zeeland seaports o heel de wereld kijkt naar Biopark Terneuzen o eerst de Open Havendag en dan lekker chillen o spektakel bij Havendagen Terneuzen O ronde van Zeeland Seaports De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met ats aandeel houders de Provincie Zeeland en dé gemeentes Borsele, Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Zo'n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening, alles heeft zijn rol in een wereld, die 24 uur per dag, 7 dagen op 7. doorgaat. Bij de ontwikkeling van de haven probeert Zeeland Seaports, samen met de bedrijven in het havengebied, daar waar mogelijk in te zetten op duurzame oplossingen. In de Haven in Zicht leest u hier meer over. Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond; Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur; Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvolle manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens. Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn: betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met de Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens én de rol van het havenbedrijf hierin. De havens en Terneuzen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Om dit te vieren wordt de stad tijdens de Havendagen op 22, 23 en 24 juni weer op zijn kop gezet met een aantrekkelijk programma. Aan de zuidkant van Terneuzen staat sinds een jaar een opvallend groen gebouw. Die kleur is niet zomaar gekozen. Hier is het trainingscentrum van BioBase Europe gevestigd waar operators voor duurzame procesindustrie worden opgeleid. Zij leren bijvoorbeeld hoe biobrandstof wordt ge maakt uit plantaardige olie of hoe plastic kan worden geproduceerd uit gras. Een belangrijke ontwikkeling, want fossiele grondstoffen worden schaars. Plantaardige grondstoffen zijn een alternatief, de tech nieken moeten verder worden ontwikkeld en mensen moeten worden getraind om ze toe te kunnen passen. Dat dat langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen gebeurt, is geen toeval. 'Langs het hele kanaal ontwikkelen we ons Biopark Terneuzen', vertelt Peter Geertse, commercieel manager van Biopark Terneuzen. 'Biopark staat voor duurzame productie, voor samenwerking, hergebruik van reststoffen en het terugdringen van C02-uitstoot. Wat voor het ene bedrijf afval is, is voor zijn buurman een waardevolle grondstof. Zo koppelen we bedrijven aan elkaar. Het bekendste voorbeeld is de samenwerking tussen kunstmestproducent Yara in Sluiskil en de glastuinbouw op de Axelse Vlakte. Yara houdt aan het einde van het productieproces warmte en C02 over, Drie dagen lang kunt u genieten van muziek, evenementen en bourgondische gezelligheid. Rond de Veerhaven valt van alles te beleven; artiesten, rondvaarten over de Westerschelde, schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O port0zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 (0)115 647400 O F 0031 (0)115 647500 Nu samenwerking tussen twee bedrijven goed gaat, kijkt Biopark Terneuzen na.ar uitwisselingen in het hele netwerk van bedrijven. 'Momenteel loopt een onder zoek naar de mogelijkheden voor het aan leggen van een leidingennetwerk in de hele kanaalzone. Bedrijven kunnen op dit Biopark Terneuzen is een unieke ontwik keling. Geertse: 'We praten niet alleen over duurzaamheid, we doen het gewoon, met de bedrijven, met de overheden. Vanuit de hele wereld komen delegaties kijken hoe we het hier doen. We lopen echt voorop!' Het was gezellig en druk in de Vlissingse havens tijdens de Open Havendag. Al voor dat de hekken officieel waren geopend, kwamen de eerste bezoekers het terrein van Scheldepoort al op. De bedrijfs presentaties in de tent, de spectaculaire demonstraties op en rond het water, de rondvaart door de haven, ze zorgden ervoor dat 15.000 mensen een topdag beleefden. 0ok.de open huizen van Scheldepoort, Kloosterboer, Verbrugge Terminals, Zeeland Refinery en de Sloecentrale waren in trek. In een mum van tijd waren alle bedrijfsrondleidingen 'uitverkocht'. Mooiste bedrijfsposter In het programma was speciaal plek ingeruimd voor Zeeuwse basisscholen die meededen met het project 'De Zeeuwse Haven'. Technocentrum Zeeland en Zeeuwse bedrijven verzorgden aan het begin van het jaar gastlessen voor zo'n achthonderd leerlingen uit groep 7 en 8. Daar bleef het niet bij. De kinderen bezochten een week later het bedrijf zelf. Daar zagen ze met eigen ogen wat zich in de aubergines, paprika's en tomaten in de kassen hebben juist warmte en C02 nodig om te kunnen groeien. Ook de uitwisseling van reststromen in Sas van Gent tussen Nedalco en Cargill is zeer succesvol, de bedrijfsprocessen van beide bedrijven zijn echt geïntegreerd.' netwerk aansluiten om hun reststoffen kwijt te kunnen of juist om reststoffen van andere bedrijven te kunnen gebruiken. Hoe meer bedrijven zich aansluiten, hoe meer mogelijkheden bedrijven krijgen om slim gebruik te maken van eikaars reststoffen.' en om de Zeeuwse havens afspeelt en ze deden inspiratie op voor het maken van een heuse bedrijfsposter. De.scholieren kozen uiteindelijk zelf de posters uit die tijdens de havendag op een prominente plek te zien waren. Een deskundige jury, bestaande uit de havenmeester van Zeeland Seaports Manon Baartmans, de Vlissingse wethouder Marin de Zwarte en communicatiedeskundige Henk Kramer, vond de poster van groep 8B van de Louise de Colignyschool uit Vlissingen de aller kermis, helikopterrondvluchten en de competitie 'sterkste Havenman'. Wie gaat er dit jaar met die krachtige titel vandoor? Dit jaar toont de Koninklijke Marine een van haar nieuwste aan winsten, de HMS Zeeland. Gebouwd in Vlissingen bij Damen Schelde Naval Shipbuilding. De zondagmiddag start traditioneel met de vloot- schouw. Genoeg te doen en te beleven, dus kom ook naar de Havendagen! Het volledige programma staat op www.havendagenterneuzen.nl. 5 Het peloton raast langs de havens van Vlissingen- Oost tijdens de Ronde van Zeeland. Seaports, o Reinardt Janse van Rensburg uit Zuid-Afrika ai kwam uiteindelijk als winnaar over de streep. mooiste. De makers van de poster kregen een iPod Shuffle, de rest van hun klas een taart. De school ontving uit handen van John Anthonise, commercieel directeur van Rabobank Walcheren Noord-Beveland ook nog een cheque van 1000 euro. Het geld is bestemd vooreen heuse chillplek voor de leerlingen. De tweede prijs was voor kinderen van Cypressenhof uit Middelburg, scholieren van OdyZee" uit Goes gingen er met de derde prijs vandoor.

de Faam | 2012 | | pagina 14