Twee fraaie boeken Zorgeloos rijden door goed onderhoud Wie komt er vliegeren? Exposities Walcheren Moderne auto geeft aan dat onderhoud nodig is Altijd actueel: de-faam.nl doriderdag~'27 december 2012 De Faam pagina Ï6 Jan Simonse presenteerde onlangs twee nieuwe fotoboeken in De Drvkkery in Middelburg. FOTO: IZAAK VERKESTE s-Heerenhoek De Zeeuwse Vlieger Vrien den is een Zeeuwse ver eniging, die het vliegeren propageert als een volwaar dige hobby die iedereen kan doen. Maar ook van ver bui ten de Zeeuwse grenzen wo nen leden, die aangetrokken worden door de prachtige Zeeuwse stranden. En zeg nou zelf: je kan toch nergens beter vliegeren dan in Zee land. Bijzonder voor de ZVV is, dat de leden niet alleen sa men vliegeren, ze schuiven ook geregeld achter de naai machine om zelf te bouwen. Ze doen dat alleen op een zolderkamer of gezamen lijk. Daarvoor wordt er o.a. in de winterperiode een clubproject georganiseerd. Beginners bouwen dan on der begeleiding van ervaren bouwers hun eerste vlieger. Maar ook die ervaren bou wers leren van elkaar. Bouwmiddagen De ZVV-bouwmiddagen zijn op 19 januari, 2 en 16 februari, in gebouw de Blik vanger te 's-Heerenhoek, van 13.00 tot 16.00 uur. Het model voor mensen die hun eigen vlieger willen maken, is gekozen voor een delta vlieger. Een driehoekige vlieger met een basis van ongeveer 1.50 meter. Het materiaal is te gen kostprijs te bestellen bij de club. www.zeeuwsevlieger- urienden.nl In De Drvkkery werd onlangs de boekpresentatie gehouden van twee fotoboeken van Jan Simonse. Het ene boek bevat foto's van Middelburg uit de jaren zeventig van de vorige eeuw; het andere toont Vlis- singen in diezelfde periode. Gerard van der Hoeven Middelburg Volgens de Vlissingse gemeen tearchivaris, Ad Tramper, zou je de amateurfotograaf Simonse (66) een 'Vlisburger' kunnen noemen. Simonse woonde in Vlissingen, Middelburg en na een kort verblijf in Amsterdam opnieuw in de Scheldestad en tegenwoordig weer in Middel burg. De twee fotoboeken la ten in zwart-witfoto's zien hoe de twee steden er veertig jaar geleden uitzagen in al zijn fa cetten. Opmerkelijk is vaak de verpaupering, de inmiddels van de kaart geveegde stadsdelen en het typische modebeeld uit die jaren: lang haar, wijde broeks pijpen. Vooral in het fotoboek over Vlissingen is dat goed te zien. Volgens Tramper foto's om "te bekijken me je geheu gen, omdat de foto's een fraai tijdsbeeld weergegeven." Een tijdsbeeld van het Middelburg en Vlissingen van nog maar zo'n veertig jaar terug. De contrasten en grijstinten zijn typerend voor de foto's van Simonse, die be zig was met het digitaliseren van duizenden door hem gemaakte foto's en daardoor op het idee kwam voor een fotoboek. Den Boer/De Ruiter besloot tot het uitgeven van twee afzonderlijke boeken, één met foto's van Mid delburg en het andere over Vlis singen. Uiteraard kon Ad Tram per in zijn toespraak niet om het feit heen om de eeuwenoude en voortdurende rivaliteit tussen Middelburg en Vlissingen ter sprake te brengen. De boeken kosten 9.90 euro per stuk. Sharon Notebaart Desafinado 'Jazz in the picture' is de titel van de foto-expositie in het Middelburgse jazzcafé Desa finado. Fotograaf Ton Stano- wicki toont in deze expositie werk dat hij maakte tijdens de afgelopen edities van het International Jazz Festival in Middelburg. De expositie bestaat uit eenentwintig fo to's gemaakt tijdens de jazz festivals in de periode 2009 -2012. Stanowicki wilde de schoonheid en het verstilde van de muzikant en zijn in strument vastleggen. Hij ge bruikt compositie en kleur om een bijna gestileerd beeld van de sfeer weer te geven. Dat contrast tussen werke lijkheid en beeld maakt de foto's spannend en interes sant. De foto's zijn te zien in de bovenzaal van het café. Philippus Lansbergen Bij Volkssterrenwacht Phi lippus Lansbergen in Mid delburg is nog tot en met 5 januari de foto-expositie te zien van fotograaf Jan Koeman, waarin een link wordt gelegd tussen de door vroegere VOC-zeevaarders beschreven en benoemde sterrenbeelden en de ster renbeelden die vandaag de dag nog steeds worden ge bruikt op sterrenkaarten. Daarnaast is ook een door hem gefotografeerde ster renhemel te zien. De Piek De expositie van Marcel Thelen 'Nothing is what it seems' is nog tot 30 december te bewonderen in poppodium de Piek in Vlissingen. Na een ja renlange zoektocht naar een ei gen stijl komen uiteindelijk gra fisch en constructie samen met als resultaat eigentijdse schilde rijen en objecten met architec tonische aspecten en eigenwijs kleurgebruik. De expositie is te zien tijdens openingstijden van de Piek en op afspraak. De Willem3 Ans Couwenberg exposeert tot 30 december met 'Werken op papier' in Dependance DeWil- lem3 aan de Walstraat 25 in Vlissingen. In haar werk staat de geminimaliseerde ruimte tussen twee personen centraal die zich aftekent als een scherpe scheidslijn. Het is een toenade ring die resulteert in het tegen deel:. een verwijdering. Zeeuws Museum .Kostbaar, kleurrijk, overda dig en wonderschoon zijn de woorden die passen bij de por seleincollectie van Willem Bal. De tentoonstelling Eenmaal, andermaal: de porseleinschat- ten van Willembal' pakt uit met de uitzonderlijke klasse en rijk dom van de privéverzameling van de Middelburgse antiquair en verzamelaar. De tentoonstel ling bevat Aziatisch porselein en Europees aardwerk zoals Delfts Blauw en Meissen porselein. In de tentoonstelling is ook he dendaagse kunst van Hidenori Mitsue, Bas van Beek en Super- flex te zien. De expositie is nog te zien tot en met eind mei. Copy exposities aanmelden voor deze rubriek kan via: red.faam@ whm.wegener.nl t.a.v.: Sharon Notebaart Een nieuwe moderne auto lijkt in het begin bijna nooit voor onderhoud terug naar de garage te hoeven. Inderdaad is de auto van nu bijna niet meer te vergelijken met die van tientallen jaren gele den, maar ook de moderne auto heeft nog steeds zijn onderhoudsbeurten nodig. Wie tientallen jaren geleden al autoreed, weet zich de tijd nog wel te herinneren dat de on- derhoudsintervallen zeer krap waren. Om de paar duizend kilometer moest de automobiel voor een onderhoudsbeurt bij de garage afgeleverd worden. De moderne auto heeft veel minder onderhoud nodig, maar voor langdurig betrouwbaar rij plezier, is het verstandig je aan het voorgeschreven schema te houden. Groot verschil Omdat auto's steeds 'slimmer' worden, berekenen ze meer en meer zelf hun onderhouds- behoefte. Dat is logisch, want het maakt nogal verschil of de eigenaar er dagelijks over grote afstanden mee naar zijn werk rijdt of dat de auto vrijwel alleen in het weekend wordt gebruikt. Het is daarom reuze handig dat tegenwoordig bij veel auto's op een display valt af te lezen dat de tijd voor een beurt er weer aankomt. Daarin is dan onder andere ook de factor tijd mee genomen. De traditionele scheiding tus sen de grote en kleine beurt vervaagt steeds meer door de Regelmatig onderhoud voorkomt problemen. langere intervallen. Wat er moet gebeuren als de tijd voor een onderhoudsbeurt dan wel aanbreekt, is sterk afhankelijk van het type auto en de kilome terstand. Denk hierbij aan de motorolie, oliefilter, bougies, luchtfilter en dergelijke. Een bijzonder geval in de'on- derhoudscyclus van de auto is de vervanging van de distribu- tieriem. De fabrikant schrijft de tijdsinterval of het aantal kilometers voor waarop de riem vervangen moet worden. Welke daarvan het eerste wordt bereikt bepaalt het moment van vervanging. Controle Belangrijk is dat tijdens een on derhoudsbeurt alle slijtagege- voelige onderdelen van de auto worden gecontroleerd. Als dui delijke slijtage wordt geconsta teerd, zal de garage preventief vervangen adviseren om pro blemen in de nabije toekomst te voorkomen. Zo kunnen de remblokken op dit moment nog FOTO: RONALD KERSTEN net genoeg frictiemateriaal be vatten, maar gezien de afstand die jaarlijks wordt afgelegd ruim voor de volgende onderhouds beurt aan vervanging toe zijn. Aan de automobilist wordt dan de keuze gelaten de blokken direct te laten vervangen of op korte termijn nog een keer terug naar de garage te komen. Datzelfde kan ook het geval zijn voor banden, schokdempers en ruitenwisserbladen als die op korte termijn aan vervanging toe zijn. APK De jaarlijkse APK is in veel gevallen gratis als deze binnen de onderhoudsbeurt valt. Een goede planning kan dus voor deel opleveren. Het is verstandig vooral met de garage te bespreken wat er moet gebeuren als extra onderhouds werkzaamheden nodig blijken. Om een inzicht in de kosten te houden, is het altijd goed dat de garage voor vervanging contact opneemt met de klant. Een goede garage legt ook uit wat de mogelijke gevolgen zijn van uitstel. Wat zijn uw onderhoudskosten? De onafhankelijke website Carsom maakt de noodzaak en de bijbehorende kosten van auto-onderhoud in zichtelijk. De te verwachten kosten zijn voor iedere auto verschillend, afhankelijk van merk, type, leeftijd en de af gelegde kilometers. Weten wat kunt verwachten? www.carsom.nl De distributieriem is een geval apart. FOTO: RONALD KERSTEN

de Faam | 2012 | | pagina 16