zeeland seaports o afval bestaat niet! o onderhoud aan de kades - nummer 24 o lichtenlijn beter zichtbaar haven n zicht De havens van Borsele, Vlissingerr en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele, Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en.de exploitatie van de Zeeuwse havens^ Bij Zeeland Seaports wérken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond; Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur; "Zorgen voor veiligheid in het algemeen en vooreen veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvolle manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens. Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn: betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met de Haven in Zicht wil Zeeland'Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Het binnenvaren van een haven als Vlissingen-Oost is een precisiewerkje. Grote zeeschepen moeten het midden van de vaargeul houden om zeker te zijn van voldoende diepgang. De kapitein heeft daarvoor de nodige navigatieapparatuur aan boord en vanaf de kant wordt hij ondersteund door de zogenaamde lichtenlijn. Een lichtenlijn wordt gevormd door twee rode lampen die bij de monding van de haven op een hoge en een lage mast zijn bevestigd. Wanneer de kapitein de juiste koers vaart, staan de lampen precies onder elkaar. Zo weet hij zeker dat hij veilig de haven binnen kan varen. In de loop der jaren was door alle ontwikkelingen het zicht op de lichtenlijnen bij de monding van de Vlissingse haven minder geworden. Zeeland Seaports heeft daarom hogere masten geplaatst met sterkere verlichting. Nu is de lichtenlijn weer duidelijk zichtbaar. Omdat het lage rode licht ook is verplaatst is er een grotere afstand tussen de twee lichtpunten. Hierdoor geeft de lichtenlijn nog nauwkeuriger de positie van het schip aan. Met dit soort aanpassingen maken we het scheepvaart verkeer in onze havens steeds veiliger. Zo'n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening, alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. Bij de ontwikkeling van de haven probeert Zeeland Seaports, samen met de bedrijven in het havengebied, daar waar mogelijk in te zetten op duurzame oplossingen. In de Haven in Zicht leest u hier meer over. Midden op de oceaan kun je ze opeens tegen komen: eilanden van plasticafval. Ze zijn zo groot als Frankrijk, Spanje en Portugal samen en soms wel dertig meter dik. Het afval is voornamelijk afkomstig van schepen. Om er voor te zorgen dat de vervuiling een halt wordt toegeroepen, heeft Zeeland Seaports een ambitieus én succesvol haven- afvalplan ingevoerd. Schepen die haven geld betalen, kunnen hun afval gratis afleveren bij Van Gansewinkel. Dat is goed voor onze leefomgeving op meer dan één manier. 'Afval bestaat niet', vertelt Cees Hoogerland van Van Gansewinkel.. 'Bijna alles wat bij ons wordt aangeleverd, geven wij een tweede leven. Onze inspiratiebron is het Cradle to Cradle principe. Dat betekent dat een product zo is gemaakt dat het aan het einde van zijn levensduur herbruikbaar is of als grondstof kan dienen voor nieuwe gelijkwaardige of zelfs betere producten. De Senseo is volgens dit principe ontwikkeld. Wij zamelen de oude apparaten in, demon teren ze en leveren de deelproducten als grondstof terug aan de fabrikant die er nieuwe apparaten van maakt. Als dat niet kan, kunnen stoffen ook 'gewoon' worden gerecycled en hergebruikt in andere producten.' Sinds 2010 zamelt het bedrijf het schèep- afval in de Zeeuwse havens in. Hoogerland: 'Zeeland Seaports zocht hiervoor een bedrijf dat past bij hun duurzaamheidsprincipes. Bij ons zit duurzaamheid zo langzamerhand in ons DNA, dus dat klikte goed. We halen van alles van boord: gewoon huisafval natuurlijk maar ook gevaarlijk afval zoals verfblikken, poetsdoeken of smeervetten. Bij voorkeur krijgen wij alles gescheiden aangeleverd, dan kunnen meer materialen worden hergebruikt. We geven voorlichting aan de bemanning hoe ze dat.kunnen doen en leveren speciale zakken waarin aan boord al het afval apart kan worden opgeslagen. Dat werkt goed. Als schepen een paar keer in de haven zijn geweest weten ze hoe het werkt en krijgen wij alles netjes gesorteerd afgeleverd. Ook ballastwater dat veront reinigd is met olie, pompen we van boord. We reinigen het en herbegruiken de stoffen die we er uit filteren.' 'Eigenlijk is duurzaam werken niet zo inge wikkeld. De mogelijkheden zijn er. Iedereen kan het en iedereen moet het eigenlijk gewoon doen. Het houdt onze planeet leefbaar én levert het bedrijfsleven een behoorlijke besparing op.' Net zoals een huis onderhoud nodig heeft, heeft een kade dat ook. Schepen moeten kunnen aanmeren en mensen moeten veilig kunnen werken. Onze afdeling Beheer houdt regelmatig inspecties om te bepalen of onderhoud nodig is. In 2009 is een uitgebreid programma opgestart om de kades te inspecteren. Geen makkelijke klus, want de meeste problemen doen zich juist onder het water voor. Speciale duikteams inspecteren daarom de staat van de kades. Ze kijken naar de stalen wanden bijvoorbeeld, of er putjes inzitten en of er beschadigingen zijn, door roest of aanvaringen van schepen. Ze voeren ook diktemetingen uit, zodat we weten of een damwand nog wel sterk genoeg is. De duikers kijken ook of de damwand heel is. Merende schepen zorgen met hun (boeg)- schroeven en roeren voor veel wervelingen in het water. Ze kunnen dan een deel van de bodem bij de damwand wegspoelen. En als er gaten in de damwand zitten, dan spoelt een deel van het zand achter de stalen damwand de haven in. Hierdoor kan de kade verzakken. Ook roest is een probleem, het water in de haven is schoner dan vroeger, er zit ook meer zuurstof in. Goed voor de natuur, maar damwanden roesten daardoor nu sneller dan vroeger. Ook dat houden we goed in de gaten. Onderhoudsplan Inmiddels ligt er een uitgebreid onder houdsplan. Het beton van de Sloekade bij de Verbrugge Zeeland Terminal wordt bijvoorbeeld opgeknapt. Een gespecialiseerd bedrijf repareert hier scheuren en schade als gevolg van aanvaringen. De meerpalen krijgen een nieuwe verflaag en de loop bruggen krijgen een grote onderhouds beurt. Ook aan de kades bij Finsa en Vesta wordt gewerkt. De oorspronkelijke kade werd al in 1928 gebouwd en in 1969 versterkt met een voorzetwand. Door slijtage zijn in de tussenplanken spleten ontstaan. Na de zomer worden deze afgedicht. Ook in het havengebied van Terneuzen zijn bij verschillende kades werkzaamheden uitgevoerd. Begin dit jaar zijn er 120 extra drenkelingentrapjes geplaats en werden de bolders op de kades geschilderd voor een betere veiligheid en zichtbaarheid. schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O port0zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 (0)115 647400 O F 0031 (0)115 647500

de Faam | 2012 | | pagina 32