'Groen van Toen' is thema van de Open Monumentendag Witgoed kapot? bij uw versspeciaalzaak ProbeerEenKrant ril Bel (0118) 572427 'Te zien is hoe de natuur door mensenhanden bewerkt is' Gratis vervoer bus en boot Fietsen langs monumenten Boekenmarkt Topslagerij Verboom Elke donderdag biefstuk 4x 100 gram 5,50 Bief lapjes 500 gram 7,45 Gyros- of shoarmapakket 4,50 4 gegrilde kippenpoten 5,25 Chimi-churi burgers 4 halen 3 betalen Fijne vleeswaren Boerenham 100 gram 1,89 Gebraden kalfsgehakt 100 gram 1,49 Rosbief 100 gram 1,99 Boerenleverworst 250 gram 2,40 Wasmachine, vaatwasser of droger www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl U- Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 5 september 2012 De Faam pagina 15 Tijdens de Open Monumen tendag kunnen bezoekers dit jaar ontdekken hoe de natuur op Walcheren, door de eeuwen heen, door mensenhanden is bewerkt. Daarom zijn op zaterdag 8 september naast de be kende stadsmonumenten en musea, ook buitenplaatsen, landgoederen, parken en plantsoenen, torens, molens, boerenerven en veel verde digingswerken te bekijken. Euphemie de longh Walcheren Dit jaar is het Jaar van de Bui tenplaats. In de achttiende eeuw waren er circa tweehon derd buitenplaatsen op Wal cheren. Een eeuw latèr zijn de meeste verkocht voor de sloop omdat de handel na Napoleon in elkaar was gezakt. Soms zijn hiervoor in de plaats mooie boerderijen gekomen zoals het Hof Hazenberg in Aagtekerke. De parken en gebouwen van de buitenplaatsen Toorenvliedt en Ter Hooge bij Middelburg en Berkenbosch, Zeeduin, Over- duin en Duinbeek in de om geving van Oostkapelle en de Munnikenhof in Grijpskerke kunnen deels bekeken worden tijdens de Monumentendag. Er zijn torens te beklimmen met prachtig uitzicht over het 'groen van toen', doordeweeks gesloten kerken zijn openge steld, musea met interessante exposities zijn (gratis) open en er zijn allerlei activiteiten te doen. Zo is er een interessante stadswandeling in Middelburg, die langs huizen gaat met his torische gevelnamen. In Veere is een monumentenwandeling (van tevoren aanmelden) en in Vlissingen is een rondleiding langs verschillende historische huizen en mooie plekjes. Ook de verdedigingswerken komen aan bod zoals de Verbindings bunker Park Toorenvliedt in Middelburg, de bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen, die volledig ingericht is en de broodbakkerij in de kazemat ten van het Keizersbolwerk in Vlissingen. Fort Rammekens is alleen op zondag open. Di verse molens zijn van binnen te bekijken en deze draaien als er genoeg wind is. De uit 1728 daterende Seismolen in Middel burg bijvoorbeeld en de molen Buiten Verwachting in Nieuw en Sint Joosland. Ook doet mo len Weltevreden in Domburg mee aan de Monumentendag. En wat te denken van moderne monumenten als Villa de Wael en Villa de Bruinvis (begin 1900) in Domburg. Ook zijn de latere gebouwen op het Schel- dekwartier in Vlissingen, zoals de Verbandkamer, de Timmer fabriek en de Machinefabriek (rondleiding in een oude Daf- truck) opengesteld. De meeste monumenten zijn zaterdag 8 september, veelal gratis, geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. De gezamenlijke brochure van de gemeenten Veere, Vlissingen en Middelburg is af te halen bij diverse VVV's en de Toerist shop in Middelburg. 'Groen van Toen' bij Stoffeerderij Brouwer Het thema 'Groen van Toen' komt goed tot zijn recht bij Meubel en Rijtuig Stof feerderij Brouwer in 's Heer Hendrikskinderen, die aan de Open Monumentendag meedoet met een uitgebreid programma. Er zijn oude ambachten, een informatie- kraam met nieuwe en oude fruitrassen, een demonstra tie bloemschikken, een scou tinggroep, een accordeonist, gratis rondritten met antieke koetsen, een antieke bro- cante en een pendeldienst (10.30 - 16.30 uur) van het Museum Goes. De toegang is rolstoelvriendelijk en par keren is gratis. Vlissingen Om iedereen het Zeeuws cultureel erfgoed te laten bewonderen is het openbaar stads (bus-) en (bus) streekvervoer in heel Zeeland op zaterdag 8 september gratis. Ook kan gratis op- en neer gevaren worden met de Fast Ferries in Zeeland. Knip de bon uit deze krant! Veere Gemeente Veere heeft twee fietsroutes, van ieder onge veer 45 kilometer, uitgestip peld. Fietsroute zuid gaat langs de agrarische monu menten met het typische Walcherse landschap en fietsroute noord komt langs de vele monumenten van het stadje Veere. Dat is de meer bosrijke route. Deelnemers van de Open Monumenten dag zijn herkenbaar aan de vlag. iuiuiu.ueere.nl Veere Tijdens de Monumentendag is in Veere weer de traditio nele jaarlijkse boekenmarkt. Zo'n dertig marktkramen staan opgesteld rondom de historische Markt. Stand houders komen zowel uit Zeeland als van elders uit Nederland. De toegang is gratis. Scheldestraat 71, Vlissingen Telefoon 0118-412282 Proefabonnementen op regionale dagbladen GRATIS Verse producten verdienen de beste kruiden en specerijen. Daarom vindt u Verstegen steeds vaker bij de slagerij, groentezaak, viswinkel en poelier. Dat vieren we met een speciale aanbieding: in september krijgt u bij aankoop van een Verstegen product hetzelfde product er nog eens helemaal GRATIS bij. Kijk op Verstegen.nl of bel gratis 0800 2455 100 voor meer informatie. Met Verstegen chef je het zelf. ^)4>rstegen, with pleasure. Keurslagerij Ab de Visser, Vrylandstraat 59, 4337 EB Middelburg De Open Monumentendag van dit jaar heeft het thema 'Groen van Toen'. Te zien is hoe de natuur op Walcheren door mensenhanden is bewerkt. FOTO: EUPHEMIE DE I0NGH

de Faam | 2012 | | pagina 15