De 'Dag van het Zeeuws Archief is een prachtige reis door de tijd GERARDM Nieuwe natuurlijke oplossing bij spierpijn en stijfheid. 25 JAAR 10% KORTING op nieuwe aankopen. Fullness Op 17 november is Juwelier Minderhoud in Arnemuiden geleden geopend. Dit willen wij vieren! JUWELIER MINDERHOUD Oud-leerlingen CSW gezocht Installatie Techniek Niewenhuijse Voor een snel herstel op lichaamseigen manier. In de week van 11 t/m 16 november Geldig in beide zaken. Westdijkstraat 27 Zuidstraat 66 Arnemuiden Westkapelle Tel.: 0118 - 601 559 Tel.: 0118 - 571 284 www.juwelierminderhoud.nl ZOEKEN IN DE KRANTENBANK WERKT ENORM VERSLAVEND verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-6269f9 www.gerardbouwense.nl Totaalinstallateur voor alle installaties in uw woning O www.de-faam.nl De Faam woensdag 6 november 2013 5 Het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg, pakte afgelopen zaterdag groots uit met een open dag onder de titel "Voorgoed vertrokken". door Jan Prenger Hierbij kon een rondleiding door de depots gemaakt wor den en bijzondere archief stukken over de relatie van Zeeland met de slaven-han- del konden bekeken wor den. Al vroeg was er grote belangstelling voor de rond leidingen, de tentoonstel ling, de hulp bij het zoeken naar Zeeuwse voorouders en het raadplegen van de Zeeuwse krantenbank. Eén van de gidsen, Peter Sijnke, projectleider en conservator van de gemeentelijke collec ties Middelburg, gaf uitleg over hoe stukken behandeld worden, om tot in lengte van jaren in archieven bewaard te blijven. Sijnke over de tijd van de slavenhandel: "De Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) speciali seerde zich in de 18e eeuw in de driehoekshandel en verkocht tot slaaf gemaakte Afrikanen in de Caraïben, om vervolgens weer han delswaar mee terug te ne men naar Middelburg. De MCC maakte in 1807 de laat ste slavenreis en legde zich na deze periode toe op het bouwen van schepen." Dat deze onderwerpen juist nu in de belangstelling staan is geen toeval. Sijnke: "Dit jaar wordt herdacht, dat de sla- vernij 150 jaar geleden werd afgeschaft. In 2014 wordt herdacht dat 200 jaar gele den de slavenhandel werd beëindigd." De weblog van het Zeeuws Archief over de MCC slavenreis met het schip d'Eenigheid van 1761 tot 1763 doet aan als een reis in de tijd. Per dag kan de reis gevolgd worden en in detail worden momenten van opdracht tot thuisreis beschreven. Plaatsbepaling, het weer, afstanden, aantal bemanningsleden en aantal slaven worden vermeld. Bij zonderheden uit het logboek van de opperstuurman wor den, met kopieën van het origineel, vermeld. Zonder moeite kan uitleg gevonden worden over de betekenis van typische scheepster- Peter Sijnke, projectleider en conservator van de gemeentelijke collecties, geeft uitleg tijdens de open dag. Foto Jan Prenger men. Dit alles wordt mogelijk gemaakt door de inzet van de vrijwilligers en studen ten. Voor geïnteresseerden: http://eenigheid.slavenhan- delmcc.nl. In het archief- café werd uitleg gegeven over de manier waarop je voorouders vindt. Ook werd verteld hoe de krantenbank Zeeland werkt, inclusief de waarschuwing dat het zoeken daarin, verslavend werkt. De open dag werd af gesloten met een lezing van niet schrijven, want litera tuur heeft altijd te maken met dingen die echt gebeurd zijn." Kortom, het Zeeuws archief biedt veel interes sante informatie. Kader Abdolah die, voordat hij doorbrak als schrijver, bij archiefinstellingen werkte. Abdolah: "Ik heb kisten vol archieven in mijn hoofd. Zonder archieven kan ik Kader Het Zeeuws Archief is in 2000 ontstaan uit een fusie tussen het Rijksarchief in Zeeland, het Gemeentearchief Middelburg en het Gemeentearchief Veere. Het beheert belangrijke bronnen over de geschiedenis van Zeeland en zijn bewoners. Er werken circa 40 medewerkers en ongeveer evenveel vrijwilligers, www.zeeuwsarchief.nl MIDDELBURG - Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren HAVO/VWO (Elzen laan/Van de Perre) viert in 2014 haar 60-jarig bestaan. Deze bijzondere gebeurtenis vraagt om een reünie voor al haar oud-leerlingen en oud-collega's. De locatie aan de Griffioenstraat (voorheen Elzenlaan), nu bekend onder de naam Van de Perre, werd in 1953 geopend aan de Dam als Christelijke HBS. Ruim tien jaar later verhuisde CSW naar de huidige loca tie. De reünie is op zaterdag 22 februari 2014 en de voor bereidingen zijn al in volle gang. Om herinneringen op te halen zullen er foto's en filmopnames worden ver toond van klassenavonden, schoolreizen en andere me morabele momenten. Een DJ zal de muziek van alle voorbijgaande zes decen nia draaien. In de loop van de dag worden de reünisten van de eerste tot de laatste jaren welkom geheten op locatie Van de Perre en de middag eindigt met een buf fet waarna een feestelijke avond zal volgen. Alle oud- leerlingen en oud-collega's worden uitgenodigd om zich in te schrijven voor de reü nie. Het inschrijven gaat via de site: http://reunie.cswal- cheren.nl. Om al wat van de sfeer te proeven en oude bekenden alvast digitaal te ontmoeten, kunt u terecht op de FaceBookpagina van de reünie: CSW havo/vwo 60jaar. Kies voor een keuze, kies voor Jezelf! Herken jij bij jezelf datje soms vastloopt? Datje meer voor anderen zorgt dan voor jezelf? !K-Foolness? Nieuwsgierig? Kijk op www.ik-fullness.nl Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl ADVERTORIAL Stijve spieren bij het opstaan? Spierpijn in de armen na een paar uurtjes tuinieren? Of een stijve nek of schouders na een lange werkdag? Bijna de helft van de Nederlanders heeft regelmatig tot dagelijks last van spierpijn en stijfheid. Ernstig? Nee, gelukkig niet. Vervelend is het wel. Met name omdat het ons doen en laten flink kan beïnvloeden. Wat helpt? De doorbloeding bevorderen! Uit onderzoek blijkt dat spier pijn en stijfheid vooral in de rug (58%), nek (40%) en schouders (40%) zit. Laat dit nou juist de lichaamsdelen zijn die we bij bijna iedere beweging gebrui ken. En dus worden we ook ie dere keer weer geconfronteerd met de pijnlijke, stijve spieren en gewrichten. Als we lopen, als we fietsen, als we werken, als we het huishouden doen... continu. Wat helpt? De door bloeding bevorderen. Hierdoor versnelt de afvoer van afval stoffen, maar ook de aanvoer van voedingsstoffen en repara- tiestoffen. En dat zorgt ervoor dat spierweefsel sneller herstelt. Hoge concentratie Amica montana Amica montana (valkruid) staat al jaren bekend als krachtige, natuurlijke hulp bij het bevor deren van de doorbloeding. Atrosan Spier- en Gewrichtsgel van A.Vogel* is een makkelijk smeerbare, rap intrekkende en snel pijnstillende gel met maar liefst 50% Amica montana. In deze hoge concentratie zorgt de Amica voor een snelle stimule ring van de lokale doorbloeding, waardoor uw lichaam krachtig ondersteund wordt om zelf aan de slag te gaan met het herstellen van de spieren en u sneller weer soepel bent. Zodat u weer kunt doen en laten wat u zelf wilt. en apotheek in een ver pakking van 100 ml voor een adviesprijs van €9,99. Spier- en Gewrichtsgel A.Vogel Atrosan Spier- en .T„diüoned ,ip bas,s Gewrichtsgel is verkrijgbaar Van Amica mqnmna, le« voor gebruik de bij- J 11 1 1 t sluiter. De toepassing is uitsluitend gebaseerd bij drogist, gczondhcidswinkcl op langdurige gebruikservaring.

de Faam | 2013 | | pagina 5