Het Oosterscheldegevoel van een Zeeuwse stadsdichter mm T) Zeeuwse Duurzame Waardekaart is voordelig als je voor duurzaam kiest! Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 30 januari 2013 De Faam pagina 21 Dat geeft een ongekend gevoel van welbehagen en gelukzaligheid KNRM mensen redden mensen De Duurzame Waardekaart is een voordeelpas waarmee je korting krijgt op producten en diensten die waarde hechten aan mens, dier en milieu. Het gaat om duurzame alternatieven voor het 'gangbare' aanbod. Voor dagelijkse boodschappen maar ook voor kleding, cosmetica, cadeaus of vakanties kun je op de site van de Waardekaart terecht. Alle medewerkers van de gemeente Middelburg krijgen deze week een Waardekaart in het kader van de kick-off voor een energie- en klimaatvriendelijk gemeentelijk beleid. 4U Een greep uit de Zeeuwse aanbieders waar je met de Waardekaart korting krijgt: Rode Rozen en Tortilla's Suukermeisje Suukermeisje is het adres voor iets lekkers en iets moois zoals taarten, cupcakes en ander suukergoed. Bij besteding vanaf 35,- krijg je vier (h)eerlijke brownies cadeau. Kaasboerderij Scheljach Kaasboedrij Schellach is het adres voor (h)eerlijke kazen, gemaakt van de melk van hun eigen koeien. Met de Waardekaart krijg je 30% op de overjarige kaas. Outdoor Inspiration Acht coachingswandelingen door de natuur bij Outdoor Inspiration. Waardekaartprijs 400,- (normaal prijs 480) Logus Boerderijwinkel in 't Anker In onze boerderijwinkel vind je wat het land en de dieren ons brengen. Bij je eerste aankoop krijg je de eerste 5,- gratis. Biodrome Haar Natuurlijk Haar Natuurlijk is de eerste milieu vriendelijke kapsalon van Zeeland. Kaarthouders ontvangen 10% korting op alle producten van Logona. Zo zorg ook jij voor een betere wereld! Dichter, schrijver en colum nist Theo Raats is begin dit jaar benoemd tot stads dichter van Middelburg. Hoewel hij tegenwoordig domicilie heeft in Katten- dijke, woonde hij van 1981 tot 2002 in de Zeeuwse hoofdstad. Wat heeft een stadsdichter met het Natio naal Park Oosterschelde? Carrie Fr ederiks Kattendijke We schrijven 15 januari, de dag dat Nederland in de ban is van hevige sneeuwval en meer dan 1000 kilometer aan files kent. Het plan om een poosje rond te banjeren bij de Rattenkaai wordt afgeblazen. Thuis, aan de robuuste tafel, steekt de dichter van wal: "Ik heb sowieso iets met water. Ik ben opgegroeid met water. De Oosterschelde is daar een onderdeel van. Al les wat met de zee en Zeeland te maken heeft zit in mijn hele wezen. Nu zijn de herdenkingen van de ramp, en er zijn vreselijke dingen gebeurd, maar ik kan er niet aan ontkomen: aan respect en angst, maar ook aan trots en een soort overmoed. Ik kan als het stormt naar het water kij ken en er een adrenalinestoot van krijgen. Het is net alsof je er deel van uitmaakt. Een soort oergevoel. Je ziet die rollers aan komen. Dat loopt zo heel mooi langs het talud weg. Zo van je kan me toch niet stoppen. Die ongelooflijke power van het wa ter." Even dwalen zijn ogen af naar de tuin, waar vogels zich te goed doen aan een vetbol. "Weet je wat ik ook nog eens ge vonden heb? Daar gaat het ver haal Dankbaarheid over. Wacht even." Snel staat de stadsdichter op om triomfantelijk terug te keren met een zware massieve plank. Aan weerszijden staat in zwarte letters het woord Dank baarheid. "Gevonden langs de Oosterschelde tijdens mijn dagelijkse wandeling met de hond. Waarschijnlijk afkomstig van een klassieke gereformeerde platbodem. Toen dat bord was gevonden heb ik er een heel verhaal omheen gemaakt. Om met Bomans te spreken, een verhaal wordt pas interessant als de verteller gaat liegen. Ik bedoel daarmee dat de werke lijkheid mooier wordt gemaakt. Je moet het maar eens lezen." Theo Raats heeft meerdere ver halen en gedichten geschreven over plaatsen en gebeurtenis sen rondom de Oosterschelde. Een van zijn laatste gedichten gaat over de Rattenkaai "Het gedicht is gebaseerd op gevoel. Ik waan me daar in de Middel- Besloten wordt dicht bij huis te blijven en naar de Kattendijksedijk te gaan waar de poëzie-mo- vie Scheldevogel kin de schoonheid van Kattendijke, Zeeland, Nederland' is opgenomen. eeuwen. Ik zie een omgeving die zo'n enorme rust en verlaten heid uitstraalt. Ik denk dat een mens dat nodig heeft. Om naar iets te kijken waar ogenschijn lijk niets gebeurt, maar waar het krioelt van het leven. Je ziet de geultjes langzaam vollopen met water. Je ziet er beestjes rondlo pen waarvan je het bestaan niet vermoedde. Dat geeft een on gekend gevoel van welbehagen en gelukzaligheid." Het gedicht Scheldevogel staat op youtube. com8 www.theoraats.nl Oosterschelde doodgewoon Midden in Zeeland ligt het grootste nationaal park van Nederland. In vele opzich ten een uniek natuurgebied, maar niet veel Zeeuwen zijn zich daarvan bewust. Voor de meesten is de Oosterschelde er gewoon. Toch hebben veel inwoners iets speciaals met dit gebied op en rondom de ongewoon Oosterschelde: ze laten zich erdoor inspireren; ze bren gen er hun vrijetijd door; ze werken er of ze rijden er langs, door en over op weg naar school of werk. Maar wat betekent Het Nationaal Park Oosterschelde voor al die bekende en onbekende gebruikers? Westkapelle Redders van de KNRM zijn vrijwel zonder uitzondering vrijwilligers. 24 uur per dag, zeven dagen per week kun nen de redders worden op geroepen voor mensen in nood op het binnenwater of op zee. Nieuwe vrijwilligers zijn nodig om dit werk ook in de toekomst te kunnen blij ven doen. De KNRM heeft onder meer reddingstations in Westkapelle, Veere en op Neeltje Jans. De kustwacht roept de redders op voor dui kers, surfers of zwemmers in nood, boten in problemen of bijvoorbeeld voor medische evacuaties. Opleiding De KNRM leidt iedere vrijwilliger op tot schip per. Opleidingen zijn er op het gebied van eerste hulp, communicatie, navigatie erf techniek. Er zijn regelmatig oefenavonden. Uitgangs punt voor de KNRM is dat de boot binnen 10 minuten na alarmering moet kunnen varen - voor Neeltje Jans is dat 15 minuten. Dat bete kent dat redders in de direc te omgeving van een station moeten wonen of werken. De schippers van de KNRM reddingstations Neeltje Jans, Veere en Westkapelle zijn graag bereid meer te vertel len over de mogelijkheden. Hun contactgegevens staan op de website. Ook is Rob van Tricht, PR-coördinator Neeltje Jans bereikbaar via; 0118-594431. www.knrm.nl Bij cateringbedrijf Rode Rozen Tortilla's ontvang je 10% korting op een borrelassortiment, bij bestelling vanaf vijftien personen. Met de Waardekaart ontvang je 10% korting op alle isolatiematerialen die bij Logus verkocht worden. SANTÉ Natuurcosmetica en Dr. Hauscka cosmetica zijn goed voor de natuur en voor je huid. Met de Waardekaart ontvang je 10% korting op Dr. Hauschka en Santé. Voor Zeeuwen is er-een speciale website met nog meer aanbiedingen een kortingen voor duurzame producten: www.duurzamewaardekaart.nl/ zeeland Wil je meer informatie over de Waardekaart of er een bestellen a 5,- Dat kan via 0113 - 26 98 77 of info@biobasicszeeland.nl

de Faam | 2013 | | pagina 21