Inloophuis opent deuren voor mensen met beginnende dementie Eigen DNA-boek voor Kapelle Minder storingen door goed onderhoud Sluisdeuren van Kleine Sluis in Vlissingen vervangen Provincie Zeeland steunt buurtbussen in kleine kernen Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Het Odensehuis Walcheren opent begin april zijn deuren aan het Pablo Picassoplein 87 in Vlissingen. Dit inloophuis is er voor mensen met beginnende dementie en hun verzorgers. Het Odensehuis Walcheren is het eerste huis in Zeeland. Grote voorbeelden zijn het Odense huis in dè stad Odense in Denemarken en Amsterdam. Contact en steun "Bij het Odensehuis Walcheren kunnen deel nemers in een ongedwongen eh informele sfeer terecht voor informatie, contact en steun van lotgenoten, maar ook voor ontspan ning," vertelt gedeputeerde George van Heukelom. Het is de bedoeling dat ze samen activiteiten organiseren, zoals wandelingen, beweegacti- viteiten, schilderen, koken etcetra. Het inloophuis draait voornamelijk op vrijwilligers. Daarnaast helpen de naasten van de beginnend dementerenden ook mee." Langer thuis blijven Rita Zwagemaker is coördinator"We anticiperen op de groeiende groep dementerenden in deze provin cie. Met de vergrijzing groeit ook de groep mensen met dementie. Door te proberen hun naasten vroeg tijdig te ontlasten via het inloophuis, kunnen de ménsen langer thuis blijven wonen. Hiermee wordt de draagkracht van de naasten vergroot en de-druk op de verzorgingshuizen verlaagd. We streven ernaar het gat te vullen in de tijd tussen de diagnose en de aanvang van de zwaardere medische zorg." Provincie Zeeland subsidieert het project Odensehuis Walcheren met 77.500 euro. Dit project voorziet in nieuwe oplossingen voor de toenemende vraag naar zorg. De bedoeling is om op termijn meer inloop huizen te realiseren in Zeeland. Onlangs verscheen het DNA-boek van de Gemeente Kapelle. Inmiddels hebben acht van de dertien Zeeuwse gemeenten een eigen DNA-boek, waarin de eigenheid van die gemeente staat beschreven. Diepe verbondenheid Door ondernemers, inwoners en organisaties te vragen wat zo typisch is voor de gemeente waarin ze wonen, werken, ondernemen en/of recreëren komt de eigenheid ervan boven tafel. Het DNA-boek van Kapelle kent acht thema's: van Goed voor elkaar en Actief tot Rijk aan verenigingen en Bloeiend. Frits Lunenborg, fysiothera peut: "Als je gevoel voor mensen hebt, word je al snel ingesloten in de gemeenschap." De vijf woonkernen worden apart belicht met ieder hun eigen kenmerken. De inwoners van de kernen voelen een diepe verbondenheid met hun geboorteplaats. Iemand uit Wemeldinge zal zich niet snel een 'Kapellenaar' voelen. Achterin het DNA-boek vind je de kleuren die passen bij de gemeen te Kapele, zoals Fruitkist, Sjerp, Blaasinstrument en Oosterschelde. Provincie Zeeland is stuwende kracht achter.het DNA-concept. Elke gemeente levert-zelf ook een bijdra ge. Gemeenten die hun DNA hebben vastgelegd, kunnen het gebruiken voor productontwikkeling en promotieactiviteiten. Want als je weet wie je bent, kun je producten ontwikkelen die je eigen identiteit versterken. Meer. lezen over de verschillende gemeentelijke DNA's en de promotie van Zeeland? Ga dan naar www.laatzeelandzien.nl en klik op het kopje rechtsboven: DNA's van Zeeland. Storingen aan bruggen en sluizen voorkomen kan niet, maar de kans op een storing verminderen kan wel. Provincie Zeeland maakt daar werk van door regelmatig onderhoud. Dat werpt zijn vruchten af, want het aantal storingen ligt ver onder de norm. Inzicht Vanuit de Nautische Centrale Vlissingen (NCV) worden de sluizen in Vlissingen en Veere en alle bruggen over het Kanaal door Walcheren en de Zeelandbrug op afstand bediend. Storingsberichten komen dan ook bij deze centrale binnen. Niet iedere storing heeft gevolgen voor verkeer en/of scheepvaart. Soms is er bijvoorbeeld een lampje kapot aan een slagboom. Een andere keer is er sprake van een technisch mankement en dan is in de beleving een brug of sluis al snel een onding als je er niet overheen kunt. Sinds 2009 worden de storingsgegevens van de bruggen en sluizen bijgehouden in een overzicht. Op deze manier krijgt Provincie Zeeland inzicht of en in welke mate storin gen van invloed zijn op het weg- en scheepvaartverkeer. De afgelopen vier jaar is het percentage stremmingen onder de norm van 0,4 procent geble ven. Deze norm is gerelateerd aan het aantal openingen gedeeld door het aantal storingen. Meer weten www.zeeland.nl/verkeer_vervoer/ Welke bruggen en sluizen heeft Provincie Zeeland in beheer én onder houd? De Keersluisbrug, Sloebrug, de Draaibrug en de sluizen in Vlissingen. De Schroebrug inclusief loper voetgangersbrug, Stationsbrug en de Arneverkeersbrug in Middelburg. Net als de sluizen in Veere en de Zeelandbrug. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Gemeente Kapelle. Anda van Riet (buurtbus), DNA beeldbank via www.laatzeelanzien.nl Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum Via de e-mail mfocentrumiazeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6. 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 17 april 2013. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk Onlangs zijn de houten ebdeuren van het bifitenhoofd van de Kleine Sluis in Vlissingen vervangen in opdracht van Provincie Zeeland. De uitkomende puntdeuren hebben sinds 1953 zestig jaar dienst gedaan bij het schutten van schepen. Ook werden de scharnieren van de deuren geïnspecteerd en gerepareerd. De pen van het onder ste scharnier, ook wet taats genoemd, werd vervangen. Omdat de taats zich op de bodem van de sluiskolk bevindt, werd daarbij gebruik gemaakt van een droogzetkuip. Ook de beugel van het bovenste scharnier, ook wel hals genoemd, werd gerepareerd. In de loop van de jaren worden ook de deuren van het binnenhoofd vervan gen. Vanaf 8 april 2013 gaan de buurtbussen 191 Nieuwerkerk- Ouwerkerk-Zierikzee-Dreischor-Sirjansland en 181 Middelburg- Nieuw en St. Joosland-Ritthem-Oost-Souburg rijden. Buurtbus 190 Zierikzee-Kerkwerve krijgt een nieuwe halte bij het Watersnood- museum. Later dit jaar gaan er moge'lijk nog meer buurtbussen rijden. De buurtbus is een vorm van openbaar vervoer (OV) uitge voerd door vrijwilligers uit die kleine kernen. Afstemming op vraag noodzakelijk Het huidige contract met de OV vervoerders Connexxion en Veolia Transport loopt tot en met 2014. De geringere financiële ruimte vanaf 2015 vraagt om slimme vormen van openbaar vervoer om het openbaar vervoer in de kleine kernen in stand te houden. Connexxion en Veolia Transport voeren de buurtbus nu al in om daarmee te zor gen dat bij aanvang van de nieuwe concessie in 2015 het openbaar vervoer op het platteland beschikbaar blijft. Gedeputeerde George van Heukelom: "Het college van Gedeputeerde Staten vindt het belangrijk dat alle inwoners van Zeeland gebruik kunnen maken van het OV. Het beeld van het OV in Zeeland is enerzijds dat bussen leeg rondrijden en anderzijds dat bussen overvol zitten. Cijfers bevestigen dat beiden waar zijn. Provincie Zeeland wil daarom graag een ander systeem van openbaar vervoer: niet meer aanbodgericht (elke kern elk uur een bus in twee richtingen), maar vraaggericht, dus het aan bod afstemmen op de vraag. Dat betekent dat er bijvoorbeeld tijdens de spits of rondom de schooltijden grote(re) bussen kunnen worden ingezet en dat er in de daluren een oproepsysteem komt. Wij steu nen de buurtbus, omdat wij inschatten dat bewoners van een regio liever een buurtbus hebben die volgens een vaste dienstregeling rijdt, dan een regiotaxi die vraagafhankelijk wordt ingezet." Enthousiaste vrijwilligers Op dit moment rijdt op drie trajecten in Zeeland een buurtbus. Lijn 190 Zierikzee-Nieuwerkerk; lijn 194 Kruiningen NS-Rilland en lijn 489 Clinge-Ossenisse. De ervaringen met de huidige drie buurtbussen zijn positief. De vrij willigers zijn enthousiast en de reizigers zijn over het algemeen tevreden. Provincie Zeeland is op dit moment bezig met een OV-visie waarin de plannen voor het openbaar vervoer tussen 2015 en 2025 staan ver woord. Provinciale Staten stellen deze visie naar verwachting in de zomer van 2013 vast. Meer informatie www.degoedekantop.nl Provincie Zeeland

de Faam | 2013 | | pagina 41