Begin pilotproject 'Paling over de dijk' VERBOUWINGSOPRUIMING Matrassen bed box Fauteuils Zie, hoor en proef de zee op Zeeuwse Dag Visserij Miniconcert van Padovana Wandeltocht Memoria Walcheren WEC=WiEG Langeviele 56-64 Middelburg 0118-633592 www.livingbyblankenburgh.nl LIVING, geeft inrichting aan je leven! vernachten binnenkort een nieuwelijn bedden en bqtsprings, Daarom maken mj ruimte! Diverse schowmodefenzijn hierdoor aantrekfófjjkgeprijsd! "Merken zoako.a, Auping, Helugaen Jzssentiafsleeping. O.v.m hetwisselfen van collecties ruimen wij een ruime collectie showmodelrebtffauteuibop. Merken abo.a. Hiving, Tulipa, C~zone en Sitbest. Zowelhandverstelbaar ab electrisch! Verschillende Showroommodellen en magazijnvoorraden, Nu met kortingen (ofwel$0%. Merken abo.a. Auping, Norma en &luga. mÈê i Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 19 september 2012 De Faam pagina 15 Bij het gemaal Prommelsluis bij Kerkwerve zijn begin deze maand de eerste palingen 'over de dijk gezet'. Het gaat om een pilotproject, bedoeld om een belangrijke bijdrage te leveren aan het herstel van de paling als soort. Wendy de Vrieze Kerkwerve Het project is een initiatief van Dupan, Stichting Duur zame Palingsector Nederland, en wordt bij drie gemalen op Schouwen-Duiveland uitge voerd door de beroepsvissers Bram en Gerrie van den Hoek uit Kerkwerve. Volgens Dupan- voorzitter Alex Koelewijn gaat het slecht met de migratie van paling. "Jaarlijks komen de jon ge palingen van de paaigronden op de Atlantische Oceaan hier naartoe. De polders in Zeeland zijn uitermate geschikt voor de palingen om te groeien. Als ze eenmaal volwassen zijn, willen ze terug naar de paaigronden om te zorgen voor nageslacht. Maar inmiddels zijn ze zo groot als de bovenarm van een vol wassen man. Ze kunnen niet door de gemalen heen, want dat is net een gehaktmolen. Daarom hebben we dit project in het leven geroepen", aldus Koelewijn. De komende drie maanden gaan beroepsvissers Bram en Gerrie van den Hoek de palin Beroepsvissers Bram (links) en Gerrie van den Hoek gaan de palingen, die naar zee willen, in fuiken vangen. FOTO WENDY DE VRIEZE gen die naar de zee willen, van gen in fuiken vlak voor de ge malen. Bram vertelt: "Normaal gesproken mag je in september, oktober en november niet vis sen op paling. Dat komt omdat ze dan teruggaan naar de oce aan. Voor dit project hebben we een vergunning gekregen om ze wel te vangen, maar dat gebeurt onder strenge controle. Als wij de fuiken gaan leegmaken, gaat er een controleur van Sportvis- serij Zuidwest Nederland mee om de paling te wegen en te meten. Daarna zetten wij de paling die aan de voorwaarden voldoet aan de andere kant van de dijk weer uit, zodat de vissen hun weg zonder schade kunnen vervolgen." Het pilotproject 'Paling over de Dijk' vindt tegelijkertijd ook in Noord-Holland plaats. Alex Koelewijn: "We hopen dat het succesvol is, zodat het later ook in de rest van Nederland kan worden toegepast. Sinds de Wa tersnoodramp in 1953 is er van alles gedaan om de zee buiten de deur te houden, maar dat is niet altijd even gunstig voor de visstand. Zolang de gemalen niet visvriendelijk worden ge maakt, is het nodig de paling een handje te helpen." Bram heeft er vertrouwen in dat het project gaat slagen. "Ik vind het heel knap bedacht en ik re ken er op dat het gaat lukken. De samenwerking is heel goed. We dragen zo toch een steen tje bij aan de palingstand. Dat merk je misschien niet meteen volgend jaar, maar als het goed is wel in de toekomst." Middelburg Padovana, ensemble voor kamermuziek, houdt don derdag 20 september een miniconcert in de Koorkerk in Middelburg. Zij spelen een programma met ba rokmuziek van onder meer Corelli en Scarlatti, maar ook een werk van de twintig- ste-eeuwse componist Hans Poser. Padovana bestaat uit negen musici. Zij bespelen in steeds wisselende samen stellingen zeven blokfluiten, cello en spinet. Het ensem ble staat onder leiding van Bert Alderliesten en wordt technisch en artistiek onder steund door Peter De Cler- cq, docent aan het conserva torium in Antwerpen en de muziekschool in Terneuzen. Het miniconcert is één van de aktiviteiten van het Lange Jan Project, een initiatief van de Raad van Kerken Mid delburg. Het concert in de Koorkerk begint om 15.00 uur, de toegang is vrij. Westkapelle Wsv de vrolijke tippelaars houdt in samenwerking met het Polderhuis Westkapelle op zaterdag 29 september een wandeltocht langs bun kers en kreken over 7, 15,25 en 35 kilometer. De lange afstanden begin nen tussen 8.30 enlO.OO uur en de andere twee tussen 9.00 en 12.00 uur. Vlissingen 'Zie, hoor en proef de zee' is hét thema van de zevende editie van de Dag van de Zeeuwse Visserij komende zaterdag (22 september). Het evenement is van 10.00 tot 17.00 uur in en rond de Vismijn aan de Binnenha ven 11 in Vlissingen. Het wordt georganiseerd door de Zeeuwse Visserijsector en Provincie Zeeland. De hele dag is er van alles te zien, te horen, te proeven, te erva ren en te leren op het gebied van traditionele en moderne visserij en aquacultuur in Zeeland. Leuk voor jong én oud en de toegang is gratis. Dit jaar zijn er enkele nieu we activiteiten toegevoegd aan het programma. Zo is er het Culinaire Plein met kookdemonstraties en proe- verijen van verschillende Zeeuwse Horecabedrijven en de finale van de Master class Zapas, een kookwedstrijd van de Academie Culinair Zee land (ROC). Hierin strijden de finalisten, leerlingen van de Academie Culinair Zeeland, te gen elkaar om de beste Zeeuwse' zilte amuse. Zij hebben vooraf enkele masterclasses gevolgd bij chef-koks Sjaak Jobse en Cor- jan Hoogerheide. Ook nieuw dit jaar is de korenwedstrijd 'Water koor van het jaar'. Hierin strij den veertien koren met liederen over de zee, water en visserij om de titel 'Waterkoor van het jaar 2012'. Zij zorgen deze dag voor een gezellige sfeer en muzikaal vermaak. Op de kade zijn demonstraties visroken, netten boeten en gar nalen pellen gegeven en er lig gen diverse schepen die men kan bezichtigen. Bezoekers kunnen gebruik maken van de Watertaxi Vlissingen, meerijden met de Zonnetrein of een vaar tocht maken met een authentiek oud vissersbootje. Visserijbedrijven en kennisinstituten vertellen de bezoekers in en rond De'Vismijn alles over de innovaties waar de vis serijsector aan werkt. FOTO: ANTON DINGEMANSE LIVINGI w CBW-erkend i:.'.

de Faam | 2012 | | pagina 15