Het leven op een eiland tijdens wereldoorlog II v y Lichtpuntjes op de huizen markt Dier van de Week: de lieve noorse boskat Ivy Aircoservice 89,- incl. Bericht vjior onze adverteerders walcheren Onder grote belangstelling werd afgelopen vrijdag in de Michaëlskerk in Koudekerke het boek "Koudekerke in de Tweede Wereldoorlog" gepresenteerd. Het eerste exemplaar werd door de voorzitter van de Dorpsraad, Dorine Noorlander, aangeboden aan Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere. In haar openingswoord stelde de voorzitter: "De presentatie op deze plaats is met opzet gekozen, omdat de Michaëlskerk juist in de beschreven periode een cen trale rol had. De kerk is dan ook gebouwd op het hoog ste punt van Koudekerke. Het boek vormt tegelijk een eerbetoon aan hen die in die periode zijn omgekomen." Zij bedankte daarnaast de Drvkkery uit Middelburg die het boek uitgaf. Van der Zwaag gaf in zijn dank woord aan: "Ik ben blij dat deze periode beschreven werd. Weliswaar zijn het Ardennen-offensief, de slag om Arnhem en de invasie in Normandië bekender, maar de slag om de Schelde was zwaar en verdient meer aan dacht." Karei Noorlander, medeauteur over de ont staansgeschiedenis van het boek: "Het boek is tot stand gekomen als vervolg op de recente restauratie van het monument voor twintig burgerslachtoffers op het kerkhof aan de Biggekerkse- straat in Koudekerke. Bij het zoeken naar achtergrondin formatie over de gevallenen kwam een schat aan gege vens aan het licht, waaron der acht dagboeken uit die tijd. Aanvankelijk was het de bedoeling een schrijven van 20 bladzijden uit te leven. Toen Hans Sakkers, auteur met een uitgebreide kennis over de Tweede Wereldoor log, zijn bijdrage leverde, kreeg het boek een omvang van ruim 200 bladzijden." Medeauteur Hans Sakkers en inwoner van Koudeker ke: "Ons dorp is van meet af aan bij de oorlog betrokken geweest. Toen de zeedijken in oktober 1944 doorbraken, kwam Walcheren onder water en werd Koudekerke een eiland. De Michaëlskerk werd een opslagplaats voor levensmiddelen, de kruising Middelburgsestraat - Prin ses Beatrixlaan veranderde in een haven en het gemeen tehuis in een hospitaal. Kortom het dagelijks leven kenmerkte zich door impro visatie en leiderschap." Het boek is de moeite waard om te lezen en maakt de lezer 70 jaar na dato alsnog tot 'oog getuige'. Het is te koop in boekhandel de Drukkery in Middelburg. Boekenstad met enorme allure MIDDELBURG - De Markt in Middelburg is op 5 mei van 10.00 tot 17.00 uur het toneel voor 'Middelburg Boeken stad', verreweg de grootste boekenmarkt van Zuid-West Nederland. Van heinde en verre komen boekhandela ren naar de Zeeuwse hoofd stad om in 140 kramen hun boeken aan de man te bren gen. Daaronder veel geves tigde antiquariaten, maar ook een groeiend aanbod van nieuwe boeken. Onder de standhouders zijn ook dit jaar weer een groot aantal gespecialiseerde antiqua riaten, met als hoofdassor timent een specialisme als scheepvaart, esoterie, kin derboeken, Zeeuwse boeken en kaarten. Daarnaast vult ook een aantal particulieren een kraam. De boekenmarkt is in 1999 op bescheiden schaal van start gegaan on der barre weersomstan digheden. Nog geen dertig kraampjes, verstopt achter plastic en met in de hevige wind wapperende zeilen, dat was het beeld van de eer ste markt. Als snel kwam de groei erin en werd de markt in zijn geheel gesitueerd op de Markt, waarna de groei er al snel in kwam. Door ade quaat in te spelen op vragen van standhouders en pu bliek werd de markt boven dien snel een vaste waarde in het Middelburgse evene menten-programma. In Ne derland behoort Middelburg Boekenstad inmiddels tot de grote boekenmarkten. VLISSINGEN De kruising noorse boskat Ivy is een leuke poes van 9 jaar oud. "Met Ivy zijn we heel voor zichtig omdat ze erg gevoe lig is. Het liefst plaatsen we haar in een rustig gezin die aandacht voor haar hebben en het niet erg vinden dat Ivy komt knuffelen", ver telt Simone van Dierenasiel Walcheren. Ivy drinkt graag water uit de kraan en ligt graag te bak ken in de zon. Omdat Ivy lang haar heeft moet ze vaak geborsteld worden, al heeft ze daar niet altijd zin in. "Daarom zoeken wij mensen die vaker langharige katten hebben gehad en weten wat dit inhoud." Ivy houdt niet zo van am dere katten en honden is ze niet gewend. Ivy is kinderen gewend en dat- gaat prima. Maar in een gezin is iets te druk voor haar. Verder woont ze liever niet in een flat, want ze gaat graag naar buiten. Een tuin vindt ze daarom erg fijn. Benieuwd naar de noorse boskat Ivy? Kom dan eens kennismaken met haar in het Dierenasiel Walcheren aan de Maanweg 5 in Vlis- singen. Het asiel is geopend van maandag tot en met vrij dag van 13.00 tot 16.00 uur. En op zaterdag van 11.00 tot 12.30 uur. Op zon-en feestda gen is het asiel gesloten. Het is ook mogelijk om kennis te maken met het asieldier bui ten de openingstijden, maar uitsluitend op afspraak. Het asiel is bereikbaar via: 0118- 613579. Of neem een kijkje op de website van het asiel. BANBENflIOP Voor al uw reparaties onderhoud aan alle merken Hertzweg 30, Middelburg tel. 0118-615126 ie\N*nziéde tijden perlf1 v 2013 Met ingang van 1 mei 2013 wijzigt de sluitingstijd voor aanlevering van advertenties. Kijk voor de nieuwe sluitingstijden op: www.wegenermedia.nl WGGGNGR Media Wijziging openingstijden in verband met de feestdagen Op donderdag 9 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 10 mei zijn alle locaties van Orionis Walcheren gesloten. De Kringloopwinkel aan de Poortersweg te Vlissingen is op 10 mei wel geopend. O www.de-faam.nl De Faam woensdag i mei 2013 7 door Jan Prenger Dorine Noorlander overhandigt het boek aan Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere. Foto Jan Prenger Zonnetje Interesse O Dierenasielwalcheren.nl Omdat Ivy lang haar heeft moet ze vaak geborsteld worden, al heeft ze daar niet altijd zin in. Foto: Tara de Vriend m COLUMN - Ronald Adams orionis Als je naar de berichten van de laatste tijd kijkt, ga je bijna denken dat er geen huis meer wordt gekocht of verkocht. De sombere cijfers vliegen ons om de oren. Toch zijn er ook lichtpuntjes. Zo zijn de huizenprijzen bijvoorbeeld flink gedaald; dat is gunstig voor kopers. Als je wilt verbouwen, dan geldt het lage BTW-tariefvan 6% op de arbeidskosten. En er is eindelijk meer duidelijkheid over de hypotheekrenteaftrek. Sinds 1 januari "kun je bij nieuwe hypotheken de rente alleen nog aftrekken als je de schuld minimaal annuïtair in 360 maanden volledig aflost. Groot voordeel is datje dan geen restschuld overhoudt. Wanneer je je huis met verlies verkoopt en er wel een restschuld ontstaat, is het mogelijk om de rente van de restschuld maximaal 10 jaar in aftrek te brengen. Ook zijn door de dalende huizen prijzen de voordelen van de Nationale Hypotheek Garantie voor meer huizenkopers bereikbaar dan voorheen. Nog meer voordelen? Kopers krijgen een zetje in de rug. Als je een salarisverhoging verwacht, mag je van de ovefheid meer lenen. Vooral als starter heb je hierdoor meer mogelijkheden om een huis te kopen. Ben jij op Roperspad? Juist nu, in een markt met dalende huizenprijzen, kun je misschien je slag slaan. De voordelen kunnen bij SNS Bank nog verder oplopen. Het eerste gesprek voor een hypotheek is gratis en verplicht je tot niets. We zetten alle feiten en al je wensen overzichtelijk op een rij. Vervolgens koppelen we daar de SNS Huisselectie aan. Gewoon de beste 'spelers' die we kunnen inzetten. Natuurlijk de eigen SNS Hypotheken, maar ook hypotheken van andere aanbieders. Er is dus altijd een hypotheek die bij je past. Wij adviseren je graag over jouw mogelijk heden op hypotheekgebied. Daarbij kijken we niet alleen naar je huidige financiële situatie, maar ook naar je toekomstplannen. Ben je benieuwd wat we voor jou kunnen betekenen? Loop gerust eens bij ons binnen en leg je wensen op tafel. Je bent van harte welkom. SNSBank.Middelburg(a)sns.nl

de Faam | 2013 | | pagina 7