r r f r Zomertoer Zeeland 2040 Herinrichting Geersesweg Zaterdag 14 september Open Monumentendag Besparingswedstrijd 'Duurzaamste wethouder van NL' van start GEMEENTE MIDDELBURG Ruim 60 wethouders en burgemeesters gaan tussen 10 september en 10 oktober met elkaar de strijd aan om in hun eigen huis zo veel moge lijk elektriciteit en gas te besparen. Op 10 oktober, de Dag van de Duur zaamheid, maakt duurzaamheidsstichting Urgenda de winnaar bekend, die zich de 'Duurzaamste wethouder van Nederland' mag noemen. Wet houder Ed de Graaf van de gemeente Middelburg is, zoals het er nu naar uitziet, de enige Zeeuwse deelnemer. De Graaf gaat samen met alle andere deelnemende bestuurders een maand thuis aan de slag met de Wattcher, een energiemonitor die elk moment toont hoeveel stroom er in huis wordt verbruikt. Hun energieverbruik tijdens de wedstrijdperi ode wordt vergeleken met het verbruik in dezelfde periode in het vorige jaar. De Graaf vindt de wedstrijd van Urgenda een goed initiatief om het bewustzijn van bestuurders over dit onderwerp te vergroten. Hij geeft aan: "De gemeente Mid delburg wil in 2050 energieneutraal zijn. Alle inwoners en ondernemers zullen hiervoor een stap moeten zetten. Het liefst vandaag al. Als wethouder Duurzaam heid wil ik het belang van dit onderwerp onder de aandacht brengen en zelf als bestuurder van de gemeente Middelburg het goede voorbeeld geven." Urgenda organiseert deze wedstrijd in samenwerking met het Klimaatvérbond en Wattcher om aan te geven hoe gemakkelijk en leuk het is om in je eigen huis energie te besparen. Dit levert niet alleen geld op, maar uiteraard ook winst voor het klimaat. Bestuurders die het goede voorbeeld geven, kunnen andere inwo ners van hun gemeente inspireren. "Na 18 dagen op het stroomverbruik letten zit ik op een besparing van 25,1%. ledereen doet thuis nog fanatiek mee. Nog 4 dagen te gaan!" twitterde een deelnemende wethouder uit Brabant enthousiast tij dens de eerdere Brabantse wethouderswedstrijd afgelopen april. De prijsuitreiking van de 'duurzaamste wethouder van Nederland' vindt plaats op 10 oktober om 16.30 uur op C-fordt in Maarssen. De lijst met deelnemende be stuurders vindt u op de site van Urgenda. Zij doen verslag van hun wedstrijderva ringen op Twitter met #dvddl3. Op 24 september komt de Zeeland 2040 zomertoer naar het stadskan toor in Middelburg. De zomertoer is een rondreizende tentoonstelling over de scenario's die voor Zeeland 2040 ontwikkeld zijn. Bestuurders, maatschappelijke organisaties en beleidsmedewerkers worden uitgeno digd om in hun regio mee te praten over de scenario's. De tentoonstel ling van deze scenario's is voor het publiek toegankelijk en in het betreffende gemeentehuis te bekijken. Dit voorjaar zijn door medewerkers van de provincie Zeeland, maatschappelijke organisaties, bedrijfsleven en andere overheden vier scenario's ontwikkeld: Zee land Deltaland, Avontuurlijk Zeeland, Voedselrijk Zeeland en Ondernemend Zee land. Provinciale Staten maken uiteindelijk begin 2014 de keuze voor de meest kansrijke en gewenste ontwikkelingsrichting voor Zeeland tot 2040. Het adviesbureau BVR (adviseurs ruimtelijke ontwikkeling) is door Provinciale Sta ten gevraagd om het proces te begeleiden. Hilde Blank en Bart Bomas zullen tij dens de twee geplande bijeenkomsten met u de scenario's doornemen en de discussie met u voeren. Leden van Provinciale Staten zijn aanwezig om naar uw inbreng te luisteren. Commissaris van de Koning Han Polman zal de discussie met de bestuurders bijwonen. Aanmelden De discussiebijeenkomst voor bestuur en inwoners is op dinsdag 24 september, van 19.00 tot 21.00 uur. Inwoners van Zeeland zijn van harte welkom om de ex positie te bekijken en mee te praten over te toekomst van Zeeland. Om deel te nemen vult u het aanmeldformulier in op de website www.zeeland2040.nl (via Agenda, aankomende agendapunten, Toer Walcheren). In de week van 16 september start de herinrichting van de Geersesweg. De werkzaamheden houden het volgende in: frezen bestaande asfaltlagen, opbreken bestaande puinfundering, aanbrengen nieuwe puinfundering, aanbrengen nieuwe asfaltlagen, leggen grasbetontegels langs asfaltverharding en het afwerken van de bermen. De werkzaamheden duren naar verwachting tot half oktober. De Geersesweg is deze periode afgesloten voor verkeer. Fietsers worden omgeleid via de Grote Sternstraat, Zilvermeeuwstraat, Baaijenompad en Prooijenseweg. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Peter Maas van de afdeling In genieursbureau, tel (0118) 67 52 11. Op zaterdag 14 september is het Open Monumentendag. Natuurlijk doet Middelburg ook mee. De deu ren van ruim dertig monumenten zijn tussen 10.00 en 17.00 uur open voor publiek, ledereen kan op deze dag een kijkje nemen in de opengestelde monumenten. Daar naast kunt u meelopen met ver schillende rondleidingen. Het thema van de Open Monumenten dag is dit jaar "Macht en Pracht"Bij dit thema valt te denken aan diverse soor ten macht, zoals politieke macht, eco nomische macht, rechterlijke macht en kerkelijke macht. Van al deze soorten macht zijn in Middelburg voorbeelden te vinden. Voorbeelden van politieke macht zijn de Abdij in het hart van Middelburg, sinds 1574 het bestuurscentrum van het pro vinciaal bestuur (saillant detail: vóór 1574 was de Abdij als onderkomen van de Norbertijnen of Premonstratenzers een geestelijk gebouw) en het stadhuis aan de Markt. Bijzonder zijn de Middelburgse schut tershoven: de onderkomens van de ste delijke schutterijen en als zodanig eveneens voorbeelden van macht. De Kloveniersdoelen heeft na jarenlange leegstand dit jaar een nieuwe bestem ming gekregen. Voor wat betreft econo mische macht komen de handelscompagnieën uit de zeven tiende en achttiende eeuw in aanmer king; van zowel de VOC als de WIC zijn diverse pakhuizen in de stad te vinden, als ook fraaie patriciërshuizen van de bestuurders van deze compagnieën (die vaak tevens stadsbestuurder waren). Zo'n patriciërshuis is het Van de Perrehuis (thans onderdeel van het Zeeuws Archief), een prachtig stadspa- leis dat van 1838-1994 als onderko men van het provinciaal gerechtshof (de arrondissementsrechtbank) dienst deed. Een andere uiting van de rechter lijke macht was het kantongerecht, gehuisvest in een voormalig zeven- tiende-eeuws woonhuis aan de Balans. Ook van de kerkelijke macht zijn veel voorbeelden in Middelburg te vinden. De stad telde en telt nogal wat kerkge bouwen. Het meest imposante Gods huis is wel de zeventiende-eeuwse Oostkerk. Stadswandelingen en rondleidingen Op de Open Monumentendag worden er gratis rondleidingen door het cen trum van Middelburg gegeven. De gids neemt u mee langs fraaie mo numentenpanden en door smalle straat jes. Vanaf 10.00 uur zullen er rondleidingen vertrekken vanaf het stadhuis aan de Markt. De laatste be gint om 16.00 uur. Een informatieve wandeling langs historische huisnamen De Middelburgse binnenstad kenmerkt zich door een hoge huisnaamdichtheid. Ed de Graaf verzorgt weer een stads wandeling gericht op gebruik en bete kenis van de gebouwen, tevens met aandacht voor aan huisnaamgebruik gerelateerde gevelstenen. De inmiddels achtste huisnamenwande- ling op rij start vanaf de Vismarkt. Aan vang stadswandelingen: 13.00 uur en 15.00 uur. Van de Perrehuis, Hofplein 16 Op ieder half en heel uur start een rond leiding in de hal bij de receptiebalie. De laatste rondleiding start om 16.00 uur. U wordt rondgeleid door alle vertrekken van dit voormalig stadspaleis. Foto: Aart van Be/zen Verbindingsbunker park Toorenvliedt Toorenvliedt was gedurende de Tweede Wereldoorlog het hoofdkwartier van de Duitse troepen op Walcheren en de Be- velanden. In 1944 bouwden de Duit sers enkele commandobunkers, een personeelsonderkomen en een verbin- dingspost op het landgoed. Gemeente Middelburg neemt deel aan het Euro pese project World War II Heritage. Het park wordt opgeknapt en de geschiede nis van de Tweede Wereldoorlog wordt extra onder de aandacht gebracht. De verbindingsbunker wordt momenteel gerestaureerd en ingericht zoals dat tij dens de oorlog was. Door deskundigen wordt u rondgeleid door deze bunker. Brochure Speciaal voor deze dag hebben de drie Walcherse gemeenten een kleurrijke brochure uitgebracht. Hierin staan de opengestelde monumenten op Walche ren kort beschreven en staan de voor die dag georganiseerde evenementen vermeld. De brochure kan worden be keken op www.middelburg.nl en is gra tis af te halen bij de TouristShop aan de Markt en bij de VW kantoren in Vlissin- gen en Veere. Beschouwing Dit is mijn stad. Waar gevels kapitaal verhalen wat iedereen reeds weet: hun vooraanzicht, al eeuwenlang historisch. De grachten kruipen moeizaam langs de randen van de straat, tussen stoep en stadstuin hangen huizen roekeloos op elkaar. Op de markt prijkt nu een Lichtpaleis, in plaats van een stadhuis dat manifest verwijst naar aard en wezen van de burger. Soms lijken achter goed bewaarde ramen bewoners iets van zichzelf te geven tussen voorzichtig kristal en servies uit het verleden. Aan een tafel geeuwt een man terwijl hij beschaafd in zijn warme maaltijd graaft. Gedicht door stadsdichter Theo Raats ter gelegenheid van Open Monumentendag in Middelburg www.de-faam.nl De Faam woensdag 11 september 2013 9 Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2013 | | pagina 9