latie. Vitrite -een Middelburgse vestiging van Philips - heeft de ver lichting in de fabriekshallen aange past. Daarnaast hebben zij een energieplan opgesteld waarbij ze een nieuwere kunststof in hun producten introduceren waardoor een energie-in tensieve processtap kan worden over- Foto Aart van Belzen samen met ai Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_ Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2014 | | pagina 9