zeeland seaports o de wind in de rug QuotesM o Zeeuws Offshore Wind Project zesde jaargang - nummer 27 - -i- :Sè^ :~J^£4g&£e!?ë3s& S Bow Terminals Arjen Pattenier is business unit manager offshore energy bij BOW Terminals.'ln 2010 zijn we met onze offshore energie projecten begonnen, een markt met toekomst. We richten ons op windmolenparken en op olie- en gasprojecten. Er zijn niet zo heel veel bedrijven met zo veel ruimte en kennis die deze diensten kunnen aanbieden. Wij hebben ook veel geïnvesteerd in kwaliteit en veiligheid. Dat is noodzakelijk om dit soort projecten te mogen behandelen. Momenteel zijn we uitvalsbasis voor het Dan Tys project, een Deens offshore windmolenpark van 80 turbines van VattenfaU. Samenwerking met andere bedrijven zoals VDS, Hillebrand of Overlasko is belangrijk. Je vult elkaar aan, kunt een compleet concept aanbieden. Wij bieden de ruimte, zij constructies. Zo kun je samen bedrijven naar Vlissingen halen.' VDS Staal en Machinebouw Robert van der Loos is business development manager bij VDS in Vlissingen-Oost. 'Twee jaar geleden heb ik de BOW terminal opgericht. In die functie heb ik veel offshore windprojecten naar Vlissingen gehaald. Inmiddels ben ik overgestapt naar VDS, een offshore constructiebedrijf. We maken onder andere onderdelen voor offshore windmolenparken en we rusten schepen uit voor rederijen die de materialen naar de locaties op zee vervoeren en installeren. In alle offshore windprojecten die tot nu toe in de Vlissingse haven zijn behandeld, hebben we wel een rol gespeeld. De toekomst ziet er, met opdrachten voor de komende twee jaar, goed uit. Dat er belangstelling is, verbaast me niet. Vlissingen is de perfecte haven voor dit soort activiteiten. De stuwadoorsbedrijven en constructiebedrijven vormen een ijzersterke combinatie.' De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele, Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond; Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur; Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvolle manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens. Zo luidt onze missie, De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn: betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Zeeland Seaports kijkt niet alleen toe hoe windmolen parken worden gebouwd. Het havenbedrijf werkt samen met vijf andere partijen uit Zeeland aan een plan om zelf zo'n park op de Noordzee te gaan bouwen. We willen dat doen voor de Zeeuwse kust, maar uit het zicht van de strandliefhebbers. Het project heet het Zeeuws Offshore Wind Project en is een initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie. Niet zo vreemd dat juist deze organisatie het voortouw heeft genomen. De ZMf staat voor een gezonde Zeeuwse en klimaat- neutrale toekomst. In die toekomst kan duurzame energie natuurlijk niet ontbreken. Dat vraagt om actie en investeringen. Naast Zeeland Seaports hebben Delta NV als energieleverancier, Heerema als Zeeuwse bouwer van offshore constructies, Verbrugge Terminals met logistieke expertise en Zeeuwind, de coöperatie voor windenergie, zich bij het project aangesloten. Het plan van aanpak is inmiddels vastgesteld, een bureau werkt de financiële kant van het project uit. De zes partners richten ondertussen hun pijlen op de pro vincie voor draagvlak voor de ideeën. 2013 wordt cruciaal, dan moet blijken of het project levensvatbaar is. Zo n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening; alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. De Zeeuwse havens blijven zich ook dit jaar verder ontwikkelen. Nieuwbouw, uitbreiding en nieuwe activiteiten zorgen er voor dat de Zeeuwse havens blijven meespelen. In Haven in Zicht leest u hier meer over. Iedereen die wel eens op de fiets zit of naar het strand gaat weet het: aan de Zeeuwse kust waait het eigenlijk altijd. Niet verwon derlijk dus dat verspreid over de provincie windmolens zijn gebouwd. Ze leveren duurzame energie, zij het op bescheiden schaal. Om veel meer mensen te kunnen voorzien van groene stroom, bouwen energiebedrijven grote windmolenparken op de Noordzee. Het water is er niet diep en de wind is er prima. Honderden molens zullen de komende jaren bijdragen aan het terugdringen van broeikasgassen in onze atmosfeer. Voor het bouwen van zo'n windmolenpark zijn veel materialen nodig: grote pylonen, zware turbines en de enorme wieken natuurlijk. Al deze bijzondere onderdelen worden over het water aangevoerd en ter plaatse geassembleerd. 'De Vlissingse havens zijn een uitstekende uitvalsbasis voor die levering.' Dat zegt Peter Geertse, commercieel manager bij Zeeland Seaports. 'Onze haven ligt dicht bij de Noordzee en is prima toegankelijk voor de grote installatieschepen die de onderde len transporteren. We hebben voldoende diepgang en ze worden niet gehinderd door sluizen en bruggen. Dat scheelt veel tijd en dat is weer belangrijk voor schepen die steeds maar enkele van die grote onderdelen tegelijk mee kunnen nemen. SfHRsaililiÊiSPSiBS Overslag aan de kade bij BOW Terminal Wil: l-LLHIIjlWJIIHIÜLi Maar Vlissingen heeft meer troeven. Er zijn heel veel bedrijven die diensten en producten kunnen leveren voor de ontwikkeling van windmolenparken. 'De specialistische terminals van BOW en Verbrugge bijvoor- - beeld', zegt Peter Geertse, 'bieden ruimte voor tijdelijke opslag van de grote en vooral zware onderdelen. Bedrijven als Hoondert en VDS zijn gespecialiseerd in het bouwen van grote staalconstructies. Heerema is gespecialiseerd in het ontwerpen en bouwen van offshore constructies, zoals de trans formatorplatformen die nodig zijn om de opgewekte stroom aan te kunnen sluiten op het elektriciteitsnetwerk, Mammoet is specialist op het gebied van zwaar trans port, Multraship kan als sleepdienst worden ingezet en zo kan ik nog wel meer bedrijven noemen die het werk van de windmolen bouwers makkelijker kunnen maken. Waar het op neerkomt, is dat we hier dus alles in huis hebben om de bouw van wind molens op de Noordzee te ondersteunen. De eerste projecten zijn inmiddels uitge voerd. Vlissingen is in beeld als succes volle uitvalsbasis. Dat beeld willen we vasthouden. Nu worden de parken gebouwd, over een aantal jaren is onderhoud nood zakelijk. Dat brengt productie, transport en werkgelegenheid met zich mee. Het is belangrijk om Vlissingen als offshore wind haven te promoten. Gezamenlijk. Met z'n allen sta je toch sterker én het is een branche met toekomst.' Verbrugge Terminals Erik van der Ham is Commercial Manager Offshore Wind Energy bij Verbrugge Terminals. 'We hebben ruime ervaring opgedaan bij grote projecten. Inmiddels hebben we ruim vijfhonderd funderingen behandeld. We willen onze activiteiten uitbreiden, ons ook gaan richten op de installatie van de windturbinegeneratoren. We hebben als Verbrugge Terminals een uitstekende positie, we beschikken over vakmanschap van hoog niveau, ruime capaciteit en uitbreidingsmogelijkheden, een ligging vlak bij de Noordzee en zijn toegankelijk zonder sluizen.' schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O portiazeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 (0)115 647400 O F 0031 (0)115 647500

de Faam | 2013 | | pagina 18