Tot aan het afvoerputje Huis verkopen en dan terughuren Snelle make over met kant-en-klare gordijnen Importtaks zonnepanelen Geen striktere eisen voor energiezuinige bouw 1»: §j[M - Exterieur moet welkom heten Huidige woningzoekenden hebben 'kopersmacht'. Het aanbod huizen is groot en dat maakt kritisch. Neem de tuin. Die hoeft niet per se het Hof van Eden te zijn. Maar losliggende tegels en hoog onkruid zeggen veel over hoe de verkoper met zijn huis omgaat. Wil een verkoper kopers binnen krij gen, dan zal het exterieur van zijn woning een welkom moeten uitstralen. Want nog voor zij binnen zijn, reke nen zij buiten al een huis af op de staat van onderhoud. Treffen zij het exterieur in slechte staat aan, dan nemen zij vaak niet eens de moeite binnen een kijkje te nemen. Overeenkomst en gedragscode Om een goede samenwer king tussen een VvE-beheer- der en een VvE-bestuur te bevorderen heeft Vastgoed management Nederland (VGM NL), waarbij tiental len Nederlandse VvE's zijn aangesloten, een beheer- overeenkomst en gedrags code opgesteld. Beheerders die zijn aangesloten bij deze organisatie voor vastgoed professionals ondertekenen deze code jaarlijks. VGM NL heeft ook sinds maart een geschillencommissie, voor als zich een conflict voor doet tussen VvE-beheerder en VvE-bestuur. Het bedrijf Lommerhuizen biedt vanaf januari een ver- zilverproduct aan. Mensen die een huis met overwaar de hebben, kunnen daarmee hun huis verkopen en weer terughuren. Dit kan een oplossing zijn voor mensen die op papier rijk zijn, maar moeite hebben rond te ko men. Florius (dochterbedrijf van ABN Amro) biedt een verzilverhypotheek al aan. De overwaarde vrijmaken kan vooral voor ouderen in teressant zijn. Zij beschik ken vaak over een (groten deels) afgelost huis met overwaarde. Hun geld zit in de stenen. De Taskforce Ver zilveren, die wetenschap pers, Vereniging Eigen Huis en 13 andere organisaties verenigd, heeft in piei 2013 een rapport over dit onder werp overhandigd aan mi nister Blok van Wonen. Het nieuwe product van Lommerhuizen is geen hy potheek, maar een construc tie waarbij de woning wordt verkocht en weer verhuurd aan de voormalige eigenaar. Lommerhuizen koopt de woning voor 85 tot 90% van de waarde die een onafhan kelijke taxateur vaststelt. Als er nog een hypotheek is, lost Lommerhuizen die eerst af. Na verrekening van kosten en het honorarium resteert de overwaarde, die wordt verdeeld. Een deel komt direct op de bankre kening van de verkoper, die daardoor meer te besteden krijgt. Een ander deel gaat •naar Lommerhuizen, als vooruitbetaalde huur voor een afgesproken periode. Dat is maximaal tien jaar. Hoewel niet iedereen een fan is van gordijnen, breng je er vooral in het najaar en de winter rust warmte en intimiteit mee in je huis. Door te spelen met het bin nenvallende daglicht, leg je de basis voor lichte en pret tige leefruimtes, die elk hun eigen specifieke sfeer heb ben. In het bepalen van sfeer spe len de juiste gordijnen een onmiskenbare rol. Je kunt er je kamers er een heel andere sfeer mee geven. Gordijnstof is te kust en te keur te koop bij de 'meest uiteenlopende winkelketens en zelfs op de markt. Voor wie niet zo han dig is met de naaimachine zijn er natuurlijk ook volop kant-en-klare gordijnen te koop. Het enige probleem kan zijn dat de standaard- maten niet in je huis passen. Dan is laten maken de beste oplossing. Ook Kwantum presenteerde onlangs een nieuwe collec tie kant-en-klaar gordijnen. Kant-en-klaar gordijnen zijn geschikt voor elk e ruimte en elk interieur, met name door het grote aanbod aan materialen kleuren en des sins. Variërend van verduis terende gordijnen, vitrage of gewone gordijnen. Wit, met print of effen. Ze zijn er in gangbare maten en volledig afgewerkt. Een afgewogen keuze zorgt voor balans en een eigen sfeer in zowel de woon- werk-, als slaapkamer. Leuk wonen hoeft niet duur te zijn. Winterbarbecue Om het winterseizoen te vieren zou je een winterbar becue kunnen geven. Een barbecue kan zo gezellig, zijn, dat het onzin is dat te beperken tot de zomermaan den. Winterbarbecues raken steeds meer in. Outdoor wintergrillen kan met een gewone barbecue, een gas- barbecue of een vuurkorf of vuurschaal waarop je stoofpotjes, soepjes en zelfs chocoladefondues kunt be reiden. Zet je barbecue bui ten en maak lekkere hapjes terwijl de rest van je gezel schap van de kerstsfeer op het terras geniet. Je zou zelfs voor de gelegenheid een ijs- bar kunnen inrichten. Met een paar grote zakken ijscu- bes in een verlichte bak kom je al een heel eind. Roodkoper is hot Roodkoper, met zijn bij zondere kleur, duikt steeds meer op in interieurs. Het blijft in de keuken niet lan ger bij roodkoperen pannen. Je kunt je keuken prachtig aankleden met roodkoperen stoelen, kommen en flessen. Ook accessoires in de bruin rode kleur scoren goed. De warme kleur wordt gecom bineerd met donkere kleu ren. Zo passen roodkoper en staalblauw perfect samen. Door de warme, roodbruine kleur en het glanzende op pervlak geeft roodkoper zelfs een klein object een grootse uitstraling. Combi neer roodkoper met natuur lijke materialen voor een rij ke uitstraling. Zorg wel voor genoeg wit als tegenhanger. Niet alle Chinese fabrikan ten van zonnepanelen ont lopen een importheffing. Zij krijgen van de Europese Unie (EU) sinds 6 december dit jaar een importheffing opgelegd. De maatregel geldt tot 6 december 2015. China en de Europese Unie hebben in augustus afge sproken dat Chinese fabri kanten hun zonnestroom- systemen opde Europese markt niet langer onder een minimumprijs mogen aan bieden. Deze afspraak is ondertekend door 70% van de Chinese zonnepanelen- fabrikanten, de overige 30% tekende niet. De Europese Unie legt die laatste groep nu een importheffing op van gemiddeld 47,6%. Zon- nestroomsystemen van deze ^fabrikanten worden daar mee duurder voor de EU- consument. Eerder dreigde de EU met zo'n heffing voor alle Chi nese fabrikanten van zon nepanelen. De EU verweet Chinezen goedkope zon nepanelen op de Europese markt te dumpen, ten koste van Europese fabrikanten. Vanuit Nederland stuurden VEH, Aedes, de Woonbond, e-Decentraal en Natuur Milieu een brief naar de Eu ropese Commissie. Tip: De importheffing heeft geen consequenties voor deelnemers aan 123zonne- energie van Eigen Huis. De regels voor energiezuinig bouwen worden mogelijk toch niet strenger in 2015. Minister Blok (Wonen) is bang dat dit nieuwbouwwo ningen duurder maakt en dat is met de huidige markt niet wenselijk. Minister Blok wilde aan vankelijk de Energiepresta- tiecoëfficient (EPC) van 0,6 verlagen naar 0,4 in 2015. Hoe lager het EPC-cijfer, hoe energiezuiniger de woning. Vereniging Eigen Huis had al kenbaar gemaakt dat zij hier geen voorstander van was. De toegevoegde waar de van een EPC-verlaging is voor de consument na melijk nihil. De extra kos- Aan een nieuwe keuken beleef je jarenlang plezier. Vooral als alles tot in detail klopt. Kemie, fabrikant van keukenwerkbladen en toe behoren, huldigt de stelling dat je het beste kunt kiezen voor een werkblad en zij panelen die van hetzelfde materiaal zijn vervaardigd. Met het doorlopen van ma teriaal en structuur oogt je keuken compleet en afge werkt. Dat geldt bij Kemie zelfs voor het afvoerputje. Daarom heeft de fabrikant een fraai alternatief bedacht voor de metalen afvoerplug die voorkomt dat vuil in de afvoer spoelt: de Plug Cover. Dit is een fraai afdekplaatje dat met de hightech water- wordt vervaardigd. jettechniek uit hetzelfde materiaal als de spoelbak O www.kemie.nl ten die daarvoor gemaakt moeten worden wegen niet op tegen de opbrengsten. Minister Blok stelt dat een verdere kostenverhoging de nieuwbouw nog verder op achterstand brengt. De afge lopen jaren zijn er al 55.000 nieuwbouwwoningen te weinig gebouwd. De ko mende jaren loopt dat aantal op tot boven de 100.000, zo blijkt uit prognoses van het Economisch Instituut voor de Bouw. En aangezien de nieuwbouw wordt gezien als één van de binnenland se motoren om de economie aan te zwengelen, wil Blok nu geen belemmeringen op werpen. www.de-faam.nl mm Betrekje buitenruimte tijdens de feestdagen bij je binnenruimte door er een vuur te laten branden en lichtjes op te hangen. Creëer een knusse buitenplek met een vuurkorf of terras verwarming. Buitenkaarsen, lantaarns en fakkels zorgen ook voor een betoverende sfeer. De Faam dinsdag 24 december 2013 26 O www.kwarttum.nl

de Faam | 2013 | | pagina 26