sa u Ontwerp Advies Verbouw bouwplannen WONEN Watertax prijziger voor huiseigenaar Bestand tegen vet, zuur en reinigingsmiddelen Tffonutf Sc&uéenttaaH l/liteiHCfM - fafo wwi e*t wz vmêwmitty Woningeigenaren betalen meer waterschapslasten dan huurders. Dat verschil is in 2013 gegroeid. Een meerper- soonshuishouden met eigen huis betaalt in 2013 gemid deld €319 aan waterschaps lasten. Dat is 35% meer dan eenzelfde huishouden in een huurhuis. Een alleen staande eigenwoningbezit- ter betaalt 65% meer dan een alleenstaande huurder. Dat meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Een huishouden van twee personen of meer met een eigen woning van €220.000 is in 2013 gemiddeld €319 euro kwijt aan waterschaps heffingen. Hiervan is €165 zuiveringsheffing, €82 hef fing gebouwd en €72 hef fing ingezetenen. De wa terschapslasten voor een meerpersoonshuishouden die huurt bedragen gemid deld €237. De heffing ge bouwd geldt alleen voor wo ningeigenaren. De heffing gebouwd stijgt in 2013 met gemiddeld 7,6%, terwijl de heffing ingezete nen met 4,7% omhoog gaat en de zuiveringsheffing met 2%, waardoor het verschil in lasten tussen woningbe zitters en huurders is toege nomen. Dit tarief bestaat uit een percentage van de WOZ- waarde. In gebieden met een hoge gemiddelde waarde, is het tarief doorgaans lager dan in gebieden met een lage waarde. In ondermeer hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier en Wetterskip Fryslan zijn de tarieven hoog. Vrijwel alle waterschappen hebben de tarieven verhoogd. Ontspannende sfeerverlichting Tegenwoordig lijken veel badkamers meer op een kuuroord dan op een plek voor wassen en tanden poet sen. Steeds vaker worden verschillende vormen van wellness in de badkamer geïntegreerd. Dat vraagt ook om de juiste badkamerver lichting. Kies voor indirect licht waardoor schaduwen en rust worden gecreëerd, zoals dimbare accentver- lichting en kleurrijke led verlichting. Natuurlijk kun je ook kaarsen gebruiken om een gezellige en ontspannen sfeer te verkrijgen in de bad kamer. Voor scheren en op maken is vanzelfsprekend wel een heldere lichtbron nodig. Systematiek huurverhoging Door een verkeerde bereke ning kan de huurstijging in 2014 wel 2% te hoog uitval len. Dit zegt de Nederlandse Woonbond na bestudering van de inflatieverwachting van het CBS. De forse huur verhoging leidt tot hogere inflatie, die vervolgens weer tot nieuwe huurverhoging leidt. Zo wordt de huurder dubbel gepakt. De Woon bond heeft de Tweede Ka mer gevraagd de verkeerde systematiek te wijzigen, zo dat de huurverhoging vol gend jaar lager uitpakt. Sommige materialen lenen zich voor uiteenlopende doeleinden. Het keramische plaatmateriaal Ceramistone bijvoorbeeld. Dit wordt ver vaardigd uit natuurlijke grondstoffen en is uitermate geschikt als keukenblad maar ook voor de vloer of op het terras. Door de gesloten samenstelling is het opper vlak 100% bestand tegen vetten, zuren en zelfs tegen agressieve middelen! Ook de hittebestendigheid is een pré! Je schuift een hete pan zo van het fornuis op het aanrecht. Verder is het licht van gewicht, slijtvast en su persterk. Met zoveel goede eigenschappen zijn er met dit materiaal natuurlijk veel meer toepassingen mogelijk. Een Ceramistone vloer bij voorbeeld. Door de krasbe- stendigheid en slijtvastheid zal er geen 'loop' ontstaan. De vloer is bovendien een voudig te reinigen. Zelfs weersinvloeden en lage tem peraturen hebben geen vat op Ceramistone, waardoor het zelfs toepasbaar is op het terras. De kracht van Cera mistone schuilt eveneens in het grote formaat. Strakke, egale wanden en vloeren of naadloze keukenbladen ver sterken een minimalistisch karakter. Het plaatmateriaal wordt geleverd in elke ge wenste vorm en maat. Het maximale plaatformaat is 3 x 1 meter. Er is keuze uit 24 kleuren, natuurlijke decors en prachtige monotinten. Ontwerpen en bouwtekeningen Bouw- en monumenten vergunningen Bestemmingsplan procedures Verbouwingsplannen en advies Gebruiksvergunningen Bouwbegéieiding en directievoering Technische-/ werkomschrijvingen Advies en support tbv ontwerp bureau's Brandveiligheid advisering en tekeningen Voordelige prijzen www.mi-advies.nl mail: info@mi-advies.nl 0118411240 06.40643224 38 O www.de-faam.nl De Faam woensdag 4 september 2013 39 jen mooie en ordelijke badkamer is een rustpunt in huis. Je begint en eindigt er iedere dag. ■verweeg eens er een saunamogelijkheid te installeren. Heerlijk als je straks in de winter een ntspannend opwarmertje nodig hebt. Verwen jezelf en kijk eens op www.vsbwellness.nl. O www.kemie.nl m W.

de Faam | 2013 | | pagina 39