WerkenPlus Lenen is heel gewoon geworden, maar schulden worden wel als een last ervaren 'Korten op pensioen is onvermijdelijk' NU KOPEN EXTRA KORTING!!! Vooral lenen van vrienden en familie is fors toegenomen. ervaart de lening als een last. Ruim een kwart van degenen die een lening als een last ervaart, zegt dat dit komt omdat ze de aflossing met moeite iedere maand kunnen betalen en een kwart van hen geeft aan dat ze door de lening meer betalingsproblemen hebben. Huishoudens met een lening komen moeilijker rond dan huishoudens zonder lening. Bijna de helft van alle huishoudens heeft moeite met rondkomen, dit was in 2009 ruim een derde. Niet alleen lage inkomens hebben hier moeite mee, ook een kwart van de mensen met een inkomen hoger dan 3100 euro netto per maand komt moeilijk rond. Dit komt, zo zegt men, vanwege de hoge vaste lasten of door een terugval in het inkomen. Het Nibud gaat met partijen uit de financiële sector, de overheid, banken en consu mentenorganisaties bespreken hoe de huidige leencultuur kan worden tegengegaan en hoe de consument het beste kan worden bijgebracht stil te staan bij de gevolgen van een lening. Met het online Inruilvoorstel weet u meteen hoeveel u bij moet betalen voor uw volgende auto. Bij AutoTrack.nl weet u meteen of uw huidige auto genoeg oplevert om een andere te kunnen aanschaffen. Het werkt heel eenvoudig. U dient bij verschillende autobedrijven een aanvraag in om uw huidige auto te laten taxeren op basis van een aantal gegevens die u zelf verstrekt. Uiteindelijk rolt er voor u altijd de beste deal uit Probeer het eens op autotrack.nl/onlineinruilvoorstel. Alles gecheckt, wel zo relaxed. IO AutoTrack.nl De zorgvuldige autosite. I Het lijkt onvermijdelijk: de pensioenen van miljoenen Ne derlanders gaan omlaag. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers van de grote pensioenfondsen ABP (ambtenaren), Zorg en Welzijn, PME (metaal-ektr.o), BpfBouw (bouw) en PMT (kleinmetaal). Het is nood zakelijk, omdat de fondsen niet genoeg kunnen groeien om ook op langere termijn alle pensioenen te kunnen uitkeren. De oorzaak is niet in het gebrek aan geld - er zit meer dan ooit in de pot -, maar aan de beperkte groei door de zeer lage rentestand en dat in combinatie met het toenemen aantal gepensioneerden die ook nog een langer leven. De pensioenfondsen vragen daarom al jaren om een an dere manier om de rente te berekenen. Nu de minster daaraan tegemoet komt, mag je verwachten dat het onheil van de verlaging (en verhoging van de premies voor werkenden) is afge wend. Maar niets is minder waar. De maatregel heeft vooral invloed op de lange termijn (30 jaar), maar voor de fondsen met relatief veel gepensioneerden (vergrijsde fondsen) is het positieve effect veel geringer dan bij fondsen met een gemiddeld jonge populatie. De korting is voorlopig gemaximeerd op 7 procent. Miljoenen gepensioneerden gaan inleveren. Het Nibud, Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting, concludeert naar aanleiding van een onderzoek naar onze omgang met geldzaken, dat de huidige leencultuur is doorge slagen. "Huishoudens beseffen onvoldoende wat het aangaan van een lening voor hun maan delijkse uitgaven betekent." Eén op de twee huishoudens leent geld en dan hebben we het over 3,7 miljoen huishou dens. Drie jaar geleden was dat nog één op de drie. Vooral het aantal informele leningen is gestegen. Bijna één op de tien huishoudens leent bij familie vrienden; dat is drie jaar tijd verdubbeld. s* Wanneer rood staan obk tot een lening wordt gerekend heeft tweederde van de huis houdens het afgelopen jaar een lening gehad. Eén op de vijf huishoudens staat altijd rood. Van degenen die maandelijks rood staan, heeft driekwart ook nog een lening of kampt met andere betalingsproble men zoals geeh'geld meer kunnen opnemen of automa tische incasso's die worden geweigerd. De afgelopen jaren hebben meer mensen een schuld van meer dan tweedui zend euro opgebouwd. Ruim 70 procent van de consumen ten geeft aan liever minder te hébben geleend en 60 procent Geopend dinsdag t/m vrijdag 9.30 tot 17.30 uur. Zaterdag 9.00 tot 17.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Sunshine Goes J.A. v.d. Goeskade 49, 4461 BH Goes I Telefoon 0113 - 227107 Internet www.sunshinegoes.nl

de Faam | 2012 | | pagina 31