Dag der Vrijheden herdenkt afschaffen van de slavernij UITGEZONDERD FOLDERAKTIES Slavernij was een invloedrijke periode voor Middelburg Boek Klompen en naaldhakken Brood vers uit eigen oven Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 27 juni 2012 De Faam pagina 17 In Middelburg wordt zaterdag 30 juni op het Abdijplein de Dag der Vrijheden gevierd. Voorafgaand aan deze viering is op vrijdag 29 juni een wake bij het Zeeuws Slavernijmo- nument op de Balans. Op de Dag der Vrijheden wordt herdacht en gevierd dat op 1 juli in Suriname en op de Nederlandse Antillen de slavernij werd afgeschaft. Marina Meijers Middelburg Het is belangrijk dat ook in de huidige samenleving deze her denking plaatsvindt. Siegfried Steglich, bestuurslid van Stich ting Monument Middelburg die de herdenking organiseert, benadrukt hoe invloedrijk deze periode voor Nederland en met name Zeeland is geweest: "Hei? slavernijverleden van Nederland zie je nog in verschillende din gen terug. Bijvoorbeeld in de ar chitectuur wanneer je kijkt naar de pakhuizen en de rijk versier de gevels, in Amsterdam maar zeker ook in Middelburg. Ook in onze taal komen bepaalde uitdrukkingen voor die verwij zen naar de geschiedenis van de West Indische Compagnie. Het mag dan wel bijna 150 jaar gele den zijn dat de afschaffing van de slavernij plaatsvond, deze geschiedenis is te belangrijk om niet te herdenken." De herdenking op vrijdagavond en de festiviteiten op zaterdag zijn op het Abdijplein en de Ba lans in Middelburg. Focus op de geschiedenis "Het Zeeuws Slavernijmonu- ment op de Balans is zo tref fend, we merken dat het mensen raakt om op deze plek te zijn. Er zijn eigenlijk twee belangrijke redenen om het verhaal over deze zo belangrijke gebeurte nissen in het verleden te vertel len. Ten eerste is het nodig om weer even de focus op deze ge schiedenis te leggen, het slaver nijverleden mag immers nooit vergeten worden. Ten tweede is deze geschiedenis lang niet bij iedereen bekend, zeker niet de rol die Zeeland heeft gespeeld hierin. Het is dus ook belang rijk om mensen te informeren", aldus Steglich. Vrolijke dag Voor de viering op zaterdag is een gevarieerd programma sa mengesteld. "We willen er voor al een vrolijke dag van maken met ook nog wat ruimte voor eventuele improvisaties. Dit jaar willen ook bekijken op welke wijze we de viering van het herdenkingsjaar in het vat willen gieten. In 2013 herden ken we 150 jaar afschaffing van de slavernij en in 2014 herden ken we dat de slavenhandel 200 jaar geleden is afgeschaft. De bedoeling is dat Zeeland sam en met de stad Amsterdam in houd gaat geven aan de festivi teiten in 2013 en 2014." Meer informatie over het programma •op: "3 Wake bij het monument op De wake is vrijdag 29 juni van 19.00 tot 21.00 uur bij het monument op de Ba lans. Zaterdag 30 juni is om 14.45 uur een kranslegging bij het monument. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn er diverse activiteiten voor kinderen. Tussen 11.00 en 18.00 uur de Balans verzorgt Cor de Lange stads wandelingen. En vanaf 12.00 uur tot on geveer 23.30 uur is er een breed muziekprogramma. Om 16.00 kan het publiek genieten van een prachtige en wervelende modeshow. Tussendoor is er een loterij en een bingo. lutuu;. stichting monument- middelburg.nl Goes In het Edudelta College in Goes is het boek 'Klompen Naaldhakken' uitgereikt aan burgemeester René Ver hulst. Het is een foto- en ver halenboek over de VMBO- leerlingen van het Edudelta College. Het is een idee van Joan Hofland, die bij de leerlingenbalie werkt. "Het is mijn droom om deze jon geren eens op een positieve en inspirerende manier in beeld te brengen. De leer lingen kennen mij goed en vertrouwen mij en laten mij delen in hun dromen en pas sies. Eerst heb ik in elke klas workshops gegeven over wat talenten, passies en dromen zijn en vervolgens 38 leerlin gen geselecteerd. Deze leer lingen zijn voor 'Klompen Naaldhakken' geïnterviewd over hun talenten en langge koesterde dromen", legt Joan uit. Sonja Obdeijn, docente biologie Edudelta College, fotografeerde alle leerlingen op een passende locatie, zo dat zij even het gevoel kregen hoe het is om daadwerkelijk in hun droom te staan. De dromen, de onderwerpen, in het boek zijn zeer geva rieerd en onderscheidend; snowboard instruct rice, kok, hovenier, lasser, kapster, hondentrainster, interieur- styliste, biogasboer, valkier tot F16 piloot. Joan Hof land: "Als moeder van vier pubers weet ik als geen an der hoe belangrijk het is dat jongeren gemotiveerd aan de slag gaan. Het boek is te bestellen via: j.hofland@ edudelta.nl Commissaris van de Koningin voor Zeeland, Karla Peijs, legt een krans bij het slavernijmo nument. FOTO: P.F Kies uit wit-, bruin-, of volkorenbrood vers uit de eigen oven. Ook vele brunchbroodjes en hartige snacks zijn ovenvers verkrijgbaar. dingen uit déze advertentie zijn geldig óp zondag 1. juli in Agrimarkt Vlissingen en Roosendaal Prijswijzigingen en drukfouten voorbehouden. Agnmarkt Vlissingen, Papegaaienburg 5 - Agrimarkt Roosendaal, streuvelslaan la. Open op maandag t/m donderdag: 8.00 -20.0.0, vrijdag: 8.00 -„21.0.0, zaterdag; 8.00 -18.00 en zondag: 10.00 -17.00 uur..www.agrim9rkt.nl

de Faam | 2012 | | pagina 19