Ni Van 1 januari tot en met 31 december Han van Bree geeft 2013 een gezicht Bijzonder beeld maakt feit nieuwswaardig 2013 AANZIEN VAN 2013 het aanzien van Slim van t pasta, aardij plant, nan. groeit warm China comai weini weten steld 1 vallen cholef tot 4 u gevoel laag i Rijst b per 1( wone te ven variar voudij draten een ge Omda koollr vat is bij di Dieet P maar 7' ke san vergelij mules. speciaa verteerl Micella neerd r Voor Han van Bree sluit een jaar af op de ochtend van de eerste januari. "Als bij ons de champag ne open gaat, duurt het Amerika nog een paar uurtjes voor het nieuwe jaar wordt ingeluid. Na dat ik op 1 januari ben opgestaan, is het eerste wat ik doe teletext aan zetten om te kijken of er toch nog iets groots is gebeurd. Heel vaak komt het niet voor dat er op 31 de cember iets gebeurt wat alsnog Het aanzien zou moeten halen. "Maar het was wel een keer dat ik op 31 december bij Het Spectrum zal te werken en dat er een telefoontje kwam dat Boris Jeltsin was afgetreden," weet Van Bree nog goed. 'Aan vankelijk dacht ik dat ik in de maling werd geno men, maar al snel bleek het echt waar te zijn. In dit geval betekende dat niet zo'n heel grote in greep. We hadden al een foto van Jeltsin bij een artikel over de oorlog in Tsjetsjenië en zijn aftre den had daar een duide lijke link mee. Daardoor hebben we het toen op kunnen lossen door de tekst iets aan te passen. Niet op de 31e maar wel in de laatste weken is vaak genoeg nog wel nieuws dat het boek moet halen. "In 2004 was de Tsunami op Tweede Kerstdag. Dat was natuurlijk een gebeurtenis die de hele wereld bezig hield. In dat jaar was ook de paus nog ziek. Dat maakte het wel extra spannend. Als die nou op het laatste moment dood was gegaan, hadden we wel echt een probleem gehad." Iets heel anders is wat zich in eigen land rond de jaar wisseling afspeelt. Als iets ergens een beetje uit de hand loopt, is dat niet direct reden om het boek om te gooien. Van een heel andere cate gorie was de brand in Café de Hemel in Volendam. "Dat was een gebeurtenis met grote impact. Het eerste wat ik op 1 januari 2001 dan ook gedaan heb, was checken hoe laat de brand precies is uitge broken. Dat bleek kwart over twaalf geweest te zijn en dus hoorde het niet meer bij het jaar 2000. Van heel wat col lega's heb ik vervolgens de vraag gekregen of ik dat niet jammer vond. Het antwoord is nee. Ik maak een jaarboek en breng niet het laatste nieuws. De journalistie ke reflex is vaak dat het laatste het belangrijkst wordt gevonden. Dat is niet zo. Je moet bij zo'n boek juist kijken of iets bijvoorbeeld tien jaar la ter nog steeds belangrijk gevonden zal worden." Mapje voor mapje vult Han van Bree in de loop van het jaar met onderwerpen die belangrijk genoeg zouden kunnen zijn om Het aanzien te halen. Of een onderwerp uiteindelijk echt in het boek terecht komt is echter niet alleen afhankelijk van de vraag of iets het landelijke nieuws of het wereldnieuws heeft bepaald in het jaar dat wordt afgesloten. "Bij een mooi jaarboek hoort ook aantrekkelijk beeld. Voor het boek hebben we contrac ten met alle mogelijke pers bureaus. Zodra ik aan de slag ga met een onderwerp, ga ik ook op zoek naar beeld dat het verhaal kan vertel len. Daarbij kan het een foto zijn die je in geen enkele krant hebt gezien. Mijn doel is ervoor te zorgen dat elke pagina visueel aantrekke lijk wordt. Dat begint al met de verhouding, tussen tekst en beeld. Toen ik net begon had ik de neiging te lange teksten te maken. Dat heb ik in de loop der jaren wel wat teruggeschroefd. Maar nog steeds kan het gebeuren dat de vormgever aangeeft dat het toch net iets mooier wordt als er een paar regels uitgaan." En dat speelt vooral als er inderdaad een bijzondere foto is gevonden. "Er zijn ie der jaar weer van die foto's waar ik echt blij van word. Dat kunnen foto's zijn die ik na veel zoeken bij persbu- reau's vind. Maar ook foto's die ik via bevriende foto grafen krijg aangeboden of foto's die mij al direct in de krant zijn opgevallen." Daarmee kan de beschik baarheid van goed beeld van invloed zijn op de vraag of een onderwerp in het boek terechtkomt? "Jazeker," geeft Van Bree toe. "Er zijn altijd een aantal A-onderwerpen en een aantal B-onderwer- pen. Dat een A-onderwerp erin komt is vrij zeker. Een B-onderwerp is vaak minder belangrijk; een opvallend of gewoon een leuk item. Juist bij deze onderwerpen is het van groot belang of er een leuke foto beschikbaar is." pen in belangrijkemate een kwestie van gevoel. Daarbij speelt de verhouding tussen verschillende onderwerpen een belangrijke rol. Het moet eenboek worden waar ieder een iets in kan vinden wat hem of haar interesseert. Juist om ervoor te zorgen dat er een veelheid aan onder werpen aan bod kan komen, verdiept Van Bree zich regel matig in zaken die bij hem persoonlijk nou niet direct tot de parate kennis beho ren. Honkbal bijvoorbeeld. "Het feit dat de Boston Red Sox, met Xander Bogaerts in de gelederen, dit jaar de World Series wonnen, heeft uiteraard het boek gehaald." Het aanzien van 2013 wordt uitgegeven door Unieboek Spectrum en verschijnt 13 januari 2014. Het boek kost 17,99. Ooit begon historicus Van Bree met zijn werk voor Het aanzien als vervan- m ger tijdens een zwanger schap. Inmiddels heeft hij het zo ongeveer geschopt tot wereldrecordhouder jaarboeken maken. Van de 52 edities die Het aanzien beleefde staan er 31 op zijn naam. "En ik zou ook niet weten waarom ik ermee zou moeten stoppen," zegt Van Bree. "Wat .is er nou leuker dan betaald de krant te mo gen lezen?" Hoewel de meeste werk zaamheden voor het boek in het tweede deel van het jaar gedaan moeten worden, kijkt Van Bree nooit hele maal blanco naar zijn omge ving. "De Aanzienantenne staat altijd open," legt hij uit. "Als ik in het wild rondloop, let ik nergens specifiek op maar ondertussen ben ik al tijd klaar om trends te signa leren. Zie ik dat er plotseling wel weer erg veel mensen op een step rijden, dan moet ik dat ook registreren. Het kan zomaar een trend zijn die de komende editie van Het aan zien niet mag missen." Veel onderwerpen in het boek liggen voor de hand, geeft Van Bree toe. "Er zijn onderwerpen die iedereen in een jaaroverzicht mee zou nemen. Dat is wat de lezer ook verwacht. Het zou toch wat raar zijn als de troonswisseling géén onderwerp in het boek zou zijn. Maar vervolgens is het nog steeds de vraag hoe je het onderwerp behandelt, welke invalshoek je kiest en zeker ook welke foto's je bij het onderwerp selecteert." Maar hoe dan ook spelen aftredens een meer dan ge middelde rol in het overzicht van 2013. "Het was een jaar waarin Koningin Beatrix, de paus én Koning Albert aftra den. Als je nagaat dat dat po sities zijn waar mensen vaak tot hun dood blijven zitten, is dat echt bijzonder." Minder bijzonder is het overlijden van bekende per sonen. Oké, het overlijden van Nelson Mandela op een relatief laat moment heeft ervoor gezorgd dat er het no- digé in het boek moest wor den aangepast. "Maar dat geldt zeker niet voor ieder bekend persoon dat komt te overlijden," benadrukt Van Bree. "Toen Margaret Thatcher dit jaar overleed, zeiden ze 's avonds bij de badmintonclub gelijk dat dat wel wat voor mijn boek zou zijn. Zelf leek me dat toen helemaal niks. Als je alle overledenen een plaats je geeft in het boek, blijft er verder geen ruimte meer over. Criterium is eigenlijk dat iemand overlijdt terwijl hij of zij nog in functie is. En toch heeft het overlijden van Thatcher dit jaar toch het boek gehaald. Maar dat was niet vanwege het overlijden op zich maar vanwege de re acties die haar dood, zoveel jaar na haar aftreden, alsnog teweeg bracht." 'Ding dong, the Witch is Dead', het liedje uit the Wizzard of Oz kreeg voor even een nieuw leven om te vieren dat the Iron Lady het loodje had gelegd. In de loop van het jaar ge beurt veel meer dan uit eindelijk in het boek kan worden opgenomen. Van Bree geeft aan dat er pro bleemloos drie boeken met interessante onderwerpen gemaakt zouden kunnen worden. "Uiteindelijk is de selectie van de onderwer- 3 www.de-faam.nl De Faam dinsdag 31 december 2013 28 Pasta dat sl gram het cl en oc van k en gli haast te zïjr het rr introt Slim i Geen k Dieet drogis gezon verrev verko< van di bij wii Tuiner 120 ve Dieet I verkot van 2c Wat is Na 12 uur in de Nieuwjaarsnacht? Dan hoort het bij een volgend jaar. Cafébrand '0 ja!' Of: 'goh, was dat dit jaar?' Dat zijn de reacties waar Han van Bree op hoopt. Daarmee is Het aanzien van 2013 ook na 31 jaar nog altijd spannend om te maken. En dus heeft Van Bree weer een jaar van kranten knippen, goed om zich heen kijken en het aanleggen van ouderwetse mapjes achter de rug. Honkbal door Dick Snijders Troonswisseling The witch is dead Han van Bree houdt van het ouderwetse handwerk. Op zijn bureau daarom, naast de computer, een schaar en een pen. Selectie

de Faam | 2013 | | pagina 28