Vuurwerk: feest voor de een is een nachtmerrie voor de ander A Hoe eerlijk is jouw gemeente? Chocolade in Brugge! 3 dagen vanaf €135 p.p. yy Maak van jouw dorp of stad een Fairtrade Gemeente Nou ja, veel mensen vinden het leuk... Lezersactie Man en vrouw in de zorg Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 12 december 2012 De Faam pagina 48 Twee leerlingen van de Kohnstammschool doven de vlammen op een dummypop. Nu is het slechts een oefening. Hopelijk hoeven ze dit nooit in de praktijk te brengen. Vuurwerk hoort bij oud en nieuw, net als oliebollen en de klok die twaalf uur slaat. Vroeger staken mensen aan het begin van het nieuwe jaar vuurwerk af om boze geesten te verjagen. Tegenwoordig vinden we vuurwerk gewoon leuk. Nou ja, veel mensen vinden het leuk. Maar niet iedereen. Halt Zuid-West Ne derland voert momenteel een voorlichtingscampagne over vuurwerk met als titel 'Vuur werkexposities' en benadert daarmee op Walcheren en de Bevelanden de jeugd van ba sisscholen uit groep 7 en 8. Leonjanssens Goes Leenke Rentmeester, Halt me dewerkster: "Elke school die zich hiervoor opgegeven heeft komt op eigen gelegenheid naar de brandweerkazerne en krijgen verdeeld over drie keer twintig minuten voorlichting, informa tie, een film en demonstratie door de brandweer, de politie en Halt. Er wordt afgesloten met een kennisquiz. Veilig Halt wil dat er op een veilige manier vuurwerk wordt afgesto ken zonder dat andere mensen daar last van hebben. Gemeen ten kopen uit preventie deze vuurwerkvoorlichting in. Er zijn goede contacten met po De Fairtrade Gemeente campagne verovert Neder land! 2,5 miljoen Nederlan ders wonen inmiddels in een Fairtrade Gemeente. In deze gemeenten zorgen inwoners, de lokale overheid, bedrijven, winkels, scholen en kerken er samen voor dat er méér fairtrade producten worden verkocht en gebruikt. Iedere gemeente kan Fairtrade Gemeente zijn, ook die van jou! Fairtrade staat voor eerlijke handel, zodat de makers van de producten die je koopt een beter bestaan kunnen opbouwen. Dat zou vanzelfsprekend moeten zijn, overal. Dat is de kern van de campagne. Want wie wil er nu niet in een eerlijke gemeente wonen? Gebruik fairtrade producten Fairtrade Gemeente worden én zijn gaat niet vanzelf. Dat kan alleen samen, met elkaar. Wil jij ook het verschil maken? Binnen de Fairtrade Gemeente campagne kan iedereen wat doen. Of je nu veel of weinig tijd hebt. Gewopn, door vaker te kiezen voor fairtrade pro ducten. Thuis en op je werk. Fairtrade producten zijn overal te koop, ook bij de supermarkt bij jou om de hoek. Het assorti ment is uitgebreid, kwalitatief litie en brandweer die volledig meewerken. Een brandweer kazerne is daar de juiste locatie voor. Met deze actie worden 2500 leerlingen bereikt." In de Goese brandweerkazerne geven twee brandweerlieden uitleg aan leerlingen van ondermeer de Kohnstammschool. Op een dummypop raakt de kleding door vuurwerk in de brand en twee leerlingen doven die met een blusdeken. De kleding is van stof, katoen, maar dit kan ook met een jas van leer of wol. Het advies luidt dan ook om met vuurwerk geen synthetische kleding te dragen. De brand weer laat zien dat deze stof kan smelten en zelfs kan inbranden in je huid. Staat je kleding in de brand, kun je die niet uittrek ken, rol dan over de grond want daar is de minste zuurstof. Ook wordt gewezen op de gevaren voor huisdieren. En blijf altijd rustig "Geen paniek", roept een paar jongens uit de klas. In Nederland gelden een aantal regels voor vuurwerk. Ben je jonger dan 16? Dan mag je geen vuurwerk kopen. Alleen erken de winkels in Nederland mogen vuurwerk verkopen. Vuurwerk dat elders gekocht wordt is il én betaalbaar. Door fairtrade producten te kopen draag je bij aan duurzame ontwikkeling én armoedebestrijding in ontwik kelingslanden. Samen succesvol Zet jij je persoonlijk, als be drijf of instelling graag in voor goede initiatieven di.e ook echt effectief zijn? In een Fairtrade Gemeente werken mensen en bedrijven samen om anderen enthousiast te maken voor fair trade. Zo kan je in je eigen stad of dorp een steentje bijdragen, bijvoorbeeld door het verkopen van fairtrade producten of het legaal. Vuurwerk zonder Ne derlandse gebruiksaanwijzing is verboden. Gooi je vuurwerk naar mensen of dieren, ben je strafbaar en gaat het proces verbaal naar de officier van Justitie. Word je doorgestuurd naar het Halt bureau dan krijg je een passende straf. "Dat kan zijn excuses gaan maken bij de persoon die je benadeeld hebt", zegt Leenke Rentmeester. In formatie: halt.nl FOTO: STUDIORAMA meehelpen met evenementen. Zo laat je zien dat je betrokken bent bij jouw eigen omgeving én dat je graag meewerkt aan een beter bestaan voor men sen in ontwikkelingslanden. Is jouw stad of dorp nog geen Fairtrade Gemeente? Start dan samen met anderen een werk groep. Of misschien woon je al in een Fairtrade Gemeente en kan de lokale werkgroep vast jouw hulp gebruiken. Kijk wat jij kunt doen op www.fairtrade- gemeenten.nl. Ondernemers Op dit moment doen ruim Ga veilig met vuurwerk om Vuurwerk is gaaf, maar ook gevaarlijk, want het explo deert. Per definitie. Ga er veilig mee om, lees de ge bruiksaanwijzing, hou af stand - zes meter is veilig. Let op de mensen om je heen want veel vuurwerk slachtoffers zijn omstanders. Steek geen vuurwerk af uit 1600 organisaties actief mee in de campagne. Als ondernemer kun je concreet meedoen. Door bijvoorbeeld fairtrade koffie en thee te schenken op het werk. Of fairtrade producten te ver kopen in jouw winkel. Simpel én doeltreffend. Want je laat zien dat jouw organisatie staat voor duurzaam ondernemen. Hierdoor kan jouw gemeente een Fairtrade Gemeente zijn. Want zonder bedrijven en orga nisaties die fairtrade gebruiken of verkopen kan eerlijke handel niet groeien. Meedoen is ge makkelijk, ook voor onderne mers is er een ruim aanbod aan fairtrade producten. Kijk voor meer informatie op www.fairtradegemeenten.nl Thirza Monster, actief voor Fairtrade Gemeente Dordrecht "Deze campagne is uitdagend en brengt me in contact met heel veel verschillende soorten mensen bin nen de gemeente. Ik vind fairtrade belangrijkomdat iedereen via fairtrade op een simpele en con crete manier een verschil kan ma ken voor boeren en producenten in ontwikkelingslanden. je hand maar gebruik een aansteeklont en draag een veiligheidsbril. Maak weige raars onklaar, maak ze nat, en gooi ze weg. Vuurwerk kopen mag op 28, 29 en 31 december 2012; afsteken mag alleen op maandag 31 december van 10.00 uur tot 02.00 uur 1 januari 2013. Brugge is met zijn sprook jesachtige monumentale centrum misschien wel de mooiste stad van België én chocoladestad bij uitstek. Beleef de magische Middel eeuwen tijdens een bezoek aan het gloednieuwe His- torium. Heerlijk winkelen, wandelen, gastronomisch ge nieten in bistro's, restaurants en cafés en vooral.smullen van 's werelds allerbeste cho colade! Proef Bourgondisch Brugge met deze unieke le zersaanbieding! Novotel Brugge Centrum*** Het mooie, moderne hotel is perfect gelegen in het cen trum, op loopafstand van de belangrijkste bezienswaar digheden. Het hotel beschikt over een restaurant, bar en tuin met verwarmd zwem bad. Het arrangement is geldig vanaf 17 december t/m 31 oktober 2013. Prijs is ex clusief reserveringskosten, calamiteitenfonds en toeris tenbelasting. Zeeland De heer dr. J. Naafs, direc teur van ViaZorg, houdt op vrijdag 14 december een le zing over verschillen tussen mannen en vrouwen in de zorg: Doet geslacht er toe bij gezondheid, ziekte en zorg? Wie zijn de bestuurders en beslissers in de zorg? En is dit in andere sectoren an ders? Is er een glazen pla fond en hoe doorbreek je dit? Bij al deze vragen zal de heer Naafs uitgebreid stil staan. Ongelijke behandeling De lezing op 14 december is de tweede lezing van een reeks georganiseerd door de WAO Zeeland. De WAO Zeeland is de Zeeuwse orga nisatie voor hoger opgeleide vrouwen. De WAO heeft als doelstellingen het verbe teren van de maatschappe lijke positie van de vrouw en het stimuleren van contac ten tussen hogeropgeleide vrouwen. In een reeks van lezingen in het najaar 2012 en voorjaar 2013 wordt op deze thematiek ingegaan. De eerste lezing ging over ongelijke behandeling op de arbeidsmarkt en de relatie tussen beeldvorming en dis criminatie. WAO Zeeland nodigt iedereen uit de lezing bij te wonen. Aanmelden U kunt zich tot 13 december aanmelden via zeeland@ wao.nl. De lezing is in het MEE gebouw, eerste verdie ping, Stationspark 29c, 4462 DZ Goes. Inloop vanaf 19.30 uur en start programma om 20.00 uur. Inclusief 2 overnachtingen in een supe rior Novation kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Warme chocomel met choco- ladekoek bij aankomst Doosje pralines op de kamer Entreeticket Choco-Story Chocolademuseum (t.w.v. €7 p.p.) Een chocoverwennerij bij Tea room "De Proeverie". Maak uw eigen warme chocomel met chocolade fondant en geniet van heerlijke chocola delekkernijen. Kortingskaart voor Brugse musea en stadsplan 25% korting op entree Histo- rium Brugge (t/m 31 maart) Gratis derde nacht van 1 jan t/m 28 feb. Voor Brugge info: www.toerismevlaanderen.nl Informatie en boekingen Kijk op www.arke.nl/wegener. Bel met Arke 0900-8847 (15 cpm) of ga langs bij een Arke winkel in de buurt o.v.v. Wege ner -Brugge aanbieding. De ANVR/SGR voorwaarden zijn van toepassing. Bezoek de Top 2000 of win een schitterend merchandisepakket ga snel naarwww.deweekkrant.nl/actie

de Faam | 2012 | | pagina 48