Het Oosterscheldegevoel van twee zongebruinde kitesurfers Ideale snijbloemenhoek Zomerse ijsbloemen l Zt LKF 28 VLISSINGEN Energietoer in de Westerkerk GOES - Op 16 mei vanaf 11.00 uur doet de Solar Tour 2013 de Westerkerk aan. Daar geeft Lukasse Dakbedekkin gen Goes uitleg bij tal van duurzame voorzieningen in en aan de Westerkerk te Goes. In aansluiting op deze Solar tour zal er s 'avonds vanaf 19.30 in de Wester kerk te Goes een informatie avond zijn over Zonne-ener- gie. Voornamelijk de items Energiedak en het onder werp zonnepanelen zullen deze avond belicht worden. De avond is toegankelijk voor bedrijven en particu lieren. www.solartours2013. nl/info Instrumentaal en koorconcert KAPELLE - Zaterdag 18 mei verzorgt het Zeeuws Refor matorisch Orkest Convocare samen met het Christelijk Gemengd Koor Met Hart en Stem een instrumentaal- en koorconcert verzorgen in de Hervormde kerk van Ka- pelle. Convocare is samen gesteld uit symfonische en harmonische instrumenten. Dirigent is Mark Christi- aanse. Gemengd koor "Met Hart en Stem" komt uit Ter- neuzen en telt ongeveer 80 leden. Het koor wordt ge leid door Johan de Rijke en op het orgel begeleid door Frank Kolijn. De entreeprijs is 5 euro voor volwassen en voor kinderen 2 euro. Het concert begin om 20.00 uur. Niets leuker dan een bos bloemen uit je eigen tuin. Zo haal je een stukje tuin naar binnen en geniet je er van dichtbij van. Een paar bloemen en bladeren in een glazen vaas of schaal geven al een krachtig effect. Het combineren en schikken van bloemen is bovendien een creatief en dankbaar werkje. Als je ruimte hebt in de tuin zou je voor dit doel een aparte snijbloemenhoek kunnen inrichten. Dat hoeft er echt niet uit te zien als een saai perk met rechte rijen planten. Zaai of zet al lerlei verschillende soorten gerust door elkaar, zodat er een vrolijk geheel ontstaat. Goede snijbloemen zijn: la thyrus, ridderspoor, vrou wenmantel, cosmea, pronk- erwt, dille, lelie, zinnia en dahlia. En vergeet vooral de bladplanten en siergras- sen niet. Dat karakteristieke blad maakt een boeket hele maal af. De ijsbloem of Delosperma is een lage, rijkbloeiende plant die de tuin de hele zo mer opfleurt met roze, rode, gele of witte bloemen. Op een zonnige plek en in droge, doorlatende grond is deze plant in zijn ele ment. Door de kruipende groeiwijze is ijsbloem of Delosperma een perfecte bodembedekker en in pot ten en schalen of in een rotstuin doet deze plant het even goed. Wil je meer weten over De losperma? BeTdjk dan het uitgebreide artikel over deze plant in het meinum mer van Groei Bloei. Dat is pas lekker: versge- plukte sla uit eigen tuin Met een paar bladeren maak je meteen een knapperige salade. Sla kun je prima op kweken in een pot of bak. Het blad is eigenlijk onver wacht sierlijk in een pot. Pluksla zoals eikenbladsla is daarvoor heel geschikt. Als je er regelmatig van plukt, vormt de plant steeds nieuw groen. Begin met oogsten als de sla 10 centimeter hoog is en pak liefst de onderste bla deren. Jonge plantjes zijn te koop bij het tuincentrum, of zijn snel zelf gezaaid. Is de vijver diervriendelijk? Met een vijver lok je aller lei dièrtjes naar je tuin. Het water trekt kikkers, padden en salamanders aan en ook insecten als libellen komen op het spiegelende nat af. Zo houden we de natuur in stand. Maak het de beestjes gemakkelijk. Zorg voor een diervriendelijke vijver, met verschillende waterniveaus: in elk geval een ondiep deel waar vogels kunnen drin ken en badderen. Strakke vijvers met rechte wanden zijn minder diervriendelijk; daar kunnen kikkers, sa lamanders en padden wel in maar ze komen er niet meer uit. Voorzie zo'n vijver van een trapje, een vlonder tje met kippengaas of een dwarslat. KRABBENDIJKE - In de jaren daarna heeft hij zich hele maal op zijn studie tot ma ritiem officier aan de Zee vaartschool in Vlissingen gericht. Hij heeft toen alleen aan wat kleinere wedstrij den meegedaan en, tijdens zijn stageperiode, aan het Nederlands Kampioen schap waar hij zesde werd. Na het behalen van het fel begeerde diploma, heeft hij samen met de uit Noordwijk afkomstige Ronald Glasber gen surfschool 4Wind Kite- surfles nieuw leven ingebla zen. Het strandje bij Krabben- dijke ligt er verlaten bij. Twee zongebruinde man nen staan te praten bij een kotje. Dat moeten Sander Bos en Ronald Glasbergen zijn. "Gaan we in ons surf- Verse sla op je bord hok zitten of buiten?" wordt er geroepen. Lekker, bui ten. De wind waait door het halflange haar van Sander. Ronalds blik is op de slik ken van de Oosterschelde gericht die vanwege het op komend tij weldra verdwe nen zullen zijn. Ze hebben deze ontmoetingsplek niet TWEE ZONGEBRUINDE MANNEN STAAN TE PRATEN BIJ EEN KOTJE zonder reden uitgekozen. Met hun surfschool zijn ze vaak op dit strandje te vin den. De uit Yerseke afkom stige Sander is, mede door zijn kitesurfcarrière, van jongs af aan in en op de Oos terschelde te vinden: "Met elke windrichting kan je er terecht en er zijn hier veel mooiere plekjes dan bijvoor beeld op de Brouwersdam. Daar is het 's zomers een gekkenhuis.. Hier is het lek ker rustig." Voor Ronald is de Oosterschelde nieuw. "Ik ben aan de golven van de Noordzee gewend. Dit wa ter is vlak en dat is wel lek ker. Het geeft m'n kiten een andere dimensie en je leert sneller nieuwe tricks. Ik woon hier nu zeven maan den per jaar en alleen als er BPapunt niets te doen is ga ik op vi site naar huis." Daar zal de komende tijd echter weinig van komen want voordat het seizoen begint, wil hij de Oosterschelde in alle facet ten ervaren. "Wow ik zie nu pas dat het water hier mega hard opkomt," roept hij in eens. Sander kijkt hem grin nikend aan en vertelt ver volgens: "Komend seizoen doe ik mee aan cte Europese tour. Ik heb dan om de zes weken een wedstrijd. In de aanloop daar naar toe train ik veel." "Ja, en dan mag ik hier blijven. Kitesurf-lessen verzorgen in het hoogsei zoen. Maar uit Noordwijk komen ze maar wat graag naar Zeeland om te helpen met les geven, want de Oos terschelde is gewoon top," blaast Ronald de loftrompet over het Zeeuwse water." www.4windkitesurfles.nl Midden in Zeeland ligt het grootste nationaal park van Nederland. In vele opzichten een uniek natuurgebied, maar niet veel Zeeuwen zijn zich daarvan bewust. Voor de meesten is de Oosterschelde er gewoon. Toch hebben veel inwoners iets speciaals met dit gebied: ze laten zich erdoor inspireren; ze brengen er hun vrije tijd door. www.de-faam.nl De Faam woensdag 15 mei 2013 40 Welke tuinkarweien doe je in mei? Het is bijvoorbeeld een goede maand om groenblijvende hagen als liguster, buxus, hulst, laurierkers, of hagen van haagbeuk en beuk netjes terug te snoeien. Zo houdt je ze mooi strak. Andere tuinklussen die je kunt aanpakken vind je elke maand overzichtelijk en uitgebreid aangegeven in de tuinkalender in Groei Bloei. Foto: IBC Tekstbewerking: Hanneke Louwerse Deze week vertellen twee IKO gecertificeerde kitesurfinstructeurs over hun Oosterscheldegevoel. Sander Bos is een getalenteerd kitesurfer die tijdens de Kiteboard Open in 2009 eerste werd bij de rookies (jongeren tot 18 jaar). Door Carrie Frederiks Sander Bos is een getalenteerd kitesurfer. Samen met Ronald Glasbergen blies hij surfschool 4Wind Kitesurfles nieuw leven in. Foto Carrie Frederiks Nationaal Park

de Faam | 2013 | | pagina 40