Een hulphond geeft je je vrijheid terug OOSTMEDE 26, MIDDELBURG OPEN HUIS zaterdag I december van 10.00-12.00 uur www.schulting- partners.nl BREEDMEDE 40, MIDDELBURG OPEN HUIS zaterdag I december van 10.00-12.00 uur 'Hulphonden mag je niet aaien en er ook niet tegen praten' Vraagprijs: 145.000,- k.k. SCHULTING Molenwater 81 4331 SE Middelburg T 0118 - 61 66 17 F 0118-62 82 78 Vraagprijs: 149.000,- k.k. AANKOOP HYPOTHEKEN VERKOOP HUUR TAXATIES ADVIES BEDRIJFS- ONROEREND GOED BEHEER Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 7 november 2012 De Faam pagina 33 Boodschappen doen, geld aan een caissière geven, in en uit bed stappen, je jas aan of uit, iets pakken dat gevallen is of de was doen. Voor velen een dagelijkse handeling waar we niet bij stilstaan. Maar voor Carla Ferkranus uit Kwadendamme en Angela Maas uit Middel burg, beiden in een rolstoel, vergt dat enige aanpassing. "Zonder hulphond moet je bij iedere kleine handeling hulp vragen. Jara geeft me mijn vrijheid terug," zegt Carla. Josie Kneepkens Middelburg Er zijn diverse hulphonden scholen zoals Gaus, Hulphond Nederland en De Click. De Zeeuwse dames volgden hun opleiding bij laatstgenoemde. Angela: "Bij deze school leid je zelf je hond op tot hulphond. Een instructeur komt bij je thuis en kijkt naar wat jij nodig hebt. Welke hond past daarbij? Wat gaan we haar leren?" Naast Carla ligt een grote zwar te labrador: "Ik heb een grote hond nodig om op te leunen als ik sta." Voor Angela is Misty een betere match. "Ik werk als communicatieadviseur bij de Provincie. Ik heb een rustige hond nodig die rustig bij me blijft liggen, geen allemans vriend." Thuiszorg Carla: "Met Jara ben ik niet meer afhankelijk van thuiszorg. Soms moet je uren wachten. Nu kan ik uit bed wanneer ik wil. Jara duwt mijn benen opzij en dan hijs ik mezelf in de rolstoel. Door haar woon ik zelfstandig". Bij Angela gaat de alledaagse hulp nog een stap verder. "Als ik spasmen heb kan ik niks meer, behalve "Help" zeggen. Misty vliegt dan overeind als door een naald gestoken en rent naar het alarmtouwtje. Daarna komt ze naast me liggen tot er hulp komt". Interne week Een onderdeel van de opleiding is de interne week. Circa zeven deelnemers met hond worden intensief door twee instruc teurs geobserveerd en getraind in een groepsaccommodatie. Carla: "Ontzettend leerzaam. Ze zien alle orders die je aan je hond geeft. Van het wakker worden, wassen, aankleden en ontbijten tot en met wandelen in het bos. Je leert ontzettend veel over het gedrag van de hond en hoe het in zijn hoofd werkt". Angela: "Aan het eind van de week is de groep een roedel, net zoals je thuis met je hond een roedel vormt. De interne week laat zien hoe zo'n roedel werkt zodat je thuis je communicatie aan kunt passen aan de hond. Het ligt altijd aan jezelf als hij het niet goed doet. Een hond kent geen mensentaal". De Click leidt honden en hun baas op. Een instructeur komt thuis kijken waar de hulpvraag precies ligt. FOTO: P.R. Niet aaien is niet zielig Beide dames geven aan dat er meer voorlichting over hulphon den zou mogen komen. "Misty draagt een dekje met 'Geen aan dacht geven svp'. Veel mensen denken dat het dan alleen om het niet aaien gaat, maar ook tegen haar praten is aandacht. Negeren van het hondje is niet zielig. Een hond werkt graag voor zijn baas maar is ook snel afgeleid. Juist dat afleiden geeft ze stress, want ze zijn het liefst gefocust op de baas", legt Angela uit. Meer informatie via: U7U7UJ. stichtingdehondkan- dewasdoen.nl Oproep Een hulphond wordt deels betaald door zorgverzeke ringen. Nazorg en interne weken niet. Mensen die buiten de boot vallen zoals kinderen zijn afhankelijk van giften. De Stichting is daarom op zoek naar dona teurs. Sponsoring in natura van bijvoorbeeld drukwerk en webbeheer is ook erg welkom. Fijne en nette tussenwoning (vernieuwde badkamer en toilet!), met vrijstaande stenen berging, voor- en achtertuin (achtertuin op het zuidwesten) en achterom. Gelegen in de wijk Dauwendaele, met alle voorzieningen binnen handbereik: parkeerruimte, school, winkelcentrum, NS-station en uitvalswegen. Indeling: hal, vernieuwd toilet (2012), trapkast, ruime woonkamer, keukenruimte. I e etage: overloop, 3 slaapkamers, vernieuwde bad kamer met wastafei/2e toilet/douche/ligbad (2012), 2e etage: overloop met c.v.-combiketel (Remeha Avanta uit 201 I), ruime 4e slaapkamer. Een ideaal gezinshuis op een goede plek met parkeerruimte nabij en op fietsafstand van het centrum! Oplevering kan snel. Fijne en nette hoekwoning met vrijstaande stenen berging, voor- en achtertuin (achtertuin op het zuidwesten) en achterom. Gelegen in de wijk Dauwendaele, met alle voorzieningen binnen handbereik: parkeerruimte, school, winkelcentrum, NS-station en uitvalswegen. Indeling: entree/hal, meterkast, toilet, trap naar verdieping, trapkast, ruime woonkamer, keukenruimte. I e etage: overloop, 3 slaapkamers, badkamer met douche-in-bad/wastafel/2e toilet, vaste trap naar 2e etage. 2e etage: overloop met c.v.-combiketel (Remeha Avanta uit 201 I), ruime 4e slaap kamer. Een ideaal gezinshuis op een goede plek met parkeerruimte nabij en op fietsafstand van het centrum. Oplevering kan snel.

de Faam | 2012 | | pagina 33