www 24uurvandeboulevard.nl 2012 16.000 mensen hebben multiple sclerose Multiple sclerose is een ziekte van het centrale zenuwstelsel: de hersenen en het ruggenmerg. Het centrale zenuwstelsel kan bepaalde signalen niet goed ver werken, doordat de isolatielaag (de myeline) rondom de zenuw banen is aangetast. Een aantal lichaamsfuncties kan hierdoor niet meer of niet meer optimaal werken. De aantasting van deze isolatielaag geschiedt door het afweersysteem van ons lichaam: het immuunsys teem. Bepaalde cellen van dit sys teem breken de isolatielaag af. Waarom dit gebeurt is helaas nog niet bekend. Onderzoekers vermoe den dat erfelijke factoren de vat baarheid voor de ziekte bepalen. Ook denken zij aan de invloed van bepaalde virussen. Verder onder zoek moet meer duidelijkheid ver schaffen. MS is zeer ingrijpend zowel voor de persoon zelf als voor zijn of haar omgeving. De ziekte begint meestal bij mensen tussen de 20 en 45 jaar. Professor Hintzen, neuroloog aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, heeft ontdekt dat de di agnose steeds vaker wordt gesteld bij kinderen. Hij doet daarnaar spe cifiek onderzoek. Het jongste MS- patiëntje in Nederland is 3 jaar. In Nederland hebben ongeveer 16.00Ö mensen MS. Aan het stellen van de diagnose gaat regelmatig veel onzekerheid vooraf. De symptomen van MS zijn divers en vaak erg vaag. Slecht zien, spraakproblemen, even- wichts- en coördinatiestoornisssen, geheugenstoornissen en vermoeid heid zijn enkele van de veel voorko mende klachten. Het stellen van een diagnose is dan ook een complexe zaak. De Stichting MS Research stimu leert en financiert onderzoek naar multiple sclerose. Haar doelstelling is het opsporen van de oorzaken van MS en het ontwikkelen van effec tieve behandelwijzen. Ook infor meert de Stichting over wetenschappelijke, medische en maatschappelijke aspecten van MS. Jaarlijks subsidieert de Stichting on derzoeksprojecten van Nederlandse universiteiten en onderzoeksinstitu ten, zij is daarbij volledig aangewe zen op particuliere giften. MS bij kinderen is zeldzaam Meestal wordt multiple sclerose vastgesteld bij personen tus sen de 20 en de 45 jaar oud. Slechts bij circa 3 tot 5 procent van de MS-patiënten is de diagnose gesteld onder de 16 jaar. Bij diverse andere aandoeningen zijn ook afwijkingen in het centraal zenuwstelsel die op MS lijken en dezelfde klachten kunnen geven. Doordat MS bij kinderen zo zeldzaam is en er veel eerste diagnoses zijn die logischer zijn, is het vaak niet direct duidelijk dat een kind MS heeft. Het kan dus lang duren voordat de juiste diagnose gesteld is. Daarnaast zijn er ziektes die in eerste instantie veel op MS lijken en ook tot de groep demyeliniserende aandoeningen van het centraal zenuwstelsel horen: ADEM; neuritis optica (onsteking van de oogzenuw); myelitis transversa (ontsteking van het ruggenmerg) of neuromyelitis optica (ontsteking van de oogzenuw en het ruggenmerg) Om de diagnose MS te stellen - en eventuele andere ziekten uit te sluiten - is naast de anamnese (het verhaal) en het li chamelijk onderzoek ook aanvullend onderzoek nodig. Dit bestaat veelal uit bloedonderzoek en MRI-onderzoek van de hersenen en/of het ruggenmerg. Soms zijn ook een ruggen- prik en onderzoek van de ogen (visual evoked potential, VEP) noodzakelijk. Om dan uiteindelijk de diagnose MS te kun nen stellen, moet er sprake zijn van een nieuwe aanval op een later tijdstip en op een andere plaats in het centraal zenuw stelsel. Symptomen De klachten bij kinderen met MS zijn afhankelijk van de plaats en de ernst van de ontsteking in het centraal zenuw stelsel. Het kan dan gaan om slechter zien, minder kracht in een arm of been en tintelingen. Later in het ziektebeloop is vaak ook sprake van vermoeidheid en stoornissen in cogni tieve functies. Hier zien we problemen op met name deze ge bieden: aandacht; kortetermijngeheugen; gebruik van taal; benoemen van mensen en dingen en ruimtelijk inzicht. Soms geeft dit problemen op school. Maar oplossingen kunnen simpel zijn, bijvoorbeeld gewoon wat extra tijd voor een proefwerk geven als het kind zich moeilijk concentreert. Ook is het mogelijk een 'rugzakje' aan te vragen en soms is het gewoon verstandig om van schooltype te veranderen. Hoe dan ook is het belangrijk op tijd te signaleren en om hulp te vragen. Kinder MS-poli In de behandeling van MS bij kinderen staat een multidisci plinair team centraal, waarbij onder andere een neuroloog, MS-verpleegkundige en een revalidatiearts betrokken zijn. Ook al is MS niet te genezen, er zijn wel diverse behande lingsmogelijkheden. In het Sophia kinderziekenhuis werken verschillende specialisten samen om de zorg voor kinderen met multiple sclerose te verbeteren. Dit team bestaat uit: een kinderneuroloog; een neuroloog gespecialiseerd in MS en verwante auto-immuun-aandoeningen; een arts-onderzoeker op het gebied van MS en verwante aandoeningen bij kinde ren; een gespecialiseerde kinder-MS-verpleegkundige; een kinderneuropsycholoog; een kinderrevalidatiearts; een kin deruroloog en een kinderneuroradioloog. Het Erasmus MC is vooral bereikbaar bij bijvoorbeeld twijfel over de diagnose, vragen over prognose en erfelijkheid, vragen over de neurop- sychologische aspecten van de ziekte of problemen op school, of voor een advies voor een behandelplan. PROUDkids Wereldwijd vindt veel onderzoek plaats naar MS bij kinderen en de kennis over deze zeldzame aandoening groeit snel. Daarom is de klinische zorg nauw verbonden met het lande lijke wetenschappelijk onderzoek dat naar deze aandoenin gen in Rotterdam wordt verricht: de studie PROUDkids. Het doel van de kinder-MS-poli is dus ook om een beeld te krij gen van het voorkomen van MS bij kinderen in ons land. Hoe ontstaat MS? Het is nog niet bekend hoe MS precies ontstaat. Wel blijkt het afweersysteem een grote rol te spelen. Dit afweersysteem is bij MS ontregeld en het afweersysteem valt dan behalve vi russen en bacteriën ook lichaamseigen weefsel aan (auto-im muniteit). Bij MS is myeline in de hersenen en het ruggenmerg het doelwit van het ontregelede afweersysteem. Myeline vormt normaal gesproken een isolerende laag rondom de zenuwen. Deze laag is belangrijk voor een snelle geleiding van signalen door de zenuwen. Door deze signalen worden verschillende processen in het menselijk lichaam op gang gebracht. Beschadigingen in de myelinelaag leiden daarom tot het minder goed of zelfs helemaal niet meer func tioneren van de zenuw. Welke klachten bij MS ontstaan, hangt af van de plaats van de beschadiging. De klachten - bijvoorbeeld slecht zien, spier zwakte of vermoeidheid - verschillen hierdoor sterk van per soon tot persoon met MS.

de Faam | 2012 | | pagina 27