Zo bereikbaar is uw eigen zonne-installatie Vergeet nooit meer naam van de plant Zo DELTA GROEI BLOEI Waar moet je op letten bij het zaaien van planten Blij met een blauwe bloemenwei Als vergeet-me-nietjes het naar hun zin hebben, zaaien ze zich meestal rijkelijk uit. Al die lichtblauwe bloem pjes fleuren de voorjaarstuin enorm op. Wil je dit tweeja rige plantje een handje hel pen, graaf dan wat zaailin gen uit en verdeel ze over de tuin. Zo krijg je in een mum van tijd een prachtige blauwe bloemenwei! Wist je trouwens dat vergeet-me- nietjes ook in het roze te koop zijn? Potten beschilderen Ben je uitgekeken op de ter racotta potten op het terras of wil je de tuin een andere uitstraling geven? Snel gebeurd: met een beetje muurverf voor buiten krijgt je terracotta pot een totaal nieuw gezicht. Kies voor een neutrale grijstint, ga voor een knalroze kleur, of voor een bijzonder dessin van blauwe en witte strepen of rode en witte stippen. Het mag allemaal! Begin met een grondige reiniging van de pot en laat die vervolgens goed drogen. Patronen geef je van tevoren aan met een krijtje. Vergeet niet het bo vendeel van de binnenzijde mee te verven, want dat blijft in het zicht als de pot is gevuld. Leuk, om de namen te we ten van de planten die in je tuin staan. Maar het valt niet mee om ze te onthou den, vooral als het om de soms ingewikkelde Latijnse benaming gaat. De labels van aangekochte planten worden al snel onleesbaar, ze verkleuren en verbleken in de zon. Dat gewapper van die witte kunststof flap pen is bovendien toch geen gezicht. Maak ze daarom zelf, van hout. Dat ziet er heel natuurlijk uit en het is duurzaam. Je gaat als volgt te werk: verzamel een aan tal stammetjes en takken van 6 cm doorsnee. Als het boometiketten moeten wor den, houd je 10 cm aan. Het mogen ook best paaltjes of vierkante balkjes zijn. Zaag de stam of tak in plakjes van een halve cm dik en boor in elk plakje een gat. Rijg daar een stukje touw door. No teer de naam erop en hang je nieuwe label aan de plant. Een goede tip is om aan de ene kant de Nederlandse naam te schrijven en aan de andere kant de Latijnse naam. Een laagje lak of ver nis verlengt de levensduur van het label aanzienlijk. Onbeschreven etiketten zijn een verrassend cadeautje. Planten zaaien is een dank baar werkje. Tenminste, als het allemaal lukt. Er gaat wel eens iets mis en dat is jammer gezien de tijd die je erin steekt. Daarom enkele goede tips voor beginners. De top drie van veelgemaak- te fouten is: te warm zaaien, te diep zaaien of te veel wa ter geven. Het hardnekkige idee bestaat dat je bij zaaien altijd warmte nodig hebt. Dat is niet zo. Soorten die daar niet om vragen moet je bijvoorbeeld niet binnen voorzaaien: grote kans dat ze er niet tegen kunnen en dat het geen succes wordt. Bestudeer dus vooraf de in structies op het pakje zaad. Te koud zaaien is evenmin goed. Als je te vroeg buiten zaait bestaat het gevaar dat het zaad niet kiemt omdat de temperatuur te laag en de grond te koud is. Wacht dus met buiten zaaien tot de grond is opgewarmd. De derde oorzaak van mis lukking, te nat zaaien, kan je overkomen als je buiten zaait en daarna sproeit. Laat het aan de natuur over, met zijn dauw en regen. Sproeien doet meer kwaad dan goed, het zaad begint voortijdig te zwellen en te kiemen om in een droge periode vervol gens gemakkelijk uit te dro gen. Algengroei op de zaai- grond ontstaat gewoonlijk door te veel water geven. Te weinig is in feite altijd beter dan te veel. Een slimme truc is het zaad te bedekken met gewassen rivierzand. Het is super drainerend, vocht- regulerend en houdt algen- groei tegen. the mutti-utility company www.de-faam.nl De Faam woensdag 10 april 2013 33 Houten plantenlabels zijn mooi 1 duurzaam. Foto: Tuinschrift DELTA Zon Garant zelf energie opwekken met gegarandeerd rendement! www.DELTA.nl/ZonGarant Zaaien is kinderspel als je de tips hieronder opvolgt. Foto: Anita Meuleman Nieuw van DELTA: DELTA Zon Garant. Uw eigen zonne-installatie met opbrengstgarantie van DELTA, 10 jaar lang. Dat is 10 jaar profiteren van een gegarandeerde opbrengst inclusief service en onderhoud. Niet alleen duurzaam maar ook goed voor uw portemonnee. Er zijn 60.000 Zeeuwse woningdaken geschikt voor DELTA Zon Garant. Wilt u weten wat u maandelijks kunt besparen? Doe dan de daktekst op www.DELTA.nl/daktest. Blijkt ook üw dak geschikt? Maak dan gelijk een afspraak voor een adviesgesprek!

de Faam | 2013 | | pagina 33