Clementines 1.50 en 1 k< 0.78 Ook Zeeuwen ontk aan het elektronisc 125 sf |iKjwmrdygetJt Natuurlijke oplossing biedt rust en ontspanning in drukke feestmaand LpwBudgetPC heerlijke zoete mandarijnei een Leuk als cadeau of zieke. Verkrijgbaar in allerlei soorten en maten naarTyw wens. Wij bezorgen ook.~ Spanjaardatraat 18 0118-612229 www-groentehal-middelblirg-nl 0118-767279 groentehal@live.nl -© Advies Service www.lowbudgetpc.nl TE KOOP GEVRAAGD: GOUD 'Ook in periodes van stress goed blijven functioneren7 Begint u een nieuw bedrijf? Mail dan naar De Faam! "Zodra iemand leest dat je labiel bent, ben je nergens" Aantal banen in Zeeland dit jaar fors gedaald Altijd actueel: de-faam.nl Witlof 40^: Al Aanoieamgen geiaig van wo id-id x/m ai io-id 17" ASUS X75A Notebook Intel Pentium B970 17.3 inch LED scherm Intel HD Graphics 4GB geheugen 500 GB HD USB 3.0/HDMI Windows 8 2 jaar garantie Microsoft Desktop 2000 draadloze muis toetsenbord met windows 8 Intel Core i3-3220 3,3 Ghz ASUS MB met o.a USB3 Intel 3D VGA 8 Gb geheugen DDR3 1Tb SATA2 kaartlezer DVD brander incl.'Windows 8 ook leverbaar met Windows 7 (meerprijs: 10,-] 2 jaar garantie Microsoft Desktop 3000 draadloze muis toetsenbord Microsoft Het adres voor reparatie en verkoop van computer systemen en hardware onderdelen Openingstijden winkel: dinsdag t/m vrijdag 9.30 - 17.30 uur, zaterdag 9.30 - 17.00 uur donderdag koopavond 18.30 - 20.30 uur Microsoft Hajciwj'iï Zandstraat 6a Middelburg 0118-617057 'kijk op de website hot** Trouwerie Merrie Mie Kanaalstraat 55 Oost-Souburg tel:0118-441243 info@mememie.nl www.merriemie.nl Oud (sloop)goud zoals armbanden, ringen, colliers etc. Tevens zilver zoals guldens, rijksdaalders, tientjes en sieraden. U ontvangt EEN HOGE, EERLIJKE PRIJS Iedere vrijdagmiddag in Middelburg in het Ontmoetingscentrum in Winkelcentrum Dauwendaele van 13.00-16.00 uur. Legitimatie verplicht. Piet Lukas, tel. 0118-639974 06-24248500. ADVERTORIAL De kerstdagen, Oud Nieuw... we verlangen vaak naar deze dagen van sfeer en gezelligheid. Zitten we er eerv maal middenin, dan overheerst soms juist het gevoel van druk en stress. Hierdoor kunt u zich rusteloos, prikkelbaar of sneller geïrriteerd voelen. Hooggespannen verwachtigen Een oorzaak van december- stressgevoelens zijn de te hoge verwachtingen over de feest dagen. We verwachten de per fecte cadeautjes te kopen en te krijgen, we willen het ultieme feestmenu op tafel toveren en we willen de feestdagen precies zo besteden als we al weken in het hoofd hebben. Een hoge druk die we onszelf opleggen-, maar die ons ook door anderen wordt opgelegd. Van stressperiode naar feestmaand Natuurlijk is het onmogelijk om alle decemberstressgevoelens weg te nemen. Maar het is wel mogelijk om ervoor te zorgen dat we minder gevoelens van stress ervaren. Vroeg beginnen met cadeautjes kopen, kiezen voor een makkelijk (voor) te bereiden kerstmenu en soms ook gewoon 'nee' zeggen tegen die derde af spraak in twee dagen.het helpt allemaal. Ook een rustgevende tablet kan ondersteuning bieden. Terug houdend? Er zijn ook 100% natuurlijke middelen. A.Vogel Passiflora Rustgevend Extra Sterk geeft rust en ontspanning overdag, waarbij u wel fris en helder blijft. Zodat u ook in pe riodes van stress goed kunt blijven functioneren. Het product helpt snel. U kunt het gerust eenmalig innemen. Stoppen kan bovendien op elk gewenst moment. Voor extra rust 's nachts is er A.Vogel Dormeasan Nacht rust Extra Sterk, om lekker te slapen en uitgerust wakker te worden. Kijk voor meer informatie en 5 tips voor extra rust tijdens de feestdagen op www.avogel.nl/rust Passiflora Rustgevend Verkrijgbaar bij drogist, apo theek, supermarkt en gezond heidswinkels. Opent u een nieuw bedrijf of winkel? Is er een jubileum of een bijzon dere gebeurtenis of heeft u een geweldig nieuw product? Mail dan naar red.faam@whm.wegener.nl www.de-faam.nl @DWKdefaam De Faam Heeft u vragen aan de redactie of wellicht een tip? Mail ons! Red.faam@whm.wegener.nl of laat het ons weten via Twitter: http:/twitter.com/defaam ledereen die zijn huisarts of apotheek bezoekt krijgt de vraag voorgelegd of het goed is dat andere behandelaars toegang krijgen tot (delen van) hun dossier. Daarna kan, via de zorginfrastructuur (voorheen het elektro nisch patiëntendos sier of EPD) informatie uitgewisseld worden over patiënten en medicijnge bruik. Huisartsen mogen zelf bepalen hoe ze om toestemming vragen: schriftelijk of mondeling. Carrie Frederiks Zeeland Klaverblad Zeeland vraagt de Zeeuwse huisartsen in een brief hoe zij van plan zijn de patiënt te informe ren. Hoewel het Klaverblad voorstander is van een snelle en betrouwbare gegevensuit wisseling, vindt de organisa tie wel dat er aan een aantal voorwaarden moet worden voldaan. Ad van de Kreeke: "Alleen met goede informa tie en voldoende tijd om er over na te denken, kunnen mensen bepalen of zij wel, niet of onder voorwaarde instemmen met die toegang door anderen." Een tweede zorg van de directeur/be stuurder is de veiligheid van de gegevens: "Het EPD is in 2009 door de Eerste Kamer afgeschoten en nu die hele zorginfrastructuur in pri vate handen is en iedereen gruwelijk zijn gang gaat, zou de privacy ineens goed gere geld zijn? Daarnaast heb ik vernomen dat het systeem Amerikaans is en zo'n bedrijf moet aan de Amerikaanse wet gehoorzamen. Er zijn voorbeelden bekend om te weten wat dat betekent. Het lastige aan het verhaal is dat we denken dat er voor de patiënt wel voordelen aan het EPD zit ten. Wat vinden Zeeuwen er zelf van? Marie uit Yerseke, lie ver geen achternaam, hinkt op twee gedachten: "Het pluspunt is dat iedereen die het dossier kan inzien direct weet wat voor ziektes je hebt en welke medicij nen je gebruikt. Dat geeft een stuk duidelijkheid. Het grote nadeel is dat een bedrijfsarts het ook kan inzien en ik vind niet dat hij alles hoeft te weten. En hoe zit dat met de praktijkon dersteuners, krijgen die alles onder ogen? En wat als je een second opinion aanvraagt? Op het moment dat zo'n arts het dossier doorneemt is hij al niet meer objectief. Er hoeft maar in te staan dat je labiel bent of een hysterica, dan ben je nergens meer. Je hebt het recht om het dossier in te zien, maar kan je Zeeland Het aantal banen in Zee land is dit jaar met ruim 2.100 banen gedaald ten opzichte van 2011. Een daling met 1,2% tot 171.000 banen. Daarmee komt het totaal aantal ba nen in Zeeland uit op het niveau van 2007. Alleen in de zorg en de zakelijke diensten komen er nog banen bij. Alle andere sectoren kennen per saldo een afname van het aantal banen. In de industrie en de bouw was de opleving vorig jaar helaas van korte duur. Dit jaar gingen daar opnieuw banen verloren. Ook de financiële en ove rige diensten, de handel en de horeca hebben te kampen met een verlies van banen. Dit is ook het geval bij de overheden en het onderwijs in Zeeland. Dit blijkt uit het Ribiz-onderzoek van de provincie, gemeenten en de Kamer van Koophandel on der 19.000 bedrijven. Met deze meting zijn de effecten van de economische crisis in Zeeland duidelijk zichtbaar. De cijfers zijn verzameld in de periode mei/juni 2012. Vergelijkbare landelijke cijfers zijn nog niet bekend, die worden begin 2013 verwacht. Voor de regio West- Brabant zijn inmiddels wel de vergelijkbare cijfers beschikbaar. Daar is dit jaar sprake van een daling van het aantal banen met 7.600 (min 2,3%). In West- Brabant is het banenverlies verhoudingsgewijs dus bijna twee maal zo groot als in Zeeland. De sectoren met de grootse daling zijn ook daar de landbouw, industrie, bouw en de horeca. Ook is West-Brabant is de zorg de grootste groeier, maar ook in de detailhandel is daar nog sprake van een toename van het aantal banen. In de afgelopen jaren zagen we duidelijk dat bedrijven tot het laatst proberen ervaren vast personeel te behouden. Als er minder werk is, snij den bedrijven het eerst in het flexibele deel van het perso neel: de uitzendkrachten. Student Maarten Trechsel uit Middelburg is geen voorstander vai

de Faam | 2012 | | pagina 2