BURGERJAARVERSLAG '11 I mm JRfe VLISSINGEN VOORWOORD GEMEENTERAAD EEN SCHOON, HEEL EN VEILIGE GEMEENTE GEMEENTE Eén van de wettelijke taken van de burgemeester is jaarlijks verslag te doen van de kwaliteit van de dienstverlening en van de kwaliteit van de procedures voor burgerparticipatie (art. 170 Gemeentewet). Hier bij treft u het verslag over 2011. Graag wil ik u in dit kader nog wijzen op het bur gerspreekuur voor inwoners en bedrijven. Iedere week hebben alle collegeleden een spreekuur. Via het bestuurs- secretariaat 0118-487294 kunt u een afspraak maken over elk gewenst onderwerp. Drs. René H. Roep, Burgemeester van Vlissingen De gemeenteraad wordt elke vlei jaar rechtstreeks geko zen door de inwoners van de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad is het hoog ste bestuursorgaan waar alle belangrijke besluiten worden genomen. De burgemeester is de voorzitter van de raad. De raad vergadert volgens een vastgesteld vergaderrooster dat te raadplegen is op de website www.vlissingen.nl/ gemeenteraad. Hierop staan ook de agen da's en de vergaderstukken. De vergaderingen van de gemeenteraad en de commis sies zijn openbaar. U bent van harte welkom. U kunt zich ook vooraf opgeven om als VIP (speciale gast van de raad) bij een raadsvergadering aan wezig te zijn. De VIPS krijgen vooraf uitleg door raadsleden over het werk van de raad. Er zijn zitplaatsen in de raadzaal gereserveerd voor de gasten. Wanneer u belangstelling hebt om een keer een raads vergadering bij te wonen dan kunt u zich hiervoor aanmel den via grlffie@vlissingen.nl. De vergaderingen van de raad en de commissies wor den naast de publicatie op Internet ook vermeld op de gemeentelijke informatiepagi na in het weekblad 'De Faam'. Als burger kunt u ook gebruik maken van het spreekrecht in de vergaderingen van de raad en de commissies. Hiervoor zijn enkele spelregels die de griffie u graag uitlegt. Burgerparticipatie ontwikkelt tot burgerschap Gemeente Vlissingen heeft in het kader van het project proeftuin een aantal instrumenten ont wikkeld om samen met burgers een schoon, heel en een veilige gemeente te realiseren. Menukaart Omdat mensen verschillende vra gen hebben aan de gemeente en ook verschillende dingen leuk vin den om te doen is in 2010 gestart met de ontwikkeling van een menukaart. Hierin worden activi teiten die inwoners kunnen bijdra gen in het beheer van de openbare ruimte beschreven. De menukaart is in 2011 operationeel en zorgt dat mensen kunnen kiezen wat ze willen doen en- is zo opgezet dat de waarde van de te verrich ten werkzaamheden in een vooraf vastgestelde verhouding staat tot de tegenprestatie van de gemeente. Gebruikersovereenkomsten Gemeente Vlissingen wil burger schap stimuleren door inwoners meer ruimte te geven voor initiatie ven in de openbare ruimte. We wer ken hierin samen aan de leefbaar heid van Vlissingen. Wat inwoners doen wordt vastgelegd in gebrui kersovereenkomsten. Hierin wordt concreet aangegeven wat ménsen doen en wat de gemeente doet om dit mogelijk te maken. In 2011 zijn er ongeveer 15 gebruikersovereen komsten met actieve burgers opge steld en in ontwikkeling. Burgerschouw Met deze burgerschouw laat de gemeente Vlissingen zich bij het onderhouden van de openbare ruimte naast de technische staat van onderhoud onder meer leiden door de resultaten die uit burger- schouwen komen. Burgerschouw houdt in dat burgers en ambtena ren op verschillende locaties meten hoe het is gesteld met het onder houd van de openbare ruimte. Hiervoor worden objectieve maat staven gebruikt. In 2011 is voor het vierde opeenvolgende jaar het aan tal groepen uitgebreid. In de hele gemeente wordt nu geschouwd door in totaal 50 mensen. Drie keer per jaar vindt per wijk een burger schouw plaats. Daarnaast vindt er een avond- en winterschouw plaats. Alle verslagen en resulta ten zijn te lezen op de site van de Gemeente Vlissingen. Ambassadeurs In 2011 is de gemeente Vlissingen gestart met het zoeken van vrijwil lige ambassadeurs. Ambassadeurs bekijken gedurende een vastgestel de periode, individueel, één spe cifiek onderdeel van de gemeente Vlissingen, bijvoorbeeld de kwa liteit van de (verkeers)borden. De resultaten hiervan bepalen mede de prioritering en planning van de werkzaamheden in de openbare ruimte door de gemeente. Servicebus De servicebus wordt op verschil lende vaste plaatsen in de vijf wij ken c.q. dorpen van de gemeente ingezet als mobiel spreekuur. Op deze manier kan direct op locatie worden gereageerd op de vragen, opmerkingen of klachten over de Openbare ruimte of de gemeentelij ke handhaving, waarbij de insteek is de meldingen zo snel mogelijk op te lossen. Regelmatig zijn ook de gemeentelijke handhavers en wijkagenten aanwezig in en om de servicebus, om de zichtbaarheid van de gemeente te vergroten. De vragen betreffen voor het over grote deel de openbare ruimte en handhaving, maar ook vragen over toerisme, bouwplannen van de gemeente worden gesteld. Serviceteam De gemeente heeft een speciaal Serviceteam voor onderhoud aan de openbare ruimte. Dit team handelt snel klachten aan wegen, straten en plantsoenen af. Naast de telefonische meldingen krijgt de gemeente jaarlijks enkele honder den schriftelijke en geregistreerde meldingen, klachten, vragen en/ of opmerkingen over de openbare ruimte. Het directe, telefoonnum mer voor meldingen is tel: 0118 - 487500. Ook kunnen meldingen via het algemene nummer van de gemeente doorgegeven worden. Meldingen worden meteen aan het Serviceteam doorgegeven. In 2011 zijn totaal ongeveer 3079 meldin gen over het onderhoud van de openbare ruimte afgehandeld. Afvalinzameling De gemeente Vlissingen zamelt zoveel mogelijk gescheidenafval in. Naast het huisvuil en GFT wordt ook het grof huisvuil, plas tic, oud papier, glas, textiel, KCA, metalen en wit- en bruingoed ingezameld. Hiervoor wordt steeds meer gebruik gemaakt van onder grondse containers. Uiteraard is het voor burgers ook mogelijk om zelfi afval weg te brengen naar de milieustraat. Soort melding Aantal meldingen 2010 Aantal meldingen 2011 Groen/watergangen 563 496 j Wegen/riolering 1061 900 Afval en Zwerfvuil 1638 1307 I Objecten - - i 327 I 341 j Overig 23 35 IH Handhaving 206 165 Totaal 3818 3244 r*msp

de Faam | 2012 | | pagina 16