Erven zonder veel risico's Banen weg bij overheid WERKEN PLUS Aantal kinderen daalt, maar niet in grote steden Zwakke scholen krijgen minder respijt Kosten zorginstellingen Kroatië Je oom Tinus is plotseling overleden. Het was een aar dige gulle vrijgezelle man waar je graag op bezoek ging. Hij had een mooi huis met veel antiek en geen kinderen. Naast het droeve nieuws is er ook de mede deling van de notaris dat jij alles zal erven. Natuurlijk zeg je daar geen 'nee' tegen; je bent in de wolken. Totdat blijkt dat oom je meer schul den dan bezittingen heeft nagelaten; die schulden erf je dus ook. Het kabinet wil erfgenamen nu tegemoet komen die'on- ERFGENAMEN KRIJGEN SOMS MET EEN ONBEKENDE SCHULD TE MAKEN verwacht te.maken krijgen met een schuld uit een erfe nis, waarvoor zij met eigen geld aansprakelijk worden. Voorwaarde is wel dat de erfgenamen niets te ver wijten valt: zij kenden de schuld niet en konden er ook niet van op de hoogte zijn. Dit staat in een brief van staatssecretaris Teeven van Veiligheid en Justitie aan de Tweede Kamer. Hij reageert daarmee op het rap port 'Erven zonder financi ële zorgen' van de Radboud Universiteit Nijmegen en Netwerk Notarissen. Met het nieuwe schooljaar in zicht, bereiden veel basis scholen zich voor op slui ting of samenvoeging met een andere school. Vooral in .dorpen en kleine gemeenten speelt zich dat af als gevolg van de terugloop van het aantal jonge kinderen. Deze terugloop is niet aan de orde in de grote steden; vorig jaar was 6,3 procent van de inwoners van de vier grote steden jonger dan zes jaar. In 2000 was dit nog 5,9 procent. In de rest van Nederland nam het aan tal jonge kinderen juist af, waardoor het aandeel, jonge kinderen buiten de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) daalde van 6,3 naar 5,4 procent. In de grote steden nam het aantal kinderen tot en met 5 jaar toe. Deze toename vond in eerste instantie vooral in de nieuwe VINEX-wijken plaats, maar vanaf 2008 ook in de oudere wijken van de steden. In Utrecht was dat ook al zo tussen 2002 en 2008. Zon der de VINEX-locaties zou het aantal jonge kinderen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag pas vanaf 2008 zijn 'gestegen. De toename van het aantal jonge kinderen in zeer sterk stedelijke buurten sinds 2008 kan een gevolg zijn van de verslechterde koop- woningmarkt waardoor jonge stellen na het krijgen van een kind minder mak kelijk doorstromen naar een woning aan de rand van de stad. In het rapport gaat het om de r vraag hoe erfgenamen be- 5 schermd kunnen worden te- 1 gen schulden van de erflater, r Volgens het huidige recht t kan dat door beneficiair te aanvaarden. De erfgenaam r voorkomt daarmee dat hij 1 met zijn privévermogen aansprakelijk wordt .voor 1 schulden van de erflater. Hij c verkrijgt namelijk alleen de s goederen van de erfenis die 2 zijn overgebleven na aftrek r van de schulden. Je hoeft e dus als erfgenaam nooit 1 meer te betalen dan het ver- e mogen dat jou is nagelaten. Zo kan bij het erven van een huis de erfgenaam voorko men dat hij voor een even tuele restschuld van de woning met privévermogen moet instaan. Toch kunnen mensen in de problemen komen, zo blijkt uit het rapport. Het gaat om de situatie dat de nalaten schap niet beneficiair, maar zuiver is aanvaard: de erfge naam verkrijgt alle goederen en schulden uit de erfenis. Als in zo'n situatie de erf genaam met een onbekende schuld te maken krijgt die niet meer uit de erfenis kan worden betaald, dan moet hij deze met eigen geld be talen. Om dat te voorkomen past de regering de wet aan. Erfgenamen kunnen straks naar de kantonrechter stap pen en een machtiging vra gen om de nalatenschap alsnog beneficiair te aan vaarden. Dit is echter geen oplossing voor erfgenamen die in financiële problemen komen omdat een geërfde woning lange tijd te koop staat. Nederland heeft een hoog opleidingsniveau en het is de regering er veel aan gelegen dat zo te houden. Basisscholen en scholen in het voortgezet onderwijs die door de inspectie als zeer zwak zijn beoordeeld, heb ben voortaan slechts één jaar de tijd om de kwaliteit van het onderwijs weer op orde te krijgen. Op dit moment kunnen scholen een aantal jaren zeer zwak zijn, voordat de bekostiging van de school wordt beëindigd of de school wordt opgeheven. Daar zijn de leerlingen uiteindelijk de dupe van omdat ze te lang onderwijs van onvoldoende kwaliteit krijgen. In de huidige situatie kun nen leerlingen jarenlang de dupe zijn van onderwijs dat ver onder de maat is. Daar om wil het kabinet sneller kunnen ingrijpen. Een wets voorstel regelt dat scholen zich binnen een jaar moeten verbeteren. Preventie staat hierbij voorop. Zodra de resultaten van een school onvoldoende zijn, wordt de school gewaarschuwd en geholpen om zich snel te verbeteren. Als scholen dan toch zeer zwak worden, hebben ze één jaar om zich te verbeteren. Mocht dat niet lukken, dan kan de ul tieme sanctie - beëindiging bekostiging of opheffing - toegepast worden. Op de meeste scholen is het onderwijs van voldoende kwaliteit. Zo'n 25 basisscho len en 20 afdelingen in het voortgezet onderwijs zijn echter beoordeeld als 'zeer zwak'. De overheid behoort tot de grootste werkgevers van ons land. In 2011 waren er vol gens opgave van het UWV 444 duizend ambtenaren werkzaam bij het Rijk, de gemeenten, provincies en waterschappen. Maar ook bij de politie, defensie en in het onderwijs. In vergelijking met vijf jaar geleden is dat aantal met 12 duizend gedaald. Vooral bij gemeenten is de werkgele genheid gekrompen; alleen bij de politie was sprake van een lichte groei. De werkge legenheid bij Defensie is het sterkst afgenomen. In 2012 nam het aantal banen bij de overheid af met 16 duizend. Voor 2013 zal het verlies aan banen met 17 duizend nog verder oplopen. De arbeids marktprognose tot 2017 laat zien dat er tussen 2014 en 2017 nog zo 'n 60 duizend banen bij de overheid zul len verdwijnen. Al vanaf 2008 krimpt ook het aantal vacatures bij de overheid. Bij de zorginstellingen groei den de opbrengsten in 2010. en 2011 minder hard dan in de drie voorafgaande jaren. Tegelijkertijd hebben de zor ginstellingen kans gezien de kosten minder hard te laten stijgen. In 2011 brachten ziekenhuizen, geestelijke gezondheidszorg, gehandi captenzorg, de verpleeg- en verzorgingshuizen en thuis- Bedroeg het aantal vacatu res toen bijna 36 duizend, in 2013 is daarvan nog maar 40 procent over. De daling is ook aanmerkelijk groter dan die van het aantal vacatu res in de marktsector. UWV verwacht echter na 2014 een opleving van het aantal va catures in de sector Over heid. De krimp bij de overheid wordt veroorzaakt door be zorg gezamenlijk 51. miljard euro op. Dat is 3,8 procent meer dan een jaar eerder; ook in 2010 stegen de op brengsten. De kosten bij zor ginstellingen zijn de laatste twee jaar eveneens minder hard gestegen. In 2011 na men de bedrijfslasten toe met 3,6 procent tot 49 mil jard euro. In 2010 groeiden deze met 3,9 procent. zuinigingen, die niet geheel via natuurlijk verloop kun nen worden opgelost. De va catures zullen ook in een aantrekkende arbeidsmarkt - in beperkte mate door (po tentieel) boventalligen kun nen worden ingevuld. Zo neemt het gevraagde oplei dingsniveau bij de overheid toe. En wordt klantgericht heid van organisaties en hun medewerkers belangrijker. Hoewel Kroatië op 1 juli 2013 toetreedt tot de Euro pese Unie, wordt het vrije werknemersverkeer met dit land uitgesteld. Werkgevers blijven een tewerkstellings vergunning nodig hebben voor Kroatische werkne mers die hier willen wer ken. Het uitstel geldt in eer ste instantie voor twee jaar. De maximale termijn voor uitstel is zeven jaar. www.de-faam.nl De Faam woensdag 17 april 2013 31 Steeds meer jonge kinderen groeien op in de grote stad. Een erfenis is niet altijd een pretje. foto: Ed Dewaerheijt Ook gemeentehuizen 'lopen leeg'. De krimp van de Nederlandse economie in 2013 wordt vooral veroorzaakt door het achterblijven van de binnenlandse bestedingen. En dat wordt er door het aanhoudende te koude weer niet beter op: de tuincentra verkopen geen zomerplanten en modewinkels zien hun zomercollectie verworden tot winkeldochters. De verwachte voorzichtige groei van de economie in 2014 komt bijna volledig uit de aantrekkende wereldhandel. In 2014 groeit de economie volgens het CPB weer, en wel met 1 procent. De werkloosheid loopt in 2013 met 90 duizend personen op tot 560 personen en in 2014 tot 575 duizend.

de Faam | 2013 | | pagina 31