Het Oosterscheldegevoel van een echte verhalenvertelster Conny wil naar de bioscoop Ga jij met haar mee? Mmmm...(iat is lekker Uitgebreid dineren mei een prachtig uitzicht Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl YERSEKE - "Die dijk zag er vroeger heel anders uit dan nu. Als je boven op de dam kwam dan had je het Damse kaait je; de steiger van Vette en de Kille" somt de vijfen- tachtigjarige in het Yeses op. In de Kille, een spui on derdoor de dijk, bleef water staan en daar zwommen we altijd. Dat was ongeveer waar nu het Damse strandje is. De andere kant heette -de Kuulk, daar gingen we 's winters met school schaat sen. Daarna kwam het stei gertje van mijn vader, die pannenboer (mosselkweker) was, en de Schiethoek En dan had je nog een strandje met prachtig natuurzand en de biersteiger. Die dijk was zo gezellig met al die din gen. Nu is dat niks meer. Het is allemaal rechtgetrokken," verzucht ze. "Een poosje geleden kwam ik een Belgi sche madam tegen en die zei het ook: Al het schoon gaat weg." Ze neemt een slokje water en zegt dat ze het thuis vroeger niet breed hadden. "Maar je kon altijd uit de Ooster schelde eten. Mijn vader zei dan tegen mijn moeder: 'Kee moeten we mossels eten? Dan gaan we naar de kaaien.' En dan gingen we mossels plukken. Moet je je voorstellen dat je voor mos sels zou betalen, dat was vroeger armeluiskost. Een andere keer zei hij: 'Kee zal ik bot steken?' En dat kon hij hoor. Een bot zie je niet, maar m'n vader wel en hup met een priem en dan had-ie hem. Soms wilde mijn va der pillik (paling) peuren en moesten we tussen de mid dag op de uitkijk zitten. Dan ging mijn vader met de griep wormen steken. Die regen "wij aan ijzergaren en de den ze op een peur (trosje). Of hij ging om een kreeftje. Ja, mijn vader was echt een Oosterscheldeman." Tijdens de vakanties ging Rachel wel eens een dagje met haar broer en zussen naar opoe in het dorp maar verder waren ze altijd aan de zeekant te vinden: "Achter de dijk had je de vuulhoop. Daar von den we van alles: schoenen met hoge hakken; oude pan nen waar we in onze fanta sie melk of limonade uit ver kochten of een oude borstel waar we dé muurtjes mee schuurden. Met laag water gingen we meestal kruke- len (alikruiken rapen). Dat bracht 5 cent de kilo op; een kwartje de vuufkop." Met een rukje keert de vertelster terug in het heden. "Mijn vriendin van zesentachtig komt iedere maandag op vi site en dan halen we herin neringen op," sluit ze af. Rachel van de Vrede volgde een cursus verhalenschrij- ven. Dat leverde humoristische vertelsels in het Zeeuws op, gebundeld in "t Kom aal hoed ee'. Ze viel in de prijzen met Toer de Moer: een vertelsel over de Yerseke Moer. Van de Vrede's verhaal is opgetekend in Kwiek Wies, een boek over Zeeuwse actieve 80-plussers. Te koop bij de Zeeuwse boekhandels. Miniconcert Trequartone MIDDELBURG - In de Koorkerk in Middelburg is donder dag 5 september het mini- concert van het Ensemble Trequartone. Dit is een uit drie of vier musici bestaand Zeeuws muziekensemble, opgericht in 2009, met blok fluiten, spinet en cello. Zij spelen voornamelijk mu ziek uit Renaissance en Ba rok, maar maken van tijd tot tijd ook graag een uitstapje naar meer eigentijdse mu ziek. Donderdag is een pro gramma met barokmuziek bestaande uit sonates van Telemann, Sammartini, Co- relli en Locatelli. Het begint om 15.00 uur, de toegang is vrij. Tante Amalia bij Philadelphia MIDDELBURG - Sinds 1 juni heeft Stichting Philadelphia Zorg een nieuwe dagbeste dingslocatie 'Tante Ama lia' aan de Sportlaan 110 in Middelburg. De locatie zit naast Grand café Willem en KOW 'de Bonte Koets' op de hoek van de Sportlaan en Nassaulaan.'Tante Amalia' biedt dagbesteding aan men sen met een licht verstande lijke beperking of met een licht psychiatrische proble matiek. De deelnemers vin den er een arbeidsgerichte, zinvolle werkomgeving. Er wordt geschuurd, geschil derd, genaaid en geklust. Er is nog plaats voor nieuwe deelnemers. Compleet menu: Sub broodje (15cm) naar keuze, cookie én drankje bij Subway. Nu 6,50 j voor 2 personen. Eet smakelijk! van 13, NU 6,50 espaar 50% i tekoopvanaf 05,09.13 Nu een 3-gangen keuzediner voor 17,95 per persoon bij Lunchcafé RJs in Vlissingen. van €37,65 NU €17,95 kspaar52% TEKOOPVANAF 06.09.13 Zonder elkaar is iedereen alleen. DE ZONNEBLOEM <u>sWrrldr,ilz<»Hn<l f facebpok.com/swèetdéttl.zeeland App Store v www.de-faam.nl De Faam woensdag 4 september 2013 30 Rachel van de Vrede- Minnaard laat zich het best omschrijven als een verhalenvertelster die is opgegroeid met de Oosterschelde. Ze is geboren en getogen in het straatje Polen, dat alleen door een dijk werd gescheiden van de zee, zoals de 'Schelde' in Yerseke steevast wordt genoemd. door Carrie Frederiks "DIE DIJK WAS ZO GEZELLIG MET AL DIE DINGEN. NU IS DAT NIKS MEER" Rachel van de Vrede-Minnaard: "Maar je kon altijd uit de Oosterschelde eten." Foto Carrie Frederiks Nationale Vereniging Verkrijgbaar in de

de Faam | 2013 | | pagina 30