Wijziging fietstijden winkelgebied 10 september rondleiding Toorenvliedt Klein asfaltonderhoud Middelburgse wegen Werkzaamheden riolering Seisweg Vrijwilligerscafé in Zeeuwse Bibliotheek Oldtimers en rechtszaken tijdens Open Monumentendag Voorbereidingen Gemeentegids 2014 PI GEMEENTE MIDDELBURG Vanaf 4 september gelden de volgende toelatingstijden in het kernwin kelgebied: fietsers zijn toegestaan dagelijks tussen 18.00 en 11.00 uur, ook op koopavond. Bedienend verkeer is toegestaan van maandag tot en met zaterdag tussen 06.00 en 11.00 uur. Voortaan geldt ook in de Langeviele in beide richtingen tussen 11.00 en 18.00 uur een fietsver- bod. In die straat mag tot op heden in één richting gefietst worden. Gemeente Middelburg wilt in 2014 de meest fietsvriendelijke stad van Nederland zijn In dit kader werken wij aan het project Bike Friendly Cities. Hierbij brengen wij, in samenwerking met Europese partners, verbeteringen aan in de voorzienin gen voor fietsers. Een onderdeel van dit project is het aanpakken van de ondui delijke verkeerssituatie voor fietsers in het kernwinkelgebied. Hierbij wordt het karakter van het kernwinkelgebied als voetgangerszone zo min mogelijk aange tast. Ter verduidelijking van de verkeerssituatie zal per 4 september de tijd waarbinnen fietsers en bedienend verkeer in het kernwinkelgebied zijn toege staan op dezelfde tijd eindigen. Daarnaast wordt de bebording vereenvoudigd en overzichtelijker. Met ingang van de nieuwe maatregelen zien de BOA's (buitengewoon opsporings ambtenaren) van de gemeente toe op naleving van de regels. Dit gebeurt in eer ste instantie door overtreders te waarschuwen. Op dit moment worden er weer stappen gezet om Park Toorenvliedt op te knap- pen. o Wilt u de verbeteringen in het park met eigen ogen zien? De gemeente organi seert op dinsdag 10 september vanaf 16.00 uur een rondleiding in het park. Wethouder Szarafinski en enkele ambtenaren vertellen u met plezier over de werkzaamheden en welke plannen er nog op stapel staan. Opgeven kan door een mail te sturen naar info@middelburg.nl. De gemeente Middelburg gaat samen met het aannemingsbedrijf Z.A.O. klein asfaltonderhoud uitvoeren. De werkzaamheden starten op woens dag 11 september en duren tot en met dinsdag 17 september. Op de volgende wegen zal klein onderhoud gepleegd worden: Kleverskerkseweg, Schietbaan, Grevelingenstraat, Laan der Verenigde Naties, Laurens Stomme- spad, Europalaan, H. Lipperheystraat, Klein Vlaanderen, Molenwater, Neder- straat, Veerseweg, Churchilllaan, Poelendaeleweg en Van Cittersweg (Arnemuiden). De wegen worden voor deze werkzaamheden deels of geheel af gesloten. De afsluitingen gelden voor een dag of een halve dag. Bij de Klever skerkseweg en Poelendaeleweg wordt de rijbaan geheel afgesloten. Er wordt een omleiding geplaatst. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Pas cal Geldof van het Ingenieursbureau, (0118) 67 56 81. De hoofdriolering in de Seisweg (gedeelte vanaf huisnummer 171 tot en met het kruispunt Seisweg-Griffioenstraat) moet gerenoveerd worden. Aannemer Insituform brengt in de bestaande betonriolering een kunst stofkous aan. Het toepassen van deze renovatiemethode beperkt de overlast voor de omgeving. De aannemer werkt van woensdag 11 september tot en met vrijdag 13 septem ber. De Seisweg is ter hoogte van huisnummer 141 afgesloten voor het verkeer. De fietsers worden via de Abbe de Sint Pierrelaan omgeleid. Voor meer informa tie kunt u contact opnemen met Pascal Geldof van het Ingenieursbureau, (0118) 67 56 81. Op zaterdag 14 september is het Open Monumentendag. Natuurlijk doet Middelburg ook mee. De deuren van ruim dertig monumen ten zijn tussen 10.00 en 17.00 uur open voor publiek, ledereen kan op deze dag een kijkje nemen in de opengestelde monumenten. Daarnaast kunt u meelopen met verschillende rondleidingen. Het thema dit jaar is 'Macht en Pracht'. Bij dit thema valt te denken aan diverse soorten macht, zoals poli tieke macht, economische macht, rechterlijke macht en kerkelijke macht. Van al deze soorten macht zijn in Middelburg voorbeelden te vinden. Voorbeelden van politieke macht zijn de Abdij in het hart van Middelburg, sinds 1574 het bestuurscentrum van het provinciaal bestuur (saillant detail: vóór 1574 was de Abdij als onderko men van de Norbertijnen of Premon stratenzers een geestelijk gebouw) en het stadhuis aan de Markt. Bijzonder zijn de Middelburgse schuttershoven: de onderkomens van de stedelijke schutterijen en als zodanig eveneens voorbeelden van macht. De Klove niersdoelen heeft na jarenlange leeg stand dit jaar een nieuwe bestemming gekregen. Voor wat betreft economi sche macht komen de handelscom pagnieën uit de zeventiende en achttiende eeuw in aanmerking; van zowel de VOC als de WIC zijn diverse pakhuizen in de stad te vinden, als ook fraaie patriciërshuizen van de be stuurders van deze compagnieën (die vaak tevens stadsbestuurder waren). Zo'n patriciërshuis is het Van de Perre- huis (thans onderdeel van het Zeeuws Archief), een prachtig stadspaleis dat van 1838-1994 als onderkomen van het provinciaal gerechtshof (de arron dissementsrechtbank) dienst deed. Een andere uiting van de rechterlijke macht was het kantongerecht, gehuis vest in een voormalig zeventiende- eeuws woonhuis aan de Balans. Ook van de kerkelijke macht zijn veel voor beelden in Middelburg te vinden. De stad telde en telt nogal wat kerkge bouwen. Het meest imposante Gods huis is wel de zeventiende-eeuwse Oostkerk. Dit jaar hebben zich weer nieuwe deel nemers aangemeld om tijdens Open Monumentendag hun pand aan het pu bliek te tonen. Damplein 12. Dit pand heette De Dry Morianen, later Den Berg Etna. Achter dit grote woonhuis en de pan den ernaast lagen bedrijfsgebouwen en pakhuizen. In de Molstraat op huisnummer 16 staat een groot pand dat van origine uit de zestiende eeuw zal dateren. In de loop der eeuwen is er veel aan ver bouwd en heeft het tal van bestem mingen gehad. Het gebouw heeft een nieuwe eigenaar, die graag voor u als bezoeker van deze Open Monumen tendag de deur van zijn pand opent. 'Het Anker', Korendijk 28 is een ze- ventiende-eeuws pakhuis. Volgens de lijst van beschermde rijksmonumenten zou dit pakhuis met hoge puntgevel en muurankers uit de achttiende eeuw dateren. Het pand moet in oorsprong echter een eeuw ouder zijn. Aan de Kousteensedijk 2 is de recht bank gevestigd. Geen monument, maar het is wel de moeite waard om er eens een kijkje te nemen. Op deze Open Monumentendag zijn er diverse activiteiten over de rechtspraak. U kunt meekijken met (nagespeelde) rechtszaken, waarin we u ook laten meedenken op beslissende momen ten in de zaak. Uiteraard is er ruimte voor vragen aan de rechter, advocaat en officier van justitie. Speel het 'moordspel' en test je kennis over justitie. De kinderen Foto: Aart van Belzen kunnen in toga op de foto. Ook is er een informatiemarkt met standjes van partijen die bij een rechtsproces be trokken zijn. Breng een bezoek aan het cellencomplex en bekijk een arres tantenbusje eens van binnen. Er is gratis koffie, thee, limonade en wat lekkers verkrijgbaar. Oldtimerdag Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen zowel liefhebbers als eigenaren van zo'n 100 klassieke automobielen op de Markt genieten van wat er in het verleden aan moois is gemaakt en door trotse eigenaren op de weg wordt gehouden. Verspreid over de dag vertrekken groepen van ongeveer 30 auto's van de Markt voor een rond rit over Walcheren. Bij terugkomst op de Markt krijgt iedere auto speciale aandacht tijdens het "concours d'éle- gance". Brochure Speciaal voor deze Open Monumen tendag brengen de drie Walcherse ge meenten een kleurrijke brochure uit. Hierin staan de opengestelde monu menten op Walcheren kort beschreven en staan de voor die dag georgani seerde evenementen vermeld. De bro chure kan worden bekeken op www.middelburg.nl en is gratis af te halen bij de TouristShop aan de Markt en bij de VW kantoren in Vlissingen en Veere. Op vrijdagmiddag 13 september van 16.30 tot 18.00 uur organiseert vrijwilli- gerssteunpunt Samen Vrijwillig van-Stichting Welzijn Middelburg (SWM) het Vrijwil ligerscafé. Belangstellenden voor vrijwilligerswerk kunnen in één klap kennismaken met twintig verschillende vrijwilligersorganisaties. Belangstellenden zijn van harte welkom in het Leescafé van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteense dijk 7. Voor meer informatie: Lineke Broos, (0118) 75 14 00 of 06 150 48 701, l.broos@welzijnmiddelburg.nl. Gemeente Middelburg heeft be sloten om ook in 2014 de publica tie van de gemeentegids te gunnen aan FMR Producties uit Breezand. Om u als mogelijke ad verteerder de zekerheid te bieden dat u met een legitieme verkoop actie te maken heeft kunt u vra gen naar de aanbevelingsbrief die is ondertekend door burgemees ter Harald Bergmann. Deze gemeentelijke gids met informa tief karakter kan voor (plaatselijke) on dernemers en instellingen een uitste kend reclamemedium zijn. De com pleet geactualiseerde uitgave voor het jaar 2014 wordt in Middelburg huis aan huis en zaak aan zaak bezorgd op ruim 26.000 adressen, uitgereikt aan nieuwe ingezetenen en opgestuurd naar belangstellenden (totale oplage 27.500). De Gemeentegids 2014 ver schijnt in december 2013. Wijzigingen Mocht u informatie vinden die niet cor rect is, dan kunt u via het mutatiefor mulier die in de editie 2013 zit, wijzi gingen en/of nieuwe aanmeldingen doorgeven. Mochten er onregelmatigheden voor komen in zowel teksten als in functio neel gebruik, neem dan contact op met FMR Producties www.fmrproduc- ties.nl. Contact Heeft u nog vragen over de adverten tieverkoop voor de gemeentegids, dan kunt u altijd mailen naar j.nijsen@middelburg.nl www.de-faam.nl De Faam woensdag 4 september 2013 9 Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem„Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor. Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2013 | | pagina 9