Vrijwilligers terug naar de kampong Zeeuwse Joden voor, tijdens en na Tweede Wereldoorlog Informatiebijeenkomst cursus 'voorkom vallen' Zeeuw maakt kalender over fietstocht Suriname Aftrap van Dag van de Dialoog vrijdag bij Arduin Natuur in foto's gevangen De afgelopen maanden ver trok een groep Walchenaren richting de Molukken om vrijwilligerswerk te doen. Johan Muller van de Werk groep Molukse Wijkraad Koudekerke: "Vaak zijn het mensen van de eerste ge neratie. Molukkers die in de jaren vijftig naar Neder land kwamen en nu iets te rugdoen voor de bevolking daar. Het hoort bij het cul tureel erfgoed, de Molukse traditie. Vergeet niet, dat er nog veel familieleden in de Molukken woont en dat er ondanks de grote afstand een hechte band is." Dat on dervond ook Jos Tomasowa uit Oost-Souburg. Zij is pas een week terug van vrijwil ligerswerk op de Molukken. Vooral omdat daar nog veel familie woont, was het voor haar, haar zus en meegereis de vriendinnen en nichtjes en haar 90-jarige moeder 'Tante Mien' een waarde volle reis. Jos is zelf in Ne derland geboren en herin nert zich nog dat ze een jaar of zes was en woonde in primitieve noodwoningen in Het Havendorp in Vlis- singen. Muller: "Grote ge zinnen woonde in de jaren '50 in kampementen, barak- ONDANKS DE GROTE AFSTAND IS ER EEN HEEL HECHTE BAND MET DE MOLUKKEN ken zoals Broedershoek in Koudekerke, Vlissingen en Westkapelle. Vaak onder er- barmelijkeomstandigheden. Hun hutkoffers stonden on uitgepakt want het doel was om terug te keren naar een onafhankelijke republiek op de Molukken." Maar die kwam er nooit. Later werden de Molukkers ondergebracht in betere huisvesting in een aparte Molukse wijken zo als de Cithershillsingel in Koudekerke, waar nog zo'h 10 a 15 gezinnen wonen en de grotere wijk in Souburg waar meer dan 50 gezinnen zijn gehuisvest. Jos Toma sowa verbleef in het dorpje Itawaka op het eiland Sapa- rua. Zij hielp kinderen op scholen met lezen en schrij ven en deelde kleding en schoenen uit. "Dat kan met geld door sponsoring door ondermeer de Nederlandse Hervormde Prinsekerk uit Rotterdam. Naast de hulp aan de schoolkinderen heb ben we daar een waterlei dingproject." Ook in de toe komst zullen vrijwilligers van Stichting Mae Uku zich verbinden met de bewoners van hun oorspronkelijke thuisland. Secretaris Gabé Waisapy: "Van de oudste en eerste generatie Molukkers tot de jongere generatie." Ook de Stichting Dekat Di Hati uit Middelburg doet veel voor de Molukse bevolking. Zij bieden kansarme jongeren een beter leven met onderwijsprojecten, mikro kredietverlening, financiële en fysieke ondersteuning. Als gevolg van slechte economische omstandigheden op de Molukken, is voor veel talentvolle kinderen het voortgezet onderwijs niet haalbaar. KLOETINGE - In de Suriname Jaarkalender beschrijft Jan Koeman uit Kloetinge zijn fietstocht in Suriname. De fietser en zijn vrouw Annet en broer Rein tonen in prach tige foto's hun avontuurlijke tocht door West Suriname. ARNEMUIDEN - Veel senioren zijn bang om te vallen of zijn al eens gevallen. Met de cur sus 'In Balans' staan zij let terlijk steviger in hun schoe nen. 65+ers uit Arnemuiden en omstreken zijn uitgeno digd op 12 november om 14.00 uur in Sportcomplex De Blikken om vrijblijvend de informatiebijeenkomst bij te wonen. De gratis in formatiebijeenkomst is van De kalender biedt beelden en informatie over de Su rinaamse cujluur, de vele bevolkingsgroepen en de overweldigende natuur. Con tactpersoon voor Zeeland is Nel Ton-Baan, 0118-594588. www.jaarkalender.nl NIEUWDORP - Op vrijdag 15 november om 19.30 uur or ganiseert Bevrijdingsmu seum Zeeland een avond gewijd aan de Zeeuwse Jo den vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Vertoond wordt de docu mentaire 'Met Pesach eten we matzes', gemaakt door Rebecca van Wittene, waar in de historie van het Joodse leven in Zeeland wordt be licht. We volgen een aantal Joodse gezinnen in het voor oorlogse Middelburg, Vlis singen en Zierikzee, tot het moment van deportatie naar Amsterdam op 24 maart 1942. Families die met be houd van de eigen cultuur volledig in de samenleving zijn opgenomen. Nagekeken door buurtbewoners lopen ze in colonne naar het sta tion. De politie doet er alles aan om de uittocht vlekke loos te laten verlopen. Na de bevrijding keren slechts enkele overlevenden huis waarts. Zeventig jaar na dato is de heropgebouwde syna goge weer letterlijk huis van samenkomst. Door heden en verleden met elkaar te ver binden wordt indringend 14.00 van 15.30 uur. De cur susdagen zijn: dinsdag 26 november en dinsdag 3 en 10 december van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten voor de cursus zijn 20 euro inclu sief cursusboek, koffie en thee. Aanmelden voor de cursus kan na afloop van de informatiebijeenkomst, via www.welzijnmiddelburg. nl/cursusbureau of via Por- thos: (0118 751400. MIDDELBURG - Op 8 en 9 no vember 2013 is in Middel burg voor de tweede keer de Dag van de Dialoog, een maatschappelijk initiatief. Het idee van de Dag van de Dialoog is simpel en doel treffend: mensen komen samen en wisselen in kleine kring ervaringen uit aan de hand van een thema. Dit jaar is het thema: Hier ben ik veilig. Op vrijdag 8 novem ber 2013 doet Burgemeester Harald Bergmann de aftrap bij de eerste dialoogtafel van die dag op "het kantoor van Stichting Arduin, Seis- singel 4 in Middelburg. Aansluitend start om 9.00 voelbaar waarom. En komt een oorlog die lang geleden eindigde heel dichtbij. Na de Tweede Wereldoorlog is het Joodse leven in Zeeland vol ledig verdwenen. Bijna nie mand overleeft de vernieti gingskampen. De synagogen zijn verwoest. In 1994 wordt de Middelburgse synagoge herbouwd en gerestaureerd. Tien jaar later wordt er voor het eerst sinds de oorlog weer een Joods huwelijk vol trokken. Aanmelden voor de avond is gewenst: via info@bmzee- land.nl of 0113-67 14 75 Nieuw boek over de parochie Willibrorduskerk in 's-Hee- renhoek wordt zaterdag 9 november om 14.00 uur een nieuw boek gepresenteerd. Het boek 'De parel van 's- Heerenhoek' gaat over de ge schiedenis van de parochie 's-Heerenhoek 1795- 2012. Het boek is geschreven door Tiny Polderdijk- van 't Wes- tende en Gerda Raas-Knuit. Er is voor deze middag een gevarieerd programma sa mengesteld met een korte inleiding, door de auteurs zelf, muzikale intermezzo's en een hapje en een drankje. Het boek, volledig in kleur, 184 pagina's dik, is vanaf die datum te koop. uur de eerste dialoogta fel met als gastvrouw Drs. Patty van Belle-Kusse, Raad van Bestuur van Stichting Arduin. Het is niet toeval lig dat Arduin deze Dag van de Dialoog opent: het thema 'Hier ben ik veilig' sluit aan op de ervaringen van haar cliënten en medewerkers. Patty van Belle: "Het afge lopen jaar waren in de wo ningen van Arduin gesprek ken over het thema Thuis in Eigen Huis. De vraag daarbij was wat er nodig is om je echt thuis te voelen. Dit is natuurlijk heel persoonlijk maar veiligheid bleek voor iedereen het belangrijkst." O www.de-faam.nl De Faam woensdag 6 november 2013 14 Er is nog altijd een sterke band tussen mensen afkomstig van de Molukken en de bevolking daar. Vrijwilligers van Molukse afkomst zetten zich in hun oorspronkelijke thuisland te bezoeken en daar vrijwilligerswerk te verrichten. Of het bezoeken van familie. Bijvoorbeeld de Stichting Mae Uku wat vrij vertaald 'kom verzamelen' betekent. door Gerard van der Hoeven Van links naar rechts: Vrijwilligster Jeanette Siegers, de 90-jarige 'Tante Mien' Tomasowa en vrijwilligster Jos Tomasowa. Foto: Jeanette Siegers/ Stichting Mae Uku De opbrengst van de kalender gaat naar kleinschalige projecten in het onderwijs en in de gezondheidszorg in Suriname. Foto PR 'S-HEERENHOEK - In de H. Deelnemers van de basiscursus Natuurfotografie exposeren hun werk in de bibliotheek tot 6 januari 2014. De 26 tentoongestelde foto's geven landschappen en dierenportretten van de Zeeuwse natuur weer. De natuurgidsen Arjen Hartog en Berry van der Haar verzorgden voor de tweede keer een basiscursus natuurfotografie. Foto PR

de Faam | 2013 | | pagina 14