Bij de diagnose dementie stort je wereld even compleet in 't ZANDDORJP it* Betrouwbaar, veilig en effectief Op dementie rust een maatschappelijk taboe Dag van het Zeeuws Archief versluis willeboer www.versluisenwilleboer.nl Nooit meer scheren, harsen of epileren en een gladde huid zonder vervelende haren of stoppels... Charline Onderbenen Onderbenen en bikinilijn en oksels 200,- 200,- per behandeling* per behandeling* Element 4 Faber Wanders Wij zijn leverancier van o.a. de merken OVERIGE MERKEN HOUTKACHELS: Dru Dovre Wanders GASSFEERHAARDEN: NIEUW: Contura Nordpeis Morse ELKE ZATERDAG GEOPEND VAN 10.00-14.00 UUR. Diverse kachels brandend opgesteld Andere dagen op afspraak Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 31 oktober 2012 De Faam pagina 5 "Het maatschappelijk taboe dat op dementie rust, moet doorbroken worden, zeker omdat het aantal mensen met dementie jaarlijks toe neemt. Nu hebben tweedui zend inwoners van Walcheren dementie, maar dat verdub belt in de komende jaren. De focus moet niet liggen op wat mensen niet meer kunnen, maar op wat ze nog wel kun nen," stelt de nieuwe Stich ting Odensehuis Zeeland. Jan Prenger P Vlissingen "Bij dementie blijft het lange- termijngeheugen vaak intact, het kortetermijngeheugen ver dwijnt en dat openbaart zich door het verminderde besef van tijd, plaats en het niet meer herkennen van mensen. Vooral in de beginfase is nog vaak geen behandelplan of acute zorg nodig, maar er zijn wel veel vragen", stelt Connie Se ijbel. Het Odensehuis (spreek uit Odunsu, met de klemtoon op de eerste lettergreep) is dan de eerste plek waar lotgenoten en hun familie elkaar kunnen treffen. Met behulp van familie en vrijwilligers worden activi teiten ontplooid waarin mensen met dementie nog goed zijn. Ze behouden daarmee hun gevoel van eigenwaarde. Het Odense huis is bedoeld als inloophuis, een rustpunt voor mensen die te horen hebben gekregen dat ze dement zijn. Het Odensehuis is genoemd naar het voorbeeld van de overheid in de Deense stad Odense. Op initiatief van de Provincie Zeeland en Scoop, het Zeeuws instituut voor soci ale en culturele ontwikkeling, heeft een breed samengestelde delegatie de stad bezocht. Giften De groep kwam enthousiast terug. Vervolgens leidde dit tot de oprichting van de Stichting Odensehuis Zeeland. De stich ting heeft eerder een gift ont- vangen van het Delta Zeeland Fonds en kortgeleden heeft het VSB-Fonds een subsidie van 31.500 euro verstrekt. Se ijbel: "We zijn er erg blij mee. Deze bijdragen vormen een goed begin. We trekken nu een projectcoördinator aan en kunnen starten. In de toekomst willen we huizen openen in de verschillende regio's van Zee land. Omdat we er voor zorgen dat mensen met dementie niet worden opgenomen, willen we met harde cijfers aantonen, dat mensen langer thuis kunnen blijven en dat financiering uit de AWBZ reëel is." Het Oden sehuis wordt gevestigd aan het Pablo Picassoplein in Vlissin gen. De dagbesteding van Werkt voor Ouderen heeft ruimte over en staat een deel af. Eind dit jaar gaat het initiatief van start en begin volgend jaar volgt de officiële opening. Over de toe loop kan Seijbel nog niet veel zeggen. Dat is afhankelijk van de bekendheid van het huis. Huisartsen, die patiënten het eerste zien, kunnen patiënten aan ons doorverwijzen. De schok is groot bij de diagnose 'dementie' "De schok is groot als men sen geconfronteerd worden met de diagnose dementie bij zichzelf, partner of fami lielid. Er is ontkenning, er zijn emoties en zeker in de beginfase slaat de vertwijfe ling toe", zegt Conny Seijbel, secretaris van de Stichting Odensehuis Zeeland. "Wij willen als Stichting Odensehuis bereiken, dat mensen in die eerste fase van dementie In een onge dwongen rustige sfeer het juiste antwoord krijgen op hun vele vragen, met lotge noten in contact komen en leren dat hun situatie niet uitzichtloos is." Middelburg In het Zeeuws Archief in Middelburg is zaterdag 3 no vember, van 10.00 tot 17.00 uur, een dag vol avontuur. Gidsen leiden belangstellen den rond in de ondergrondse depots (Ij0t30-I'4.30 uur elk half uur) en het persoon lijke archief van Sjef van Dongen is sinds kort ook te lezen. Hij was in 1928 een nationale held als redder op Spitsbergen en ook was hij een gezocht verzetsstrijder en geliefd burgemeester van Aardenburg. De documen taire de laatste haven, over de Zeeuwse kapitein Johan nes Vleugels, gaat in pre mière (11.00 uur) met een inleiding van de filmmaker (daarna 12.00, 13.00, 15.00 16.00 uur). Auteur Frank Westerman vertelt (16.00 uur Hofpleinkerk, entree 5 euro) hoe hij mede dankzij archieven zijn succesvolle boeken kan schrijven. Er is een Genealogische Con tactdag Zeeland waarbij ie dereen op zoek kan naar zijn voorouders en vragen kan stellen aan de organisaties en werkgroepen. Ook kan iedereen op zoek gaan naar bouwtekeningen of oude fo to's in het Zeeuws Archief. De experts zijn aanwezig om te helpen naar ht schat graven in de tijd. Archiva ris Leo Hollestelle geeft de workshop digitaal zoeken in Zeeuwen Gezocht (14.00- 15.00 uur) en laat zien hoe je door slim te zoeken nog méér kan vinden. Ook zijn (afgeschreven) boeken te koop en tijdschriften. Connie Seijbel bij het beeld Saar omdat het beoogde pand op dat moment in gebruik was. FOTO: JAN PRENGER Arnesteinweg 27, Middelburg, Tel.: 01 18 - 62 90 56 info@versluisenwilleboernl Laat u ontharen met de best geteste Light-sheer diode ontharingslaser - vergoeding gezicht door ziektekostenverzekering - 25 jaar ervaring met ontharen waarvan 9 met de laser Geschikt voor: gezicht, bikinilijn, oksels, armen, rug, borst, benen. Maak nu een afspraak voor een gratis en vrijblijvend advies en proefshot Huid- en lichaamsverzorging Gezondheidscentrum "De Vlasmarkt" Vlasmarkt 6-8, 4331 PE Middelburg Tel. 0118-640046 charline.rhoon@planet.nl www.charline.nl bij inlevering van deze bon, actie geldig t/m 15-11-2012 Kleverskerkseweg 16 4338 PM Middelburg T: 0118-615942 F: 0118-625599 Einfo@zanddorp.nl www.zanddorp.nl Mors0 S 10-40 Contura 850

de Faam | 2012 | | pagina 5