Maar liefst drie keer per jaar sneeuwballenpret GROEI BLOE plantenzoeker Lichtgewicht tuinieren Heel Holland schikt Straks genieten van je eigen bloembollenveldje DE GROEI BLOEI App Store Als je het gewicht van een kuip op plantenbak wilt beperken, vervang je de pot grond door klei- of lavakor rels. Die zijn poreus en wegen bijna niets. De oran jebruine kleikorrels worden gemaakt door verhitting van kleideeltjes tot over de 1000 graden. Door de hitte zet de klei uit en ontstaat een po reuze structuur. Het geeft de sterke korrels dat belang rijke vermogen om water op te nemen en vast te hou den; bovendien werken ze isolerend. Lavakorrels zijn van nature al poreus. Dit gesteente wordt gevormd na vulkaanuitbarstingen, door stolling van vloeibare lava. De gasbelletjes die vrijkomen zorgen voor tal loze gaatjes. Lava wordt om die reden en om het lage gewicht vaak gebruikt voor drainage en filtering. De kor rels zijn stabiel, drukvast en geschikt voor allerlei onder gronden. Vlees mals door kiwi's Soms zijn de kiwi's in okto ber nog steeds niet ijp. Geen probleem; zolang nachtvorst uitblijft laat je ze gewoon hangen - in de hoop dat ze verder rijpen. Als het gaat vriezen is het tijd om ze te oogsten en ze binnen op de fruitschaal te laten afrijpen. Trouwens, die onrijpe kiwi's hebben best nut. In kiwi's zit èen enzym dat vlees mals maakt. Onrijpe, geschilde en gepureerde vruchten zijn prima te gebruiken als ma rinade voor vlees dat snel taai wordt. Bij dunne lapjes vlees, die met een vork zijn ingeprikt, hoeft de mari nade maar tien minuten tot een half uur in te werken. Veeg de kiwipuree er daar na af, kruid het vlees en bak of grill het. Weeuwenteelt Weeuwen(= weduwen) teelt is een methode om al in de late lente bijvoorbeeld bloemkool te kunnen oog sten. Zaai de kolen eind september of begin oktober en laat de kiemplantjes op groeien in stenen potten met tuingrond. Het is de bedoeling dat ze afgedekt - onder glas of nop penfolie en bij vorst zelfs met rietmatten - de win ter doorkomen om ze half maart in de moestuin uit te planten. Voor deze teelt wijze zijn bloemkoolrassen als 'Alpha' en 'Record' heel geschikt. Viburnum plicatum of ja- panse sneeuwbal heeft elk jaar drie piekmomenten. In mei-juni is de struik overla den met witte bloemen. In de zomer krijgen sommige types leuke bessen, andere bloeien voor een tweede keer. Het derde hoogtepunt valt in de herfst, als de bla deren van deze Viburnum mooi roodgeel verkleuren. De groeiwijze van de struik is karakteristiek: de takken spreiden zich vrijwel hori zontaal en de bloemen staan in twee rijen over de boven kant van de takken. De ver schillende varianten berei ken uiteindelijk een hoogte van 1 tot 3 meter. De meeste groeien behoorlijk breed uit, soms tot wel 4 meter. Viburnum plicatum doet het prima in normale tuin grond. Alleen in erg natte of droge grond laat hij het afweten en ook zure grond en zware klei zijn onge wenst. Daarnaast stelt de struik prijs op een plek in de zon of halfschaduw. Ja panse sneeuwbal komt fraai tot zijn recht als solitair, of je kunt hem tussen een ge mengde beplanting zetten. Houd wel rekening met de toekomstige omvang van de plant. Breed uitgroeiende cultivars als 'Cascade' en 'Shasta' hebben veel ruimte nodig. Voor kleinere tuinen heb je speciale smalle en compacte cultivars, zoals 'Watanabe' en 'Newport'. Bijen lokken met bomen Je kunt bijen een plezier doen met allerlei bloeiende planten, maar ook met bo men. Een boom die veel nectar en stuifmeel levert is Koelreuteria paniculata. De gele bloempluimen van deze boom verschijnen in augustus. Er zijn verschil lende cultivars van ge kweekt, zoals de 'Fastigiata' en 'September', die pas in augustus-september bloeit. Dat maakt de boom voor bijen extra waardevol. Koelreuteria kan uitgroeien tot zes meter hoog. Een ande re laatbloeiende bijenlokker is Heptacodium miconioi- des. Dit is eigenlijk een grote struik, die als meerstammig boompje kan opgroeien. De bloemen verschijnen in sep tember. Doe eens een bodemtest Met een eenvoudig testsetje uit het tuincentrum kun je de zuurgraad van je tuin grond meten. Die moet tus sen 5,5 en 7 pH zijn, afhan kelijk van de grondsoort. Valt het lager uit dan is de aarde voor veel planten te zuur. Strooi in dat geval een dun laagje kalk uit en Werk dit door de bovenste grond laag heen. Een instructiefilmpje is te zien op De landelijke vereniging Groei Bloei organiseert dit jaar voor de 50ste keer het Nederlands Kampioen schap Bloemschikken voor amateurs. Altijd weer een spannende, fleurige happe ning, waar 300 enthousiaste bloemschikkers laten zien wat ze kunnen. Ze krijgen opdracht om een bloemar- rangement te maken rond het thema 'feest'. Een jury van gerenommeerde des kundigen uit het bloem- siervak, onder leiding van meesterbloembinder Birgit Davids-Schuurman, beoor deelt de resultaten op creati viteit, techniek, compositie en thematische invulling. In het wedstrijdstuk moeten de deelnemers in elk geval een specifieke bloemsoort ver werken die ter plekke wordt uitgereikt. Verder mogen ze zelf bloemen en bijmateria len meebrengen. Verrassend om te zien hoe imposant en verschillend de bloem- schikkingen kunnen uit pakken. De deelnemers zijn ingedeeld in drie klassen: amateurs, semiprofs en stu denten. De winnaar uit de hoogste amateurklasse mag zich Nederlands Kampioen Bloemschikken noemen. Ga je eens vergapen aan die prachtige arrangemen ten; dat kan op zaterdag 12 oktober van 9.00-18.00 liur en zondag 13 oktober van 10.00-17.00 uur, in de Orchi deeën Hoeve in Luttelgeest. Toegang gratis! (geldt niet voor tuinen en kassen: 9,50). De bezoekers bepalen welk studententeam de pu blieksprijs ontvangt. Meer informatie is te vinden op www.groei.nl. De kleinbloemige Crocus chrysantus 'Blue Pearl' bloeit vroeg: half februari. Plant de bollen vóór midden november op een zonnige plek in de tuin. Als plant- diepte neem je twee keer de hoogte van de bol. In groe pen komen ze het mooist tot hun recht. Deze zogenaamde verwilde- ringsbollen laat je eenvou digweg in de grond zitten; het worden er elk jaar meer. Wil je tot juni genieten van bollen in je tuin? Kijk eens in de bollenkalender, in het oktobernummer van Groei Bloei dat nu in de winkel ligt. Z) www.de-faam.nl De Faam woensdag 2 oktober 2013 25 modo moot*» gemaakt door ««iw parteritonrfc.com Google piay Tekstbewerking: Hanneke Louwerse Bij de laatste maaibeurt van het gras kun je de maaistand beter wat hoger zetten, zodat het gras zeker 5 cm lang de winter ingaat. Bij een te kort geknipt gazon grijpen mos en onkruid hun kans om zich te manifesteren. Werp meteen een kritische blik op de grasmat: valt er een viltlaag weg te werken? Gebruik de verticuteerhark. En strooi tot slot nog wat kalk. Foto: Hans Clauzing Foto: Elke Borkowski O www.groei.nl Foto: Martin van Lokven Foto: iBulb

de Faam | 2013 | | pagina 45