Gedichtenwedstrijd De Faam De onwetendheid over de goudprijs en waarde van oude sieraden De AOW-leeftijd gaat omhoog Wat betekent dat voor u? Goud Inkoop Middelburg Vanaf 1 januari 2013 gaat de AOW-leeftijd in stappen omhoog Check uw AOW-leeftijd op www. rij ksoverheid.nl/aow In De Faam van 31 oktober stond een oproep om ge dichten in te sturen met het thema 'ziekte' of 'kanker'. Schrijfster Anneke Wiltink uit Veere heeft enkele maan den geleden de dichtbundel, 'Overvloed, kankergedichten en gedachten', gepubliceerd. De opbrengst daarvan is voor de KWF Kankerbestrijding. Anneke stelde voor de gedich tenwedstrijd in de Faam tien bundels beschikbaar. De jury bestaande uit Anneke Wiltink, Henk Kosters (Zeeuwse bi bliotheek) en Ellen De Vriend (De Faam) heeft er flink wat werk aan gehad. De dichtbundels zijn in middels verzonden aan de inzenders. De zes mooiste gedichten staan bovendien op deze pagina: Diagnose trillend als een bang dier zoek ik naar een veilige plek in een wereld die vervreemd is het vonnis is geveld verschuilen gaat niet meer enkel hopen op levenslang Barbara van Dijk-Harpe Verdriet Zonder geluid Stromen tranen door mij heen als eindeloze regen in een heil loos uur in een grijze natuur onze sporen, bijna verloren O, liefste, roep me bij mijn naam Aan vochtige takken Schrijfster Anneke Wiltink uit Veere heeft de bundel 'Overvloed, kankergedichten en ge dachten' gepubliceerd. De opbrengst daarvan gaat naar KWF kankerbestrijding. hangen nog de laatste woorden als dissonante akkoorden aan spinragdunne draden vallen straks op de grond die wij zojuist nog betraden Ze kwamen uit jouw mond zullen naast mijn tranen vergaan O. liefste, zeg zacht mijn naam want ik wil, nauw verweven, met jou nog verder leven. Corjan Bijna 2 jaar geleden is mijn vrouw aan kanker overledlen. Kanker Morgen is ver, morgen is ziek. Gisteren was goed vandaag het leven. Vandaag ben ik vandaag ben jij gisteren ook maar morgen is ver. Morgen is ver morgen is dood gisteren hoop vandaag het doorleven. Hoe lang duurt de morgen hoe lang duurt de dood hoe lang nog hopen hoe ver is de morgen. Mirjam Warta Zomer 2010, het gedicht dat ik schreef in de periode nadat de diagnose bij mijn zus was gesteld, en duidelijk was dat zij niet lang meer te leven had. Ongemakken crisis in mijn lijf en leden ongemak van top tot teen en van boven naar beneden het begint al in m'n been cholesterol en hypertensie hallux valgus, varices gonarthrose linker knie binnenkort onder het mes voor de vele lekke kleppen lychensclerose ook niet leuk kan je met een zalfje deppen wat wel helpt tegen de jeuk niet m'n hart, syndroom van Tietze ECG en echo goed slaag ook voor de proef met fietsen alles klopt zoals het moet maagzuur komt spontaan naar boven in de slokdarm, da's niet goed moet je de politiek geloven: na het zure komt het zoet? in m'n darmen wil men kijken nu de doorgang gaat niet vlot en dat komt zal weldra blijken 't stelsel lijkt wel op een grot en de arts is van gedachten bij onderzoek kwam aan het licht er staat me nog veel meer te wachten: slijten van het heupgewricht zo u bent weer op de hoogte blijf nog even bij de les huid heeft hinder van wat dropgte sprake is er ook van stress dikke enkels nog vergeten poten als een olifant 'k sta wel stevig moet je weten dat is dan de andere kant. de tabletten en de pillen huis en kasten haast te klein ach ik zou wel zonder willen dat zou echt het einde zijn Mady Lengkeek Tijd Hoop doet leven denk je stil maar is dat wat mijn lichaam wil is het mij gegeven heb ik nog een kans dat ik door mag leven Als het antwoord zeker is wil ik weten wat ik mis als ik straks ben heengegaan vertel me wat je plannen zijn ook al doet het beiden pijn. Geef me nog een beetje tijd laat me even stil genieten van ons leven samen en jouw lieve aanwezigheid. Josina de Krijger Vanaf je stoel gangen lang, slierten mensen naar de poli's van hun kwaal ieder met een eigen ziekverhaal vertelt door adem, hart of nier hier loopt het leven van het lichaam zichtbaar zuchtend, rollend langs, hier hoor je flarden van ge sprekken 'hoe lang nog' en 'wat gebeurt er straks?' waar gaat de dag voor hen naartoe? lichaamstaal zegt 'nee' maar horen doe je het niet het lijkt wel leven naast het leven wat je vanaf je stoel in 't ziekenhuis ziet Theo Rietveld Advertorial ledereen in Nederland heeft recht op AOW. Nu is de AOW-leeftijd nog 65. Om de AOW ook in de toekomst voor iedereen betaalbaar te houden, gaat de AOW-leeftijd vanaf 2013 omhoog. De Algemene Ouderdomswet zorgt ervoor dat ouderen in Nederland een basisinkomen krijgen. Iedereen die in Nederland heeft gewoond of gewerkt, heeft recht op een AOW- pensioen. Tot en met dit jaar krijgt iedere Nederlander AOW vanaf het moment dat hij of zij 65 wordt. Dat verandert volgend jaar. Stapsgewijs omhoog Vanaf 1 januari 2013 gaat de AOW-leeftijd in stappen omhoog. In 2013 wordt de AOW-leeftijd 65 plus één maand. Daarna stijgt deze ieder jaar met één maand, tot en met 2015. Vanaf 2016 worden de stappen groter. Wilt u precies weten hoe de stijging in elkaar zit? Kijk dan op www.rijksoverheid.nl/aow. Check uw leeftijd Bent u in of na 1948 geboren? Dan gaat ook uw AOW-leeftijd omhoog. Op www.rijksoverheid.nl/aow kunt u precies zien wat uw AOW-leeftijd is. En vanaf welke datum u recht heeft op AOW. Advertorial Iedereen weet dat goud en zil ver geld waard zijn. Wat veel mensen echter niet weten is wat die paar oude kettinkjes, armbandjes, ringen en oor bellen waard zijn die al jaren in het nachtkastje liggen zon der gedragen te worden. De laatste jaren is de goudprijs enorm gestegen. In vergelijking met 2007 is de prijs van goud en zilver momenteel ruim twee keer zo hoog. In vergelijking met 2002 is dit bijna 7 keer zo hoog. Het is dan ook niet verwonderlijk dat veel mensen de brug niet slaan tus sen de hoge goudprijs, en de oude sieraden die ze ergens in een kastje hebben liggen. De mensen die, soms alleen maar uit nieuwsgierigheid, een goud inkoop punt bezoeken, zijn vaak met stomheid geslagen als ze horen wat de waarde is van "dat spul wat toch maar in de kast ligt." Sceptisch Veel mensen nemen een ach terdochtige houding aan als het gaat over goud inkoop. Men ver gelijkt een goud inkoop punt al snel met een pandjeshuis waar mensen pas naartoe gaan als ze financieel aan de grond zitten. "Onzin" zegt een klant van het Goud Inkoop punt in Middel burg van Van Leeuwen Juwe liers. "Het is een gewone win kel en je krijgt ook goede uitleg. Een vriendin vertelde mij hoe veel geld ze had gekregen voor haar oude sieraden. Ik ben blij dat ik ook geweest ben. Ik had veel sieraden die ik al ja ren niet meer droeg of zelfs nog nooit had gedragen. Wij zijn aan het verbouwen dus dit was een aangename verrassing voor ons! Als het maar in mijn kast blijft liggen heb ik er toch ook niets aan!" De toekomst Wat de goudprijs morgen gaat doen weet niemand. Een feit is dat vandaag de prijs historisch hoog staat. Mensen die oude sieraden hebben die niet meer gedragen worden zijn dan ook niet onverstandig om van deze hoge goudprijs te profiteren nu het nog kan. Openingstijden: ma-vr 11:00- 17:00, za 11:00-16:00 www. goudinkoop-middelburg.nl Van Leeuwen Juwelier Korte Geere 9, Middelburg www.goudinkoop-middelburg.nl

de Faam | 2012 | | pagina 13