tx Nazorg Neurologie: begeleiding, voorlichting en een luisterend oor De Epilepsieconsulent De Parkinsonverpleegkundige De Multiple Sclerose verpleegkundige De CVA- verpleegkundigen ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS èt zorg Het specialisme Neurologie behandelt en diagnostiseert aandoeningen aan hersenen, ruggenmerg, zenuwen en spieren. De spreekuren van de Neurologie worden gehouden in Goes, Vlissingen en Zierikzee. Daar werken verpleegkundig consulenten op het gebied van Epilepsie, Parkinson, CVA en Multiple Sclerose. De werkzaamheden van deze zorgverleners bestaan vooral uit het begeleiden en adviseren van patiënten, hun partner en familie. Dit jaar is in samenwerking met de patiëntenvereniging Epilepsie Vereniging Nederland de eerste StartPoli Epilepsie van Nederland opgericht in het ADRZ. De drie betrokken neurologen hebben affi niteit met epilepsie en het stellen van behandeling op maat. Leven met de kans op epileptische aanvallen kan grote gevolgen hebben voor bijvoorbeeld werk, opleiding of relaties. William Westerweele is epilepsieconsulent. Direct na de diagnose epilepsie krijgen patiënten met hem te maken. Door de mogelijke gevolgen snel in kaart te brengen, kan voorkomen worden dat een probleem ontstaat of groter wordt. Met de juiste begeleiding wordt er ook voor gezorgd dat een goed geïnformeerde patiënt tegenover de arts zit. Hierbij is zelfmanagement een belangrijk thema. Bij zelf management wordt gezocht naar de balans tussen wat epilepsie van de patiënt vraagt en naar hoe zij hun leven wil leiden. Er wordt zorg geleverd in de vorm van netwerkzorg. Zo is er maan delijks een overleg met de neuroloog van het epilepsiecentrum en zijn er ook regelmatig contacten met de schoolbegeleidingsdienst om eventuele leerproblemen als gevolg van epilepsie snel te her kennen en te begeleiden. Ook hierbij geldt dat niet alleen de me dische zorg van belang is. Door onze contacten met de Epilepsie Vereniging Nederland kunnen we patiënten in contact brengen met de expertise van ervarings deskundigen. De huisarts kan bij een vermoeden van epilepsie ver wijzen naar de StartPoli Epilepsie. De Epilepsieconsulent is te bereiken via tele foonnummer: 0113 - 23 44 64 of per email: w.westerweele@adrz.nl Ellen Kramer is gespecialiseerd parkinsonverpleegkundige. Parkinson is een chronische slijtageziekte van de hersenen. Het is een pro gressieve, invaliderende aandoening die (nog) niet te genezen is. Parkinson treft ongeveer één procent van de mensen ouder dan 60 jaar. In Nederland lijden ruim zeventigduizend mensen aan de ziekte. Door.de vergrijzing neemt het aantal patiënten in de toekomst alleen maar toe. Deze ziekte kan ook bij jongeren optreden. Parkinson is een bijzonder complexe aandoening, waarbij naast de bekende verschijnselen zoals trillen, stijfheid en bewegingstraagheid een heel scala aan andere klachten kan optreden, die een enorme invloed kunnen hebben op het dagelijkse leven van de patiënt. Hierbij kun je denken aan vermoeidheid, problemen met slapen, eten en drinken, denkprocessen, spreken, zelfzorg en huishoudelijke activiteiten, werk en andere dagbesteding. De parkinsonverpleegkundige is te bereiken op werkdagen in het ziekenhuis onder telefoon nummer 0113 - 23 47 29. Nadat de neuroloog de diagnose heeft gesteld en medicijnen zijn voorgeschreven, wordt gekeken naar eventuele complicaties. In de tussentijd kunnen ook de fysiotherapeut, logopediste en de ergothe rapeut worden ingeschakeld. Deze gespecialiseerde therapeuten werken samen met de neuroloog en de parkinsonverpleegkundige in een netwerk:"ParkinsonNet". Hoewel het ziektebeeld per individu sterk kan verschillen, ondervinden alle patiënten op den duur in toenemende mate problemen bij de uitvoering van de dagelijkse dingen. De parkinsonverpleegkundige begeleidt de patiënt hierin. Daarnaast geeft zij adviezen, voorlichting en onderneemt actie bij signalering van knelpunten. Voor de mantel- zorger fungeert de parkinsonverpleegkundige als luisterend oor. Colofon - Vragen of reacties naar aanleiding van deze advertentie kunt u sturen naar de afdeling Communicatie ADRZ, Postbus 3200, 4380 DD Vlissingen, email communicatie@adrz.nl. Fotografie: Peter Wijkhuys, Opmaak: de Wilde Zeeuw, Terneuzen Marja Schrier is MS-verpleegkundige. Zij volgt regelmatig bijscho - lingen en neemt deel aan regionaal en landelijk overleg met MSver- pleegkundigen. Volgens Marja is het van cruciaal belang om je kennis op peil te houden. Er zijn steeds ontwikkelingen op het gebied van MS en de komende jaren komen allerlei nieuwe middelen op de markt voor de behandeling van deze ziekte. Deze medicijnen zijn van harte welkom, want definitief genezen van MS, is helaas nog steeds niet mogelijk. De MS-verpleegkundige krijgt hulpvragen op het gebied van allerlei dagelijkse dingen. Bijvoorbeeld wassen,'aankleden en lopen, maar ook huishoudelijke dingen, als koken en strijken. Daarnaast hebben MS-patienten hulp nodig op het gebied van psychisch, sociaal en maatschappelijk functioneren. MS heeft zelfs invloed op werk en studie. Er zijn juridische, financiële en andere maatschappelijke vragen, ook op het gebied van onderzoek en behandeling. De MS- patiënten die van het verpleegkundig spreekuur gebruik maken, zijn onder behandeling van de neurologen van het ADRZ. MS-verpleeg kundige Marja Schrier stimuleert tijdens haar spreekuur vooral het zelfmanagement van de patiënten. "Dat zie ik als belangrijkst doel van het verpleegkundig spreekuur"; zo zegt Marja. De MS-verpleegkundige is bereikbaar op maan dag, dinsdag en donderdag via telefoonnummer 0113 - 23 44 46 of per email: m.schrier@adrz.nl Wie een CVA (cerebro vasculair accident) of een 'tia' (een voorbijgaande beroerte) doormaakt, wordt opgenomen op de stroke unit van het ADRZ in Goes. De CVA-verpleegkundige geeft voorlichting over een hersen infarct of een hersenbloeding, in de volksmond ook wel 'beroerte' genoemd. Daarnaast geeft ze uitleg over de onderzoeken die volgen en de medicijnen die de patiënt mogelijk moet gebruiken. Familie van de patiënt wordt nadrukkelijk betrokken bij het ziekteproces. De CVA-verpleegkundige werkt nauw samen met de neuroloog. Dagelijks hebben zij contact over en mét de patiënt zelf. Wekelijks neemt de CVA-verpleegkundige deel aan een zorgoverleg waarbij alle betrokken disciplines aanwezig zijn. Dan wordt het verdere zorgbeleid rondom de CVA-patiënt vastgesteld. Daarnaast regelt de verpleegkundige alle nazorg na ontslag uit het ziekenhuis, zoals een plaats op een revalidatie-afdeling of verpleeg kundige zorg in de thuissituatie. Ook huishoudelijke hulp of warme maaltijden kunnen worden geregeld. In het ziekenhuis lijkt het soms dat een patiënt helemaal hersteld is, maar eenmaal thuis blijken er toch nog obstakels of gebreken te zijn. Daarom zien de CVA-ver- pleegkundigen 'hun' patiënten nog een aantal keer terug voor een gesprek op de polikliniek. De CVA-verpleegkundigen zijn op werkdagen be reikbaar op 0113 - 23 4140, email: cva@adrz.nl.

de Faam | 2012 | | pagina 20