J 2013 is Latijns-Amerika jaar in Goes Afslag A58 komt aan de westkant SGP-Christenllnie op de Goese barricades Deze week in Goes: petitie tegen koopzondag ng sits- at de eit i sis 3ar e Strengere straf uitkeringsfraude Verplaatsbaar groen komt Nieuwe school Getijde College S- De overheid vindt het be langrijk dat geld bestemd voor uitkeringen alleen terecht komt bij mensen die hierop recht hebben. Het grootste deel van de ontvangers van een uit kering houdt zich aan de regels. Een klein deel doet dat niet en voor dat deel worden de boetes fors ver hoogd. De gemeente con troleert regelmatig of een uitkeringsgerechtigde zich aan zijn plichten houdt. De gemeente is aange sloten op een digitaal in formatiebestand waarin gegevens zitten van UWV, Belastingdienst, RDW, de SVB en andere publieke organisaties. Wanneer ge gevens veranderen moet de uitkeringsgerechtigde dat doorgeven. Strengere straffen houdt in dat teveel betaald geld terugbetaald moet worden en men krijgt een even hoge boete. Gaat men opnieuw in de fout dan wordt de boete 150% van dat bedrag. Na een tweede overtreding kan de uitkering maximaal drie maanden worden stopge zet. Omdat verplaatsbaar groen op de Singelstraat in Goes te duur zou worden, liet wethouder Loes Meeuw- isse weten het voorstel in te zullen trekken. In'de raadsvergadering van don derdag 20 december 2012 stond het voorstel echter ongewijzigd op de agenda. De stemmen dreigden te staken maar door een inderhaast opgeroepen raadslid van het CDA was er een minimale meer derheid voor het college voorstel om 15.000,- euro beschikbaar te stellen om dit verplaatsbare planten bakken systeem mogelijk te maken. In de Stadspoort in Goes wordt in augustus een nieuwe private mbo-school geopend, het Getijde Col lege. Het is en initiatief van Kees van de Wouw de rec tor van het Luzac College in de Zusterstraat. Hij en enkele ondernemers zijn van mening dat het MBO- onderwijs beter kan. Zij schatten dat er dit jaar zo'n zestig leerlingen zullen instromen. De gemeente Goes gedoogt het Getijde College voor maximaal twee jaar. De schooi ligt binnen het 250 meter criterium voor coffeeshops en dat heeft Goes liever niet. Ook rijst de vraag of een kantoren complex wel zo geschikt is als'huisvesting voor een onderwijsinstelling. Het is de derde keer dat Goes een themajaar organiseert, het Afrikajaar 2009 ligt bij velen nog vers in het geheugen. Vorig jaar op 22 april is er een ideeënavond gehouden voor het Latijns- Amerikajaar wat veel ideeën opleverde. Voor het Latijns-Amerikajaar is een mooi programma gemaakt dat op verrassende wijze is ingevuld. Gisteren was in theater De Mythe onder grote belang stelling de feestelijke opening van dit themajaar met een Nieuwjaarsreceptie in Latijns-Amerikaanse stijl. Op deze Nieuwjaarsvoorstelling werd de aftrap ver richt door burgemeester Verhulst waarna verschillende artiesten een voorproefje gaven op de evenementen van later dit jaar. Muziekgroep Son Asi verzorgde tij dens de voorstelling en naderhand in de foyer voor de muzikale omlijsting met de warme klanken van Ca- raibische muziek. In Samenspel liet burgemeester René Verhulst eerder al weten weten: "In 2013 staat Goes in het teken van Latijns-Amerika. De vlaggen in de stad zijn dan in bonte kleuren, dansgezelschappen oefenen druk de salsa en filmtheaters bereiden zich voor op de Latijns- Amerikaanse film. Er zij uiteenlopende evenementen te zien op het gebied van kunst, cultuur, sport, historie en educatie. Ook als het gaat om de millenniumdoelen, zoals armoede en onderwijs, verdient Latijns-Amerika onze aandacht. De gemeente heeft de ambitie om van alle Goesenaren wereldburgers te maken. Ik weet zeker dat al die mooie evenementen ook pnze saamhorigheden gaan verster ken; niet alleen tussen de mede-Goesenaren, maar ook met de Latijns-Amerikaanse burgers en bedrij ven. Een completer beeld van Latijns-Amerika krijgen we op de koop toe. We willen dingen doen én samen Gisteren was in theater De Mythe de feestelijke opening in Latijns-Amerikaanse stijl. doen om onze doelen te bereiken. Daarom organiseert de gemeente Goes iedere vier jaar een thema jaar. Ie dereen moet kunnen genieten van kunst en cultuur, zonder uitzondering. En dat ondanks het feit dat de gemeente dit jaar en de komende jaren de broekriem nog wat steviger moet aantrekken. Dit jaar hebben we minder uit te geven dan in voorgaande themajaren. Wethouder Loes Meeuwisse: "Nieuwe afslag A58 belangrijk voor de hele regio." FOTO LEON JANSSENS De westelijke variant voor de nieuwe afslag op de A58 heeft de voorkeur van het college B W van Goes. Wethouder Loes Meeuwisse: "Met deze afslag worden een aantal problemen opgelost. Wij hebben voor deze optie gekozen omdat op deze manier de woningen aan de Groeweg, in de variant oostelijk van de 's-Gra- venpolderseweg, ontzien kunnen worden. Bovendien is gebleken dat er in dat gebied een vliedberg met archeologische waarde is die intact moet blijven. De nu gekozen variant aan de westkant heeft een aantal voordelen ten opzichte van de oostelijke optie. Het is namelijk iets goedkoper, 18 miljoen euro in plaats van 20 miljoen euro. Wij verwachten 8,9 miljoen.van het Rijk, maar zonder dat geld, géén afslag. De wes telijke op- en afritten nemen minder ruimte in beslag en sluiten rechtstreeks aan op de Nansenbaan bij de spoorlijn SGB." Goes verwacht hiermee een oplossing te bieden aan het dagelijkse fileleed in de ochtend- en avondspits. Betere bereikbaarheid voor de bedrijven en: "Ook het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zou graag zien dat er vanaf de A58 een vlotte en snelle verbinding tot stand komt zodat de bereikbaarheid van het Ziekenhuis ver groot wordt." Een ander voordeel bij deze keuze is de 's-Gravenpolderseweg, die intact kan blijven; behalve gemotoriseerd verkeer is hier ook veel fietsverkeer met name schooljeugd. In de oostelijke variant had dit al verkeer de op- en afritten moeten passeren, nu niet. "De afslag is belangrijk voor de hele regio rond Goes", aldus Meeuwisse. We doen er toch alles aan om mooie activiteiten te kunnen organiseren en zijn verheugd dat sponsors toch kunnen bijdragen." Het wordt een kleurrijk jaar boordevol activiteiten voor en door Goesenaren, alles in het teken van de Zuid-Amerikaanse cultuur. Net als in ieder themajaar is er een openluchtspektakel op een verrassende plek in Goes. Volgens de gemeenteraadsfractie SGP-ChristenUnie heeft het college van B&W zonder wettelijke grond besloten dat alle supermarkten in Goes op zondag open mogen, terwijl de draagkracht in de gemeente hiervoor zeer beperkt is. Het wel of niet verruimen van het aantal koopzondagen is het afgelopen jaar al veel in het nieuws geweest, de SGP-ChristenUnie fractie heeft hier al vaker aandacht voor gevraagd. Om deze aandacht kracht bij te zetten is de fractie een petitie gestart. De SGP-ChristenUnie fractie is ervan overtuigd dat veel Goesenaren deze mening delen. Hetzij omdat ze de zondag als een door God gegeven rustdag beschou wen, of omdat men het van belang vindt om één dag in de week tijd te hebben voor andere zaken dan de alledaagse beslommeringen. Uit onderzoekl, dat de fractie in mei van dit jaar uitvoerde, is gebleken dat er onder de Goese middenstand meer stemmen té gen verruiming te vinden zijn, dan vóór. De fractie draagt verder een aantal punten aan die de mening ondersteunen. Zoals genoemd is er nog geen wet telijk grond voor wekelijkse zondagsopening. Ook is het onwenselijk om de kleine ondernemers, die Goes uniek en aantrekkelijk maken, verder achter te stellen door zondagsopening toe te staan zoals nu het geval is met openstellen van de supermarkten. De petitie is in eerste instantie te ondertekenen tot 1 februari, maar mocht er eerder een significant aantal ondertekenin gen zijn, dan zal de petitie eerder aangeboden worden. Het nieuwe gedoogbesluit is ingegaan per 1 januari 2013. Naast de petitie biedt SGP-ChristenUriie Goes ook een modelbrief aan de winkelaars en winkeliers van Goes aan. Via deze brief kan er persoonlijk be zwaar tegen het besluit aangetekend worden. De brief is via de website, www.SGP-CU.nl, te downloaden. De SGP-ChristenUnie fractie hoopt dat het college via deze acties terugkomt op het eerder genomen besluit: het gedogen van zondagsopenstelling van supermark ten. De fractie hoopt zo te bereiken dat ten minste wordt gewacht tot daarvoor een wettelijke grond is en dat men in de overweging ook de belangen van de middenstand in Goes mee laat wegen. http://geenzondagsopeninggoes.petities.nl

de Faam | 2013 | | pagina 9