Groei&Bloei op GROEimOEI Niet te missen én gratis Pep de terrasplanten op Groei Bloei geeft een 'pittig cadeautje' Boerenzwaluw scheert vaak over het water nm Tips om leilinden goed te snoeien >0 TER KENNISMAKING: TWEE NUMMERS VOOR €2,50! f Maak kennis met V hét maandblad voor m de echte tuinliefhebber. TWEE NUMMERS Gescharrel in 't gras Ben je lid van Groei Bloei? Op zaterdag 25 augustus kun je dan gratis naar de Groei Bloei-dag op de vakbeurs Plantarium in Boskoop. Een internationale beurs, waar honderden kwekers uit vijftien landen hun mooiste planten laten zien. Dé kans om een heleboel nieu we plantensoorten voor tuin, terras of het balkon te leren kennen, of om medetuiniers en groenliefhebbers te ontmoe ten. Ook kun je er terecht met vragen over de verzorging van een plant, of voor advies over plantenziektes of de kwaliteit van je tuingrond. Een dag om niet te missen. Kom dus op zaterdag 25 augustus tussen 9.00 en 16.00 uur naar het Plantariumge- bouw in het International Trade Centre, Italiëlaan 4, 2391 PT Hazerswoude-dorp/ Boskoop (Zuid-Holland). De Groei Bloei-ledenpas is geldig voor twee personen en geeft je bovendien recht op een kopje thee of koffie. Wie geen lid is kan het nog snel worden: fotosandra verkic bij de ingang van Planta rium. Of regel het even vooraf via www.groei.nl. Treinreizigers kunnen vanaf 8.30 uur met een gratis pendelbusje mee, vanaf NS-station Boskoop. Speciale G&B-routes in het gebouw zorgen ervoor dat je maximaal kunt genie ten van je bezoek. Meer informatie is te vinden op de websites: www.groei.nl en www.plantarium.nl Als je een leilinde goed snoeit worden alle hori zontale leggers even dik. Bij een verkeerde manier van snoeien bestaat het gevaar dat de onderste leg gers slecht groeien of zelfs afsterven. De bovenste leggers van een leiboom vangen het meeste licht en zullen daardoor altijd sneller groeien. Met snoeien verminder je dit effect. Knip in de winter de takken die uit de bovenste legger komen helemaal weg. De takken van de legger eronder knip je terug tot op een paar ogen (knoppen). De takken van de legger daaronder laat je nog wat langer, enzovoort. Zo krijgen de onderste leg gers in het voorjaar eerder blad dan de bovenste. Door deze voorsprong zullen ze zich eerder in de dikte ontwikkelen. Snoei in de zomer de tak ken van de bovenste legger eventueel nog een keertje. Knip alleen de takken aan weerszijden van de hoofd stam terug, deze groeien namelijk het hardst. Met deze snoeiwijze kun je van bijna elke boomsoort een leiboom maken, maar let op voor fruitbomen gelden andere snoeiregels. Prachtig, die overdadig bloei ende terrasplanten. Staan ze er nog steeds gezond bij of begin nen ze hun enthousiasme te verliezen? Niet zo gek als je be denkt dat ze al hun voedsel uit die kleine pot moeten halen. De mestkorrels in de potgrond zijn al na acht weken verbruikt; voor langduriger groei en bloei moet je ze verwennen met een samengestelde meststof, die alle onmisbare voedingszouten en sporenelementen bevat. De belangrijkste voedingsstof fen zijn stikstof (N), fosfor (P) en kalium (K). Staat er op de foto: bloemenbureau holland verpakking bijvoorbeeld NPK 14+3+9, dan gaat het om een meststof met 14% stikstof (N), 3% fosfor (P) en 9% kalium (K). Een hoog stikstofgehalte is geschikt voor bladplanten of voor het gazon; het zorgt voor een snelle groei en een diepgroene kleur van de plant. Fosfor (in de vorm van fosfaat) stimuleert de wortelvorming en de bloei, terwijl kalium de plant helpt met het voedings transport, stevigheid en bloei. Een mengmeststof voor bloei ende planten bevat meestal NPK 7+5+7. Bij het septembernummer van Groei Bloei vind je een gra tis zakje zaad van de bladmos terd 'Red Giant'. Het is een pittige bladgroente; de smaak ligt ongeveer tussen die van radijs en mosterd in. Lekker in een gemengde salade of wok schotel! Of kook de groente, zoals je spinazie kookt. Er bestaat bladmosterd in ver schillende variëteiten. Het gro te blad van 'Red Giant' is mooi donker van kleur. In augustus en september kan deze snelle groeier nog prima in de volle grond wor den gezaaid. Zaai op rijtjes, op een diepte van ongeveer een halve centimeter. Je kunt de kiemplantjes al oogsten, ze smaken lekker pikant. Zo dun je het gewas meteen wat uit, om grotere planten te krijgen. Houd daarbij een afstand van 25 cm aan. Als je de planten niet te diep afsnijdt, oogst je er meerdere keren van. Bladmosterd houdt van een zonnige standplaats en van voedzame, goed waterdoorlatende grond. foto: martin hierck De boerenzwaluw eet vlie gende insecten, die hij in zijn vlucht uit de lucht haalt. Om muggen te vangen scheert hij vaak over het water. Mannetjes met lange staarten zijn het meest populair: zij kunnen beter vliegen dan de vrouwtjes en scoren dus meer voedsel. Ken je het ge luid van de boerenzwaluw? Kijk op www.groei.nl onder 'In de tuin' en klik op 'Wat hoor ik?' r Oogst de zaden van je favoriete stokroos zodra de ronde zaaddoosjes helemaal droog zijn en bijna openbarsten. Het zaad mag niet plakkerig aanvoelen. Als er eenmaal stokrozen in je tuin staan, zaaien ze zich voortaan zelf weer uit. Na de bloei valt het zaad op de grond, waar het al vrij snel ontkiemt. De jonge plantjes zijn winterhard en bloeien in de volgende zomer. foto: kalkhoven fotografie l over tuinétK weinig €2,50 Lopen er veel vogels op het gazon, dan vinden ze daar misschien volop emelten of engerlingen. Engerlingen zijn larven van bladspriet- kevers, zoals de meikever. Emelten zijn larven van de langpootmug. Emelten tasten groene plantendelen aan of trekken die onder de grond. Engerlingen vreten aan wortels van grassen en planten. Een gazon met actieve engerlingen komt los te liggen, als een tapijt. Emelten veroorzaken kale plekken. Liggen er overal modderige grondhoopjes? Dat doen de regenwormen. Deze nuttige wezentjes werken verteerde humus gemengd met grond naar boven. Zo nodig veeg je die weg met een bezem of bamboehark. Ook mieren - nuttig maar soms lastig - vervoeren overtollig zand uit hun gangen omhoog. Herken baar aan hoopjes droog zand. Mieren houden niet van nattigheid, regelmatig sproeien verdrijft ze naar drogere plekken. Tip: Controleer of er emel ten in het gazon zitten door een aangetast deel 's avonds doornat te maken en te bedekken met ondoor schijnend zwart plastic. Eventuele emelten vind je 's ochtends onder het plastic. Ze zijn te bestrijden met aaltjes (nematoden). Meer informatie staat op de website: "3 www.biocontrole.nl tekstbewerking: hanneke l0uwerse

de Faam | 2012 | | pagina 28