KOZIJNEN ZONWERING DAKKAPELLEN ZONWERINGSACTIE i Boek 'Moederschap, dienstbaarheid en zorg' Herinneringen aan Meester Schoenmaker op rolluiken, terrasschermen en sereens. {/SrwaHi 'Rondom eb en vloed' gedichten over verwondering ZOUTELANDE - In de twintigste eeuw was Herman Jacobus Schoenmaker (1913-1995) onderwijzer n Zoutelande. Zoon Maurits herinnert hem als een aimabele man. Twee generaties verder hebben de dorpelingen het nog steeds over hun meester. Dat hij ge liefd was is te lezen in twin tig verhalen, opgetekend door Lutgarde Lievense. "Ik heb de verhalen verza meld omdat het in oktober dit jaar honderd jaar geleden is dat meester werd geboren. Hij was verder een aparte schoolmeester en zondags- schilder. En ik wilde hem graag in het zonnetje zet ten." Lut houdt van mensen én van Zoutelande. Bijzonder leuk zijn de verhalen van Marijke Dierikx, die het schilderwerk van meneer Schoenmaker erg bewon derde tijdens een wande ling door Zoutelande. Re gelmatig gingen zij even naar De Klaproos, tot er een overlijdensadvertentie in de krant verscheen. Een vrolijk gekleurd schilderij bleef al tijd in Marijkeé gedachten, totdat zij Maurits sprak. Zijn vader had het schilderij voor de schooljuf uit Vlissingen op de zolder bewaard. Ook bijzonder is de Column van Henk Kruit, die het zo knap vond dat de meester zijn pijp van de ene mond hoek naar de andere kon la ten gaan zonder zijn handen te gebruiken. Anderen her inneren zich de prachtige tekeningen die hij op het schoolbord maakte. Het boekje is gisteren (6 au gustus) gepresenteerd, 9,95 euro, 80 pagina's, en is te bestellen via www.deklim- mendester.nl/contact SunCircle Vraag naar de voorwaarden. ZONNIG VOORDEEL MIDDELBURG - Het huis- houdonderwijs is een vaak verguisd en onderschat onderwijstype, zo staat op de achterflap van het boek 'Moederschap, dienstbaar heid en zorg werd ons met de paplepel ingegeven' van Gerda Godrie uit Etten- Leur. Zij bestudeerde eerst het Ka tholiek huishoudonderwijs in Noord-Brabant en daarna het onderwijs in Zeeland tussen 1919 en 1968. Ze ondervond dat de meeste Zeeuwse huishoudscholen openbaar waren en boven dien van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. Na het zevende leerjaar van de la gere school, konden meisjes de tweejarige opleiding vol gen. Het aantal beroepen waar mee vrouwen in hun levens onderhoud konden voorzien was vroeger zeer beperkt. Meisjes uit de volksklas se werden, na hun lagere schooltijd, vaak verhuurd als dienstbode, kinder meisje of landarbeidster. De Zeeuwse huishoudscholen kenden een groot school verzuim, vooral tijdens de oogsttijd. De auteur is erg volledig en al le huishoudscholen in Zee land komen aan bod. Leuk zijn de foto's van leerlingen, die tijdens de kookles, witte jasschorten en kookmutsen droegen. Deze vervingen de boezelaar en morsmouwen. Jan Zwemer heeft de tekstre dactie gedaan van dit bijna meer dan complete boek. Uitgeverij De Drvkkery - Schrijverspodium. 238 pagina's, 17,50 euro. MIDDELBURG - Tanja Harpe uit Middelburg deelt haar ervaringen -graag. Ze is bekend van de stiltewan delingen aan de kust en van het schrijfcafé in Ko D'oooooooor. Als ervarings deskundige in altijd weer doorgaan, ontdekte zij met vallen en opstaan een ande re manier van leven. Want ze was altijd bezig en nooit klaar. Nu is haar bundel 'Rondom eb en vloed' gedichten over verwondering er. Tanja heeft het verdeeld in acht thema's: Ooit en als; Tegenover; Kleinkind; Zee bries; Verstilling; Schep ping; Zeeland en Hier en nu. Het is een pelgrimsreis op papier met gedichten over verschillende levensthema's en levensfasen. Bezinning tussen vreugde en verdriet op zoek naar wat wezenlijk is. Na het succes van haar eerste bundel 'Verstilde be spiegeling' is dit een -deels autobiografische- weergave van ontmoetingen in ver wondering van luchtig tot' intens, van 'duizend maal vallen en weer opstaan'. Een prachtig stukje uit het gedicht 'Dialoog' is: We doen onszelf zo vaak te kort maar hoe verrassend kan het zijn als je in een dialoog de ander ziet en oog krijgt voor elkaar Uitgeverij De Klimmende Ster, 96 pagina's, 14,95 euro Hogazon.nl WÊÊÊÈ&t ■m- www.de-faam.nl De Faam woensdag 14 augustus 2013 21 Lutgarde Lievense tekende twintig verhalen op over de geliefde meester Schoenmaker. Foto: PR door Ellen De Vriend 21% BTW korting door Ellen De Vriend Morsmouwen 'Moederschap, dienstbaarheid en zorg werd ons met de paplepel ingegeven' van Gerda Godrie uit Etten-Leur. Foto: P.R. door Ellen De Vriend Acht thema's O www.schrijfjevrlj.nl ww.deklimmendester.nl Tanja Harpe publiceerde de dichtbundel 'Rondom eb en vloed', Foto: P.R.

de Faam | 2013 | | pagina 21