Ouderenmishandeling stopt pas als je er over praat' MAAR LIEFST 3 WEKEN GRATIS! PZC MIDDELBURG - Daarbij gaat het om lichamelijke mishande ling, maar ook om verwaar lozing, financiële uitbuiting en psychische mishande ling. Als slachtoffer ben je vaak te bang om iets te zeg gen en aan te geven dat je mishandeld wordt. Want wat moet je zeggen en tegen wie? En is het wel ouderen mishandeling, wanneer je kleinzoon stiekem geld uit je portemonnee pakt wan neer hij langskomt? Greet (83) woont alleen en is best eenzaam. Haar man is enkele jaren geleden over leden en ze heeft geen kin deren. Gelukkig heeft ze behulpzame buren. Erik (67) en Lia (63) komen regelma tig koffie drinken en helpen met de administratie. Na een tijdje ontvangt Greet ineens geen tv-gids meer. "Ik vond dit erg vreemd, want ik had de gids niet opgezegd. Ik belde naar de omroep en wat bleek, Erik had mijn abon nement beëindigd", vertelt Greet. "Érikgaf als uitleg dat 'IK VOELDE DAT IK STEEDS MINDER CONTROLE HAD OVER MIJN LEVEN' hij dit had gedaan, omdat ik toch bijna niets meer zie. Ik vond dit erg vervélend, want ik keek altijd zo uit naar de gids. Maar ik durfde er niets van te zeggen. Wat als ze boos zouden worden en niet meer langskomen?" Na een tijd komt ook de krant niet meer. Erik en Lia hebben ook dit abonnement opgezegd. "Volgens Erik las ik de krant toch maar half en was een abonnement zonde van mijn geld. Soms kreeg ik de indruk dat er geld verdween en ik voelde dat ik steeds minder contro le had over mijn leven. Maar wat kon ik er aan doen?" Wanneer Erik voorstelt om alle bankzaken voor Greet te regelen, wordt ze bang. Ze besluit het hele verhaal aan haar bovenbuurvrouw te vertellen. De bovenbuur vrouw voelt meteen aan dat er iets niet goed is. "Na een goed gesprek hebben we sa men het Steunpunt Huiselijk Geweld gebeld. Zij luister den goed naar mij en gaven mij waardevolle adviezen. Nu helpt bijvoorbeeld ie mand van een ouderenbond mij met de administratie." Greet is niet het enige slacht offer van ouderenmishan deling. "Het overkomt naar schatting 1 op de 20 oude ren", vertelt een woordvoer der van Steunpunt Huiselijk Geweld. "Helaas praat je als slachtoffer vaak niet over wat je overkomt. Uit angst of schaamte. De eerste stap naar een oplossing, is erover te praten met iemand die je vertrouwt. Zoals je huisarts, vriendin, zorgverlener of fa milielid." Wandeling in Toorenvliedt MIDDELBURG - Onder leiding van een IVN-natuurgids kunnen liefhebbers op vrij dag 4 oktober wandelen door het park van de buiten plaats Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg in Middel burg. Het gebouw dateert uit 1726; het park in de stijl van eind 18de eeuw, dat er ooit deel van uitmaakte, is wat natuur- en cultuurwaarde betreft van groot belang. Het is mogelijk dat ook Vogel- en Zoogdieropvang De Mikke wordt bëzocht. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf de hoofdingang van het park aan de Koudekerkseweg en de wandeling duurt IV2 tot 2 uur. Deelnemen kost 3 euro; kinderen tot 12 jaar 1.50 euro. Vooraf aanmelden is niet nodig. Zie ook www.ivn.nl/wal- cheren Lezing over Zeeuwse licht MIDDELBURG - De heer van der Klis verzorgt op vrijdag 11 oktober een lezing over het Zeeuwse licht. Het dif fuse licht trok veel kunste naars, waaronder Toorop en Mondriaan naar Domburg. De lezing begint met een im pressie over Domburg anno 1990. De lezing begint om 14.00 uur in Hof van Buren, Middelburg. Kosten 5 euro. Aanmelden via Peter Berk- vens telefoon 0118-502505 of e-mail: p.berkvens@het- net.nl Kun of durf je niemand aan te spreken of? Heb je als betrokkene raad of advies nodig? Bel dan het Steunpunt Huiselijk Geweld: 0900-1262626. Bellen is anoniem omdat het telefoonnummer is afgeschermd en ook niet op je telefoonrekening komt. Je krijgt iemand aan de lijn die naar je luistert, advies geeft en vragen beantwoordt. Je wordt ook in contact gebracht met hulpverleners. vrijblijvend stopt automatischilhuisbezorgd 24/7 digitaal '0 Vraag nu aan via www.pzc.nl/gratis of bel met (088) 013 9910 www.pzc.nl/gratis O www.de-faam.nl De Faam woensdag 2 oktober 2013 39 Volgens het Steunpunt Huiselijk Geweld krijgt naar schatting 1 op de 20 ouderen te maken met ouderenmishandeling. Foto: PR Vrijdag 4 oktober is het Nationale Ouderendag. Op deze dag worden veel ouderen uit Zeeland in het zonnetje gezet. Maar niet voor iedere oudere is 4 oktober een feestdag. Naar schatting zijn jaarlijks 200.000 ouderen van 65 jaar en ouder slachtoffer van ouderenmishandeling. Behulpzame buren da s pas sterk! Dit aanbod geldt niet als u de laatste 3 maanden een (proef jabonnement heeft gehad.

de Faam | 2013 | | pagina 59