WerkenPlus Van elke uitgegeven 13 cent als belasting euro belandt ruim in de schatkist 'Jongens en meisjes, kies voor techniek' Woensdag 23 mei bijlage "Open Haven Dag" Zaterdag 26 mei Zeeuwse Voetbal Awards Dinsdag 29 mei al het nieuws van het Pinksterweekend Woensdag 30 mei bijlage "Dag van de Bouw" ndernemer Koop de PZC of neem een proefabonnement Bel 088 - 013 99 10 of kijk op www.pzc.nl/abonneren We staan er niet zo bij stil, maar hoe groot is ons pro bleem als we over enkele jaren geen loodgieter meer kunnen vinden om die lekkage te ver helpen, of een monteur voor de defecte koelkast. Om maar te zwijgen over de problemen die ontstaan als er onvoldoende technici zijn om de machines te maken waarmee we onze polders droogmalen of wegen aanleggen. Terug naar de windmolens en zandwegen? Zover zal het natuurlijk niet komen, maar het toekomstig gebrek aan mensen met een technisch beroep is schrik barend: als er niets gebeurt is er in 2016 een tekort van 170 duizend technici als dakdekkers, bankwerkers en storingsmonteurs. De komende jaren gaan veel ervaren technici met pensi oen en dat verlies wordt niet gecompenseerd door vol doende jonge mensen die voor een technisch beroep kiezen. Tijd voor actie dus! Het kabinet is samen met onderwijsinstellingen en het bedrijfsleven een campagne gestart om jongeren te sti muleren een carrière in de techniek te kiezen. Daarbij wordt de blik nadrukkelijk ook op meisjes gericht. Met voorlichting moeten de jongeren enthousiast worden gemaakt voor een 'maakberoep'. Wie kan dit straks afmaken? Het moet wel raar lopen als de verhoging van de btw en accijnzen als bijdrage aan de oplossing van de grote staatschuld niet door gaat. Btw (omzetbelasting) en accijnzen behoren tot de zogenaamde indirecte belastingen, belasting die wordt geheven op de aan schaf goederen en diensten. Op genotsmiddelen (tabak, alcohol) en op benzine en die sel worden ook nog accijnzen geheven. Directe belasting be talen we ook en wordt geheven op inkomsten en vermogen. In 2010 gaf een Nederlands huishouden gemiddeld 32.500 euro uit. Hiervan is 4.320 euro betaald aan indirecte belas tingen zoals btw en accijnzen. Dat is ruim 13 cent van iedere uitgegeven euro. Opvallend is dat de hoogste inkomens per uitgegeven euro minder aan indirecte belastingen kwijt zijn dan de middeninkomens. Dat komt doordat ze naar verhouding meer uitgeven aan producten en diensten die vrijgesteld zijn van btw zoals scholing en sport. Ook besteden ze relatief minder aan roken, alcohol en frisdrank. Bijna 60 procent van de indi recte belastingen die huishou dens betalen bestaat uit btw; nu nog 19 procent en straks wellicht 21 procent. Voor een Over dit drankje heft de staat btw én accijns. aantal producten en diensten zoals levensmiddelen, boeken en fietsenreparaties geldt het lage btw-tarief van 6 procent. Ongeveer eenvijfde van de to tale bestedingen van huishou dens valt onder dit lage tarief. In 2010 was een doorsnee huishouden bijna 400 euro kwijt aan btw over goederen en diensten waarvoor dit lage tarief van toepassing is. Behalve btw worden over pro ducten, waarvan de overheid het gebruik wil ontmoedigen, ook accijnzen geheven. Per huishouden was hiermee een bedrag van gemiddeld 960 euro gemoeid. Dat is ruim 20 procent van wat er in totaal aan indirecte belastingen betaald wordt. Van de ac cijnzen vormde de belasting op brandstoffen met 490 euro de grootste kostenpost. Ook werd er met gemiddeld 330 euro per huishouden flink extra betaald voor sigaretten en andere rook waren. Daarnaast betaalde een gemiddeld huishouden 390 euro aan motorrijtuigenbelas tingen, terwijl de milieubelas tingen 330 euro kostten. iug t/m4sepi20i0

de Faam | 2012 | | pagina 33