Huis Co TE KOOP Hogere schenkingsleeftijd Levensloopregelingen lopen door tot 2022 Digitaal bieden op gedwongen verkopen l Drie jaar dubbele aftrek Huizenprijzen nog in neerwaartse spiraal Hot news voor huiseigenaren Douche zuinig Geen trek in dure uitgaven Na aflossing uit Kadaster Ouders kunnen hun (pleeg) kinderen die ouder zijn dan 35 jaar een grotere schenking doen. De leeftijdsbegrenzing van de eenmalige verhoogde vrijstelling in de schenkingsbe lasting gaat namelijk omhoog van 18 tot 35 jaar naar 18 tot 40 jaar. Ouders mogen maar één keer gebruikmaken van de eenmalig verhoogde vrijstel ling (in 2012: 21.144). Deze regeling geldt ook voor kinde ren ouder dan de maximaal gestelde leeftijd, maar een partner hebben die jonger is dan de maximaal gestelde leef tijd. Ouders die een schenking doen waarbij zij gebruikmaken van de eenmalig verhoogde vrijstelling, moeten hiervan aangifte doen. In de aangifte geven zij aan welke vrijstel ling volgens hen van toepas sing is. De verhoging van de leeftijdsgrens geldt ook voor een aanvullende schenking ten behoeve van de eigen woning of studie (in 2012: 50.300) ingeval al vóór 2010 gebruik is gemaakt van de eenmalig verhoogde vrijstelling onder de tot 2010 geldende voor waarden. Ouders mogen hun kinde ren en pleegkinderen elk jaar een bedrag belasting vrij schenken. Voor 2012 is dit 5.030. Dit bedrag geldt per kind. De vrijstel lingen voor schenkingen van ouders aan kinderen en pleegkinderen gelden voor beide partners samen. Ook als de partners gescheiden zijn, worden schenkingen die ze afzonderlijk doen, bij elkaar opgeteld. Het overgangsrecht van de Wet herziening fis cale behandeling eigen woning wordt uitgebreid tot huiseigenaren (belasting plichtigen) die de voorma lige eigen woning tijdelijk hebben verhuurd en die vóór 1 januari 2021 weer terugkeren naar de voor malige eigen woning. Ook de termijn voor het fiscaal kunnen aftrekken van rente op restschulden op eigen woningen wordt verlengd van vijf naar tien jaar. Het is belangrijk om spaarzaam met warm water om te gaan. Minder warm watergebruik bespaart nóg meer door de gestegen gasprijs. Kies een waterbe sparende douchekop, dat scheelt 20 procent op wa ter- en energiegebruik; 50 euro per jaar bij een gemid deld gezin. Korter douchen levert ruim 25 euro per jaar op als elk gezinslid één minuut korter doucht. Verbouwing? Breng dan een douche-wtw aan: die verzamelt warmte uit weg stromend douchewater, om water voor te verwarmen. www.milieucentraal.nV bespaartips-warm-water De Tweede Kamer heeft inge stemd met het Belastingplan 2013. Voor de levenslooprege ling betekent dit een aanpas sing van het overgangsrecht en afschaffing per 1 januari 2022. Ook het in de inkom stenbelasting opgenomen overgangsrecht vervalt per 1 januari 2022. Werknemers met aanspraken ingevolge een levensloopregeling van 3000 of hoger kunnen tot en met 31 december 2021 bestedingsvrij over hun aanspraken beschik ken. Ook mogen zij blijven opbouwen, maar zij bouwen geen levensloopverlofkorting meer op. Bij opname of over de waarde van het restant op 31 december 2021, wordt de in het verleden opgebouwde levensloopverlofkorting in aanmerking genomen. Als de werknemer in 2013 over de volledige aanspraak beschikt, wordt dit bedrag niet volledig belast. Tot het bedrag van de waarde op 31 december 2011 wordt 80% van die waarde in aanmerking genomen. Het meerdere wordt wel volledig belast. Voor werknemers met een aanspraak op 31 decem ber 2011 lager dan 3000 geldt dat hun op 1 januari 2013 vrijkomende aanspraak eveneens niet volledig wordt belast. Ook hier geldt dat tot het bedrag van de aanspraak op 31 december 2011, 80% van die waarde belast wordt. Alleen het meerdere wordt vol- ledig belast. In een brief aan de Tweede Kamer staat dat minister Op stelten (Veiligheid en Justitie) van plan is particulieren de mogelijkheid te bieden via in ternet een bod te doen op een huis dat gedwongen verkocht wordt. Hij wil daarmee de mogelijkheden voor kopers vergroten en zoveel moge lijk voorkomen dat minder huizen (ver) beneden de marktwaarde door handela ren worden gekocht. De termijn voor de dubbele hypotheekrenteaftrek voor de huidige woning die te koop staat en de nieuwe woning blijft in 2013 op drie jaar staan. In 2014 gaat deze weer naar twee jaar. Ook de herleving van hypotheekren teaftrek na tijdelijke verhuur komt niet te vervallen per 1 januari 2013, maar pas per 1 januari 2014. Dit blijkt uit de vierde nota van wijziging bij het wetsvoorstel Wet herzie ning fiscale behandeling eigen woning. Iemand die komend jaar een huis koopt en met het oude blijft zitten, kan dankzij de toezegging tot en met 2016 beide hypotheken aftrekken. Eigenlijk zou in 2013 de dub bele hypotheekrenteaftrek weer naar twee jaar plus het jaar van aankoop gaan, maar gaat nu dus toch weer de eerder voorgenomen drie jaar duren. De huiseigenaar krijgt de extra aftrek van rente als hij voldoet aan de volgende voorwaarden: de oude woning heeft hem in het kalenderjaar of in een van de voorafgaande twee kalenderjaren als eigen woning ter beschikking gestaan; de oude woning staat leeg sinds de huiseigenaar vertrokken is; en de oude woning staat in de verkoop. De huiseigenaar moet aan alle drie de voorwaarden voldoen. Als de huiseigenaar daaraan voldoet, kan hij dus nog maximaal drie jaar (plus het jaar van aankoop van het nieuwe huis) de rente van de leegstaande, oude woning aftrekken. Minister Stef Blok van Wonen gaat op verzoek van de Tweede Kamer op de koffie bij de hypotheekverstrekkers. Deze wens staat in een bij de behandeling van Be lastingplan 2013 door het kabinet aangenomen motie. Onderwerp van gesprek zal zijn het wegnemen van belemmeringen bij het meefinancieren van restschulden. De Tweede Kamer wordt hierover uiterlijk februari 2013 geïnformeerd. De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in oktober 7,8% gedaald ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op 20 november bekendgemaakt. Woningen in Amsterdam, Utrecht^ Haarlem en Leiden zijn het meest waardevast ge bleken. Daar zijn woningen nu ongeveer even duur vergeleken met de periode 2005-2006. De regio's Almere, Arnhem, Dor drecht en Apeldoorn kennen de grootste prijsdalingen. De prijzen in deze regio's zijn gedaald tot niveau's van meer dan tien jaar geleden. De prijsdaling is al vier maanden nagenoeg hetzelfde vergeleken met een jaar eerder. De prijzen van de koopwoningen lagen in oktober op het niveau van begin 2004. Sinds het begin van dit jaar zijn de prijzen van koopwoningen met ruim 6% gedaald. In de eerste tien maanden van 2012 wisselden 90.000 woningen van eigenaar. Dit is ruim 8% minder dan in dezelfde periode van 2011. De stemming om grote aankopen te doen zoals woningen is slechter dan ooit tijdens de crisis. De barometer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek staat in november op -28. De tijd waarin meer consumenten de tijd voor grote aankopen gunstig achten dan ongunstig ligt bijna vijf jaar achter ons. In februari 2008 overheers ten voor de laatste keer de optimisten. Afgelopen jaar schommelde de score rond de -20. Van oktober op no- j vember nam de groep die somber aankijkt tegen grote aankopen plotseling met 10 procentpunten toe tot -28, een record in crisistijd. In Nederland houdt het Kadaster bij wie eigenaar is van een woning en ook wie er nog meer op een bepaalde manier rechten kan doen gelden op dat huis. Op het moment dat een hypotheeklening wordt geaccepteerd, verleende de hypotheeknemer zijn geldverstrekker het recht om zijn woning te verkopen ingeval aflossing of rente niet op tijd worden betaald. Dit hypotheekrecht is aan getekend bij het Kadaster en verdwijnt niet vanzelf met het aflossen van de le ning. De notaris maakt een - royementsakte of doorha lingsakte (termen worden door elkaar gebruikt), waarmee de aantekening bij het Kadaster verdwijnt.

de Faam | 2012 | | pagina 41