fabius Durf te vragen HZ-studenten houden actie voor lokaal en duurzaam eten HALFORDS Ruitensproeiervloeistof Antivries Per stuk 4,99. Een leuke baan? Haal nu je diploma! opleidinqc Receptioniste Telefoniste '6 mno) Administratief Medewerker (9 mnd) Financieel Administratief Medewerker n2mnd) Commercieel Administratief Medewerker dimnd) Medewerker Projectadministratie {i2mnrii Secretaresse (12 mnd) BKB BKC PDB Bezoek onze infoavond! Vraag nu onze brochure aan! 0800-4464464 (gran») www.fabiusopleidingen.nl o.a. Breda, Oosterhout, Roosendaal, Bergen op Zoom, Middelburg, Goes 'Stop nu met die acties' Vervolg van voorpagina Deze week worden die offici ële plannen bekendgemaakt door de gemeente. Tijdens een inloopmiddag. Volgens de gemeente zullen ook de wensen van de buurbewo- ners worden gerespecteerd en zonodig de plannen voor herindeling aangepast. Hans Tabberds is er niet ge rust op. Hij vreest dat het aanhoren van tegenstanders een vorm is van schijnde- mocratie en dat de gemeente na het aanhoren gewoon haar eigen gang gaat. "Uit eindelijk denk ik, wordt het slikken of stikken", aldus de fanatieke actievoerder. Uit eindelijk ligt de beslissing bij het gemeentebestuur dat ook verdeeld is. Want on danks tegenstanders zijn er ook voorstanders van de her inrichting. Volgens Jochem Schmetz die contacten heeft met familieleden van vete ranen en met de Commando Veterans Association van nog honderd in leven zijnde WOU veteranen is verplaat sing van het monument naar de zeezijde (daar waar de geallieerden zijn geland) hun wens. Hij heeft zich ge- ergerd aan het feit dat Tab- bers met 'oorlogstaal' actie voert. "Het maken van een statement waarin wordt ge dreigd met harde acties is in dit geval niet op zijn plaats. Daar ligt de kwestie veel te gevoelig voor. Stop nu met die acties en laten we er een mooi herdenkingsgebied van maken." 'Think global, Eat local' is de actieleus van een groep vierdejaarsstudenten van HZ University of Applied Sciences in Vlissingen. De actie ging donderdag van start in het Atrium van de hogeschool en trok al voor de presentatie veel aandacht. VLISSINGEN - Het idee ont stond spontaan toen buiten landse studenten ontdekten, dat goede voeding in super markten relatief duur is en niet in kleinere hoeveelhe den verkrijgbaar is. Bij het vak Duurzame Ontwikke ling kwam het probleem aan de orde en er ontstond een projectopdracht. On dersteund door de Stichting Switch ging de groep aan de slag. De opdracht werd met Switch uitgewerkt en omge zet in een Upgrade. Een Up grade is een korte positieve actie, bedacht en uitgevoerd door jongeren. Studente Ivonne Heinen uit Duitsland vertelt: "Ongeveer een derde van de C02-uit- stoot hangt samen met onze voeding. Door te kiezen voor lokale en seizoensgebonden producten werk je mee aan C02-besparing en een duur zame leefstijl. Bijna elke student heeft moeite met ge zond en duurzaam eten, ter wijl dit helemaal niet nodig is. Met lokale en seizoens producten kun je namelijk lekker, gezond, duurzaam 'EEN DERDE VAN DE C02-UITST00T HANGT SAMEN MET ONZE VOEDING' en goedkoop eten." De stu denten presenteerden een lijst met boerderijen in de regio waar hun medestu denten gezonde, biologische en lokale producten kunnen kopen. Biologische boerderij 't Hof Welgelegen uit Middelburg speelt in op de vraag. Hei nen: "Er kan een weekabon nement op een groentetas genomen worden met een fruit-, aardappel- of eieraan- vulling. De hoeveelheden kunnen aangegeven worden en de boerderij levert het be schikbare aanbod. De tassen kunnen bij de Studystore, de studieboekenwinkel, afge haald worden. Iedereen is zo enthousiast, dat we al na een half uur op 24 inschrij vingen zitten." Imke Elstak, consulent van Switch is tevreden. "We richten ons op jongeren. Door ze te ondersteunen om zelf de actie te bedenken, voor te bereiden en uit te voeren, ervaren ze dat het leuk is om een positieve bijdrage aan onze wereld te leveren. Bijzonder is ook de snelheid waarmee deze Upgrade tot stand kwam. Het idee ontstond afgelopen herfst en is nu uitgevoerd. Door het zelf uit werken, raken jongeren echt betrok ken bij een idee. Als het al leen theoretisch behandeld wordt, is het de vraag of een idee blijft hangen." Het initiatief verdient navol ging op grotere schaal. Zo zou de kantine van HZ en de populaire broodjeszaak tegenover de hogeschool in het project betrokken kun nen worden. Stichting Switch stimuleert gedrag dat bijdraagt aan een duurzame en rechtvaardige wereld. Switch advi seert, ondersteunt en verbindt mensen en goede ideeën, die samen denken over en werken aan duurzame veranderingen. De activiteiten worden mede mogelijk gemaakt door het Ministerie van Buitenlandse Zaken en de Provincie Zeeland. O www.de-faam.nl vfVl COLÜMN - Ronald Adams Reinigt streeploos schoon en beschwermt tot -15 4 liter per verpakking. Alles voor auto en fiets y Geen specifieke vooropleiding nodig rv« Fabius is een CRKBO erkende opleider 1 ochtend of 1 avond p/w les in meer dan 50 locaties meer dan 90% van onze cursisten beveelt onze ODleidinaen aan Breda: wo. 22 jan. (aanvang: 19.30 uur) Teteringenstraat 42 (Fabius) Roosendaal: do. 23 jan. (aanvang: 19.30 uur) Philipslaan 82 (Kalsdonk) I Bergen op Zoom: di 21 jan. (aanvang: 19.30 uur) Ooitas 3 (De Bergse Plaat) Oosterhout: ma. 20 jan. (aanvang: 19.30 uur) Dillehof 1 (Fabius) Goes: do. 23 jan. (aanvang: 19.30 uur) Bergweg 12 (Wijkcentrum Jan Lïgthart) I Fietsen verkopen in Tanzania. Een Nederlandse ondernemer ziet het helemaal zitten en verscheept een container met onderdelen naar het Afrikaanse land. Daar huurt hij een paar Tanzaniaanse werknemers in om de fietsen in elkaar te schroeven. Leuke gasten. Totdat ze na een week ineens niet meer komen opdagen. Cultuurverschilletje. Na uitbetaling van hun eerste salaris zien de jongens geen enkele reden meer om te verschijnen. Werken, dat doe je toch alleen als het geld op is? Volgende week dus weer misschien... Op z'n vroegst! Of je nu een gat ziet in de Afrikaanse markt of in de Nederlandse, ondernemen gaat gepaard met onverwachte kuilen en hobbels. Steeds meer zelfstandigen en eigen bazen lopen hier tegenaan. Want crisis of geen crisis, het leger Of moeten we zeggen: im-pro-vi-se-ren? Want die briljante bedrijfsnaam blijkt al geclaimd. Het meest logische internetadres is al gereserveerd. Uitvogelen waarde Belastingdienst recht op heeft, is een studie op zich. De ideale locatie is er één waar klanten altijd voor de deur kunnen parkeren. En bonnetjes in een schoenendoos gooien, blijkt iets heel anders dan een administratie bijhouden. Failliet gaan vooral zij die slecht voorbereid zijn. Zoek dingen uit. Durf te vragen. Misschien vindt een familielid of bekende het een uitdaging om orde in uw chaos te scheppen. Op speciale startersdagen kunt u advies krijgen en netwerken. En loop gewoon eens bij ons binnen, ook als u géén lening nodig heeft. Financieel adviseurs denken graag met u mee. Bijvoorbeeld over de vraag hoe u uw financiële handel en wandel goed kunt scheiden van uw privézaken. Kunt u zich bezighouden met ondernemen. En met de onverwachte kuilen en hobbels die ongetwijfeld op uw pad komen. SNSBank.Middelburg@sns.nl Jan Prengen zzp'ers groeit hard. Zeg nu zelf: bent u of kent u niet iemand met een prima idee? Voor die ene app die nog niet bestaat? Een handige webwinkel? Of een klusbedrijf of adviesbureau? De meesten beginnen gewoon. Op zondagmiddag een bedrijfsnaam bedenken, op maandag naar de Kamer van Koophandel, op dinsdag een website lanceren. Voor je het weet, ben je aan het on-der-ne-men. Door te kiezen voor lokale en seizoensgebonden producten werkje mee aan C02-besparing en een duurzame leefstijl. Daarom zijn HZ-studenten een project begonnen. Foto: Jan Prenger

de Faam | 2014 | | pagina 7